Szef PO Grzegorz Schetyna zamieścił na Twitterze listę „jedynek” na listach Koalicji Obywatelskiej. Wśród nich mieli być samorządowcy, aktywiści, wybitni specjaliści, ekolodzy oraz kobiety i młodsi politycy. Jak wyszło? W zasadzie tak, jak zawsze…
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Neumann marzy o zwycięstwie. Pomóc mają Kowal, Zimoch i Zieloni. „Chcemy mieć 240 mandatów, a nie 150, chcemy te wybory wygrać”
Sam Schetyna ma być „jedynką” listy KO do Sejmu w Warszawie. Kolejne miejsca przypadły m.in. Katarzynie Lubnauer, b. europosłowi Dariuszowi Rosatiemu i posłance Joannie Fabisiak. Z „piątki” ma wystartować lider stołecznych radnych KO Jarosław Szostakowski.
Listy Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach do Sejmu omówił we wtorek zarząd PO, a później zaprezentowali na wspólnej konferencji prasowej liderzy ugrupowań współtworzących KO: Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka.
Jeśli chodzi o okręg warszawski, to tu na start zdecydował się sam Schetyna, który wcześniej kandydował z okręgów na Dolnym Śląsku, a w ostatnich wyborach z Kielc. O mandat poselski zmierzy się m.in. z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Wiele wskazuje na to, że obok Katowic, gdzie w wyścigu wyborczym spotkają się premier Mateusz Morawiecki i b. minister sprawiedliwości Borys Budka, będzie to najciekawszy pojedynek jesiennej rywalizacji o parlament i władzę w kraju.
„Dwójką” stołecznej listy jest pochodząca z Łodzi liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, a „trójką” - były europoseł PO (w przeszłości także szef MSZ w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza) Dariusz Rosati.
Czwarte miejsce otrzymała znana z konserwatywnych poglądów posłanka Joanna Fabisiak, o której media jeszcze kilka tygodni temu spekulowały, że może odejść do klubu PSL - Koalicja Polska i zdecydować się na start do Sejmu z list współtworzonych przez ludowców.
Pewnym zaskoczeniem jest obecność na liście KO w Warszawie szefa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w stołecznej radzie miasta Jarosława Szostakowskiego. Z wcześniejszych rozmów PAP z politykami PO wynikało, że planowany jest start do Sejmu kilkorga innych warszawskich radnych, m.in. jednej z założycielek ruchu Rodzice przeciw Reformie Edukacji Doroty Łobody oraz Joanny Staniszkis. One póki co nie znalazły się na zaprezentowanych we wtorek listach Koalicji.
Miejsce szóste przypadło byłej wiceprzewodniczącej SLD Katarzynie Piekarskiej, która w poniedziałek złożyła rezygnację z członkostwa w Sojuszu. Na „siódemce” listy znalazł się poseł Michał Szczerba, „ósemce” wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz, a „dziesiątce” - były piłkarz m.in. Legii Warszawa i reprezentacji Polski (obecnie działacz piłkarski i poseł od kilku kadencji) Roman Kosecki. Miejsce jedenaste otrzymała posłanka Alicja Dąbrowska, dwunaste - adwokat Łukasz Chojniak, a trzynaste - burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski.
Liderem listy w okręgu podwarszawskim jest rzecznik PO Jan Grabiec. O sejmowe mandaty z kolejnych miejsc będą walczyć jesienią m.in. były europoseł PO (w przeszłości jeden z wiceprezesów PiS) Paweł Zalewski oraz posłanki: Kinga Gajewska i Jolanta Hibner.
Z kolei Sławomir Nitras wspomniał na Facebooku nazwiska kandydatów, którzy będą z nim na liście wyborczej w okręgu nr 40, obejmującym Koszalin.
Wśród wymienionych są sprawujący od lipca 2012 r. funkcję sekretarza miasta Koszalina Tomasz Czuczak oraz radna sejmiku województwa zachodniopomorskiego z Darłowa Elżbieta Karlińska. To ta dwójka ma zająć kolejno drugie i trzecie miejsce na liście wyborczej.
Nitras wskazał także na obecnych posłów Pawła Suskiego i Marka Hoka. Na liście mieliby się znaleźć również koszalińska radna Barbara Grygorcewicz, radny z Białogardu Tomasz Strząbała i były burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.
Liderów list wyborczych do Sejmu zaprezentowali po wtorkowym posiedzeniu zarządu PO przewodniczący ugrupowań współtworzących Koalicję Obywatelską: Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka. We wtorek do porozumienia przyłączyli się jeszcze Zieloni.
Grzegorz Schetyna poinformował również, że Kazimierz Michał Ujazdowski będzie kandydował do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej.
Na listach KO znalazło się wielu byłych działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, m.in. wieloletnia posłanka SLD, była wiceprzewodniczącej Sojuszu i liderka mazowieckich struktur partii Katarzyna Piekarska, wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, były poseł Eugeniusz Czykwin, radny dwóch kadencji sejmiku województwa lubelskiego Riad Hajdar czy związany ostatnio z Inicjatywą Polską były rzecznik SLD Dariusz Joński.
Schetyna był pytany w środę w Sejmie, czy oznacza to, że PO i Koalicja Obywatelska skręcają w lewo.
Przedstawione są tylko czołówki list, parlamentarzyści i osoby dodatkowe, nie mam takiego przekonania, że są to ludzie lewicy. Są oczywiście tacy, którzy się zgłosili, mają doświadczenie parlamentarne, polityczne i chcieli być z Koalicją Obywatelską. Ale czy Paweł Kowal jest człowiekiem lewicy?
— odpowiedział.
Zaznaczył, że to „początek list”, na których znalazło się miejsce „i dla konserwatystów, i dla chadeków, ludowców, liberałów, też dla ludzi lewicy”.
Budujemy Koalicję Obywatelską, która nie jest porozumieniem partii, ale zbudowaniem przestrzeni, gdzie są ludzie, społecznicy, ci, którym zależy na dobru Rzeczypospolitej
— podkreślił Schetyna.
Jak liderów list Koalicji Obywatelskiej komentują internauci?
wkt/TT/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/457260-znamy-kolejne-nazwiska-z-list-ko-internauci-nigdy-wiecej