Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zdaniem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, gest ten podważa zaufanie do aparatu państwowego. Dulkiewicz dodała także, że rząd rozwiązał sprawę z użyciem siły, a nie w dialogu. Słowa prezydent Gdańska skomentowali internauci.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co za wściekłość! Prezydent Gdańska po podpisaniu ustawy ws. Westerplatte: „To podważa zaufanie do aparatu państwowego”
Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - w myśl jej autorów z PiS - ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. Wymienia też konkretne działki lokalizacji placówki leżące w granicach administracyjnych miasta Gdańska w obrębie geodezyjnym nr 062 (to teren, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej).
Grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli - są wśród nich m.in. Straż Graniczna, a także prywatne i państwowe firmy. Jednak większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, należy dziś do miasta Gdańsk. Jest to ok. 9 ha na półwyspie, na którym to terenie znajdują się relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Do decyzji prezydenta i słów Dulkiewicz odnieśli się internauci, którzy zwrócili prezydent Gdańska uwagę, że miast zbyt długo zwlekało z godnym upamiętnieniem tak ważnego miejsca.
wkt/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/457621-internauci-do-dulkiewicz-trzeba-bylo-dbac-o-westerplatte