Gdyby nie kuriozalny pomysł radosnych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku o pastorze Edwardzie Ćwierzu pewnie słyszałaby nieliczna garstka osób. Warto więc zwrócić uwagę na jego szeroką aktywność.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nie do wiary! Miasto Gdańsk promuje polsko-niemieckie radosne obchody 1 września! „Zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie”
Radosny Marsz Życia w Gdańsku to pomysł Ćwierza. Inicjatorem międzynarodowego ruchu Marsz Życia jest niemiecki pisarz i pastor Jobst Bittner. Ten sam, który twierdzi, że „Schleswig-Holstein”, który zaatakował rankiem 1 września 1939 r. Westerplatte …był statkiem pasażerskim.
Bittner będzie gościem konferencji Przyjaźni, która odbędzie się w dniach 30 sierpnia-1 września w Gdańsku. Zorganizuje ją Fundacja Pojednanie, która została zarejestrowana w 2017 r. w Kielcach. Udział w konferencji kosztuje od 149 do 250 złotych od osoby. Prezesem Fundacji Pojednanie jest Edward Ćwierz, a członkami m. in.: Kazimiera Ćwierz i Andrzej Ćwierz.
Pastor w stosunku do Edwarda Ćwierza to określenie trochę na wyrost. Nie pełni obowiązków duszpasterskich w protestanckich kościołach tradycyjnych. Stoi na czele niewielkiej sekty protestanckiej, która odeszła z Kościoła katolickiego i została ekskomunikowana przez biskupa. Więcej na ten temat będzie w dalszej części.
Ćwierz organizuje marsze poparcie dla Izraela oraz imprezę pod nazwą „Cymes w Kielcach, czyli Śladami Kultury Żydowskiej”.
Od 2016 r. organizuje w Kielcach marsze poparcia w rocznicę tzw. pogromu kieleckiego w 1946 r., który był komunistyczną prowokacją. Jej celem było skłonienie Żydów, którzy przetrwali niemiecką okupację w Polsce, do wyjazdu do Palestyny. Ćwierz powtarza i utrwala kłamliwe tezy obarczające winą za „pogrom” kielecki Polaków.
Był również jednym z sygnatariuszy listu skierowanego przez pastorów protestanckich do byłego prezydenta Lecha Wałęsy.
Jesteśmy wdzięczni za to, że poświęcił pan swoje życie, płacąc wielką cenę za to, żeby Polska była wolna i niepodległa
— pisali pastorzy w liście do Wałęsy.
Obok Ćwierza pod listem podpisał się m. in. Bogdan Olechnowicz, pastor Kościoła Bożego w Chrystusie, który miał duży wpływ na byłą prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Olechnowicz po katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 r. przekonywał, że „Stare serce Polski zostało uśmiercone. (…)10 kwietnia Bóg dokonał sądu”. Nowym sercem narodu „któremu honory oddawać będą światowi przywódcy” został według Olechnowicza Bronisław Komorowski. Został Polsce dany „jako dar z nieba”.
Edward Ćwierz jest również współwłaścicielem firmy Promise, z siedzibą w Kielcach, która oferuje gadżety religijne. W sklepie internetowym firmy można kupić m. in. „tęczową” rybkę z napisem Jezus.
W 2015 r. Ćwierz podzielił się na youtube.com informacjami, że miał objawienie, w którym widział jak nielegalni migranci zalewający Europę nawracają się na chrześcijaństwo. Twierdził, że to wizja z serca Boga.
Kiedy w sierpniu tego roku wzbierała fala uchodźców otrzymałem od Pana taki obraz. Widziałem obraz w Europie, który się modli i wielbi Boga. Ci ludzie, którzy przybywają, spotykają się z Bożą mocą, są dotknięci przez Ducha Św. Przychodzi Duch Objawienia do nich, Duch Objawienia Mesjasza Izraela, Boga Izraela, Jezusa Chrystusa i Ci ludzie go przyjmują, są prowadzeni przez Kościół do dojrzałości, są szkoleni i wyposażani, a następnie wracają do Syrii i do innych krajów Bliskiego Wschodu jako misjonarze
— przekonywał.
Kościół Chrześcijański „Wieczernik”, którego pastorem jest Ćwierz powstał na początku lat 90. w Kielcach. Była to grupa modlitewna w ramach Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Szybko grupa zaczęła wychodzić z Kościoła katolickiego i we wrześniu 1992 r. nie uzgadniając tego z kapłanami rzymskokatolickimi, którzy opiekowali się nią zarejestrowała w Kielcach Stowarzyszenie Chrześcijańskie Nowy Początek. Doszło do zbliżenia grupy z przedstawicielami Kościołów zielonoświątkowych i ewangelikalnych. Postępowanie kanoniczne przeprowadzone przez ordynariusza kieleckiego wykazało, że stowarzyszenie odeszło od wiary katolickiej i przyjęło doktrynę protestancką. Po nieudanych próbach dialogu biskup kielecki Kazimierz Ryczan ekskomunikował członków Kościoła Chrześcijański Wieczernik.
Oto od 4 września 1992 roku działa i ewangelizuje w Kielcach wspólnota religijna nosząca dziś nazwę „Wieczernik”. Liderzy tej wspólnoty zarejestrowali się oficjalnie w sądzie jako „Stowarzyszenie Chrześcijańskie Nowy Początek”. Członkowie tej wspólnoty odłączyli się od Kościoła Katolickiego i pozostają poza Kościołem. Wyrośli ze wspólnoty modlitewnej „Odnowa w Duchu Świętym”. Liderzy i twórcy „Stowarzyszenia Nowy Początek” przyjęli bardzo groźną dla katolickich wspólnot religijnych metodę. Wykorzystują istniejące struktury Kościoła. Wchodzą do wnętrza wspólnot modlitewnych i najbardziej aktywnych wprowadzają do swojej wspólnoty
— mówił bp Ryczan w homilii wygłoszonej w kieleckiej katedrze w Środę Popielcową 16 lutego 1994 r.
Inspirację i wsparcie mają do dziś od Augustyna Alcali, nazywającego się „prorokiem”, który często przyjeżdża ze Stanów Zjednoczonych do Kielc oraz od innych pastorów, wywodzących się się z różnych denominacji religijnych w Stanach Zjednoczonych. Zapytacie może, jak się to stało? Czy nie było opieki duchownych? Była
— dodał.
A mnie się cały czas wydaje, że na naszych oczach nabiera aktualności przypowieść o kąkolu i pszenicy, kiedy to nocą przyszedł nieprzyjazny człowiek i nasiał kąkolu; nocą, kiedy wszyscy spali
— podkreślił ordynariusz kielecki odnosząc się do wspólnoty „Wieczernik”.
ems
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/457714-sprawdz-kim-naprawde-jest-pastor-cwierz