Umocnienie prawa międzynarodowego jako podstawy relacji między państwami, ochrona ludności cywilnej i wsparcie mniejszości narodowych to priorytety Polski podczas przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z korpusem dyplomatycznym.
Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia 2018 roku i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Polska sprawowała już miesięczne rotacyjne przewodnictwo w maju ubiegłego roku, a po raz drugi obejmie je 1 sierpnia.
Podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym szef MSZ podsumował wcześniejsze przewodnictwo Polski w RB ONZ; zarysował także cele i priorytety na miesięczne przewodnictwo, które rozpocznie się 1 sierpnia.
Czaputowicz podkreślał, że priorytetem Polski w trakcie pierwszej prezydencji w ubiegłym roku było m.in. promowanie zgodności działań z prawem międzynarodowym, ochrona ludności cywilnej w obszarach wojennych, w tym przede wszystkim dzieci, kobiet, osób niepełnosprawnych i przedstawicieli mniejszości religijnych.
Przypomniał również, że z perspektywy Polski RB ONZ przyjęła pierwszą rezolucję dotyczącą sytuacji osób niepełnosprawnych w regionach objętych działaniami wojennymi. W samej rezolucji - jak mówił - podkreślono konieczność zapewnienia pomocy humanitarnej i psychologicznej osobom niepełnosprawnym w regionach objętych działaniami wojennymi. Akcentował także wymiar regionalny aktywności Polski w sektorze bezpieczeństwa, w tym zaangażowanie w sytuację na Ukrainie czy Gruzji.
Na briefingu dla dziennikarzy szef MSZ podkreślił, że celem Polski w RB ONZ jest „umocnienie prawa międzynarodowego jako podstawy relacji między państwami, ochrona ludności cywilnej w konfliktach, wsparcie dla mniejszości narodowych, ochrona praw człowieka”.
Poinformował, że Polska zaplanowała debatę 2 sierpnia na temat dzieci w konfliktach zbrojnych, briefing wysokiego szczebla 13 sierpnia w sprawie prawa humanitarnego, debatę 20 sierpnia na temat sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz 22 sierpnia spotkanie dotyczące praw osób należących do mniejszości religijnych.
Szef MSZ przypomniał również o ustanowieniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Polski 20 sierpnia jako międzynarodowego dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy na tle religijnym.
Uważamy, że wolność religijna jest podstawową wolnością, z której możemy inny wolności wywodzić
—mówił Czaputowicz.
To szczególnie ważne dla Polski, państwa chrześcijańskiego, obrona chrześcijan w konfliktach zbrojnych. To jest naszym zdaniem podstawowe zadanie społeczności międzynarodowej
—dodał.
Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia 2018 roku i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Polska sprawowała już miesięczne rotacyjne przewodnictwo w maju ubiegłego roku, a po raz drugi obejmie je 1 sierpnia.
RB ONZ jest jednym z sześciu głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych i odpowiada przede wszystkim za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwo na świecie. RB ONZ, podobnie jak Zgromadzenie Ogólne może nakładać sankcje na państwa członkowskie. W jej skład wchodzi pięciu stałych członków: USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania oraz dziewięciu niestałych członków wybieranych na dwuletnie kadencje, zgodnie z kluczem regionalnym (5 państw z Afryki i Azji, 2 z Ameryki Łacińskiej, 2 z Europy Zachodniej i 1 z Europy Wschodniej).
Polska zasiada w RB ONZ po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 r. (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83 oraz 1996-97.
kk/PAP
-
To trzeba przeczytać!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/456933-1-sierpnia-rozpoczyna-sie-przewodnictwo-polski-w-rb-onz