W jesiennych wyborach do Senatu kandydować chce większość obecnych senatorów PO, w tym Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich i Jerzy Fedorowicz. Na listach KO mają być też nowe osoby, m.in. b. minister kultury Kazimierz Ujazdowski, b. poseł SLD Jerzy Wenderlich i b. europoseł PO Adam Szejnfeld.
Na piątek zaplanowane jest posiedzenie zarządu PO, który będzie kontynuował prace nad listami wyborczymi Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. W niektórych okręgach mają nastąpić zmiany na listach, m.in. w obrębie pierwszej „piątki” kandydatów. W Toruniu miejsce trzecie na liście KO ma otrzymać znana z protestów niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich (wcześniej miała siódme). Na liście gdańskiej (jako „dwójka”) ma się znaleźć b. europoseł Jarosław Wałęsa, a w Szczecinie (jako „piątka”) liderka KOD Magdalena Filiks.
Listami do Senatu władze Platformy Obywatelskiej zajmą się później, prawdopodobnie w połowie sierpnia.
Najpierw musimy zakończyć prace nad listami do Sejmu, potem dopiero zajmiemy się kandydaturami do Senatu
—mówi PAP wiceszef PO i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Według niego start planuje większość obecnych senatorów Platformy. Przypomina jednocześnie, że obecnie toczą się rozmowy na temat ewentualnego porozumienia w sprawie wspólnych kandydatów do Senatu z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi, m.in. z Polskim Stronnictwem Ludowym.
Z rozmów PAP z politykami Koalicji Obywatelskiej (współtworzą ją PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) wynika, że o reelekcję ubiegać się chcą tacy znani senatorowie PO jak: wicemarszałek Borusewicz (Gdańsk), szef senackiego klubu PO Bogdan Klich (Kraków) oraz Jerzy Fedorowicz (Kraków), Sławomir Rybicki (Gdynia), Tomasz Grodzki (Szczecin) i Aleksander Pociej (Warszawa). Z poparciem KO kandydować ma także obecny senator niezależny Marek Borowski (Warszawa).
Z rekomendacji Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej o mandat w izbie wyższej parlamentu ubiegać się ma były wicemarszałek Sejmu, związany wcześniej z SLD Jerzy Wenderlich (Włocławek). Inny były poseł (w latach 2014-2019 europoseł) Adam Szejnfeld (PO) ma - według źródeł PAP - startować do Senatu z okręgu pilskiego.
W Koszalinie - jak można usłyszeć od polityków z regionu zachodniopomorskiego - start planuje związany z Platformą były prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. Z tego samego okręgu jednak chciałaby kandydować także dotychczasowa senator PO Grażyna Anna Sztark.
Moją kandydaturę wytypował zarząd powiatu białogardzkiego (PO - PAP), wyraziłam zgodę i czekam
—mówi PAP senator Sztark.
Do Senatu ma startować ponadto były minister kultury (i były wiceprezes PiS) Kazimierz Ujazdowski. Informację taką przekazał przed tygodniem na konferencji prasowej lider PO Grzegorz Schetyna. Z informacji PAP wynika, że nie ma jeszcze ustaleń z jakiego okręgu miałby kandydować Ujazdowski.
Skomplikowana jest sytuacja we Wrocławiu, gdzie start z dwóch tamtejszych okręgów zapowiedzieli: obecna senator PO Barbara Zdrojewska i jej mąż, były minister kultury w rządzie Donalda Tuska i b. europoseł Bogdan Zdrojewski. W poniedziałek tygodnik „Wprost” napisał, że w styczniu przyszłego roku, już po wyborach parlamentarnych miałoby dojść do zmiany przewodniczącego PO, a kandydatem na następcę Grzegorza Schetyny miałby być właśnie Bogdan Zdrojewski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Przewrót w Platformie? „Wprost”: Grzegorza Schetynę na stanowisku przewodniczącego będzie chciał zastąpić Bogdan Zdrojewski
Kilka dni temu Zdrojewscy mówili PAP, że mają startować do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej. Nieoficjalnie politycy PO mówią, że tego typu doniesienia medialne nie ułatwiają porozumienia z małżeństwem Zdrojewskich. Start byłego szefa resortu kultury i jego żony do Senatu popiera Polskie Stronnictwo Ludowe.
Niektórzy obecni senatorowie będą w jesiennych wyborach parlamentarnych kandydować do Sejmu. To m.in. lider lubuskich struktur PO Waldemar Sługocki („dwójka” listy KO w Zielonej Górze) i b. szef SLD, który niedawno wstąpił do senackiego klubu PO, Grzegorz Napieralski (nr 6 na liście Koalicji w Szczecinie).
Jeszcze kilka tygodni temu Koalicja Obywatelska planowała dogadać się co do wspólnych kandydatów do Senatu nie tylko z PSL, ale i z Lewicą (SLD, Wiosna, Lewica Razem). W ostatnich dniach doszło jednak do napięć między obydwoma formacjami, po tym jak KO zaprosiła na swe listy niektórych znanych polityków Sojuszu, m.in. Katarzynę Piekarską, Jerzego Wenderlicha czy Riada Haidara. Szef SLD Włodzimierz Czarzasty pytany w poniedziałek rano w Polsat News, jaki jest stan faktyczny porozumienia w sprawie kandydatów do Senatu, odpowiedział: „Z Platformą żaden, z PSL-emem zresztą też żaden”.
kk/PAP
-
W najnowszym numerze „Sieci”: kulisy skandalu, którego bohaterem jest popularny niegdyś dziennikarz, Kamil Durczok. To trzeba przeczytać!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/458019-dluga-lista-chetnych-do-senatu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.