Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła opinia PKW ws. kalendarza wyborczego; PKW nie ma zastrzeżeń co do daty 13 października jako terminu wyborów parlamentarnych - powiedział PAP we wtorek wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha.
Na poniedziałkowym posiedzeniu Państwowa Komisja Wyborcza zajęła się opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu.
Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 roku.
Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.
CZYTAJ RÓWNIEŻ Bilans prezydentury Andrzeja Dudy: W czwartym roku podpisał 229 ustaw, zrealizował 104 wizyty krajowe i 22 zagraniczne
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/458071-pawel-mucha-pkw-nie-ma-zastrzezen-do-daty-13-pazdziernika
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.