W piątek Senat wznowił obrady. Senatorzy m.in. wysłuchali informacji o polskiej polityce w UE w pierwszej połowie 2019 r., rozpatrywali ustawę wprowadzającą program „Dostępność Plus”, zmiany w Kodeksie spółek handlowych czy ustawę, która ma zapobiegać marnowaniu żywności przez sklepy.
Wyższa Izba Parlamentu nie zgłosiła poprawek do ustawy wprowadzającej program „Dostępność Plus”. Zobowiązuje ona podmioty publiczne do zapewnia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej m.in. osobom starszym i niepełnosprawnym.
Nowe rozwiązania zakładają, że sektor publiczny m.in. urzędy, szkoły, uczelnie, placówki służby zdrowia, będą musiały zapewnić dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną. W praktyce oznaczać to będzie np. konieczność montażu pochylni i ramp dojazdowych, zainstalowania specjalnego oznakowania, sprzętu lub urządzeń ułatwiających poruszanie się lub komunikację osobom na wózkach, głuchym, niewidomym.
Senat opowiedział się również przeciwko marnowaniu żywności. Sklepy będą miały obowiązek przekazywania nieodpłatnie niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym na cele charytatywne - stanowi ustawa, do której Senat nie wniósł poprawek. Według szacunków w Polsce marnujemy ok. 9 mln ton żywności rocznie.
Zgodnie z ustawą sklepy powyżej 250 m kw., których połowa przychodów pochodzi ze sprzedaży żywności, będą musiały zawierać z organizacjami pozarządowymi umowy na nieodpłatne przekazanie niesprzedanej żywności. Zgodnie z ustawą sprzedawcy będą płacili 10 groszy za 1 kg marnowanej/wyrzucanej żywności.
Z kolei nowelizacja Kodeksu spółek handlowych była inicjatywą prezydenta. Zgodnie z nowymi przepisami umowa spółki będzie mogła dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu telezgromadzenia lub telekonferencji.
Jak mówił w Senacie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, nowelizacja „nie jest kontrowersyjna” i „jest odwzorowaniem realnej potrzeby przedsiębiorców”.
Chcemy dać możliwość odbywania zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. To jest postulat, z którym pierwotnie do Kancelarii Prezydenta RP zwróciło się Centrum im. Adama Smitha. Rzecz była procedowana w ramach konsultacji w Narodowej Radzie Rozwoju. Dzisiaj Prezydent RP podpisał ustawę o Prostej Spółce Akcyjnej, tam podobne rozwiązania dotyczące komunikacji elektronicznej były zawarte. Ta zmiana przygotowywana była także we współpracy ze stroną rządową, żadnych wątpliwości nie budzi
— powiedział.
Dodał, że tysiące polskich przedsiębiorców czeka na przyjęcie tej ustawy.
To jest ustawa, która daje z perspektywy zwłaszcza podmiotów zagranicznych - czy to osób fizycznych czy osób prawnych - możliwość sprawnego udziału w zgromadzeniu wspólników
— tłumaczył.
Senat opowiedział się również w piątek za rządową nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, której celem jest wprowadzenie obligatoryjnej tzw. dematerializacji akcji na okaziciela i akcji imiennych. Wprowadził jednak poprawki legislacyjno-techniczne. Teraz ustawa trafi do Sejmu.
Wyższa Izba Parlamentu poparła zmiany w ustawie o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020”. Zmiany są podyktowane koniecznością zapewnienia dodatkowych funduszy w związku ze zwiększeniem limitu etatowego w SW.
Służba Więzienna nie zajmuje się już tylko monitorowaniem, ale także w terenie zabezpieczaniem wszystkich zadań, które zostały na Służbę nałożone w związku z funkcjonowaniem systemu dozoru elektronicznego i w tym zakresie potrzebne było wskazanie określonej liczny etatów
— zaznaczył Michał Wójcik, wiceszef resortu sprawiedliwości.
Senat podjął uchwałę za przyjęciem ustawy o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych z poprawkami. Dotyczą one m.in. skreślenia rozwiązań w zakresie dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu, oraz o uprawnieniach dla prezesa UTE ws. obniżenia do 85 proc. opłaty za zwolnienie pasma 700 MHz.
Ponadto, Senat poparł jednogłośnie ustawę o ratyfikacji umowy z USA w sprawie wzmocnienia współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości; przyjął nowelę Kodeksu wyborczego która zakłada, że o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład „właściwej izby” Sądu Najwyższego; poparł podwyższenie kwoty bazowej, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze pracowników medycznych, z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł.
Wyższa Izba Parlamentu opowiedziała się także za nowelizacją ustawy, która zakłada powołanie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Rada ma zająć się opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków i wspieraniem działań na rzecz zaangażowania obywatelskiego.
Rada będzie miejscem spotkania organizacji pozarządowych i instytucji państwowych z przedstawicielami młodzieży. Projekt przewiduje zapraszanie do współpracy młodych osób angażujących się w działania rad młodzieżowych przy jednostkach samorządu terytorialnego. To szybko rozwijające się środowisko nie miało do tej pory przestrzeni do prezentowania swoich postulatów administracji rządowej
— wskazywało Centrum Informacyjne Rządu.
Po godz. 16 Senat zakończył trzydniowe posiedzenie. Następne planowane jest 30 sierpnia.
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/457638-pracowity-dzien-senatu-dostepnosc-plus-bez-poprawek
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.