Szokujące wezwanie Specjalnego Sprawozdawca ONZ ds. Niezależności Sędziów i Prokuratorów Diego Garcia Sayan do polskiego rządu! Sayan domaga się od polskiego rządu wyjaśnień w sprawie sędzi Aliny Czubieniak, która została ukarana upomnieniem przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za to, że w 2016 r. uchyliła postanowienie sądu o areszcie wobec upośledzonego umysłowo 19-latka, który usłyszał zarzuty napastowania 9-letniej dziewczynki. Diego Garcia Sayán, nie jest jednak ikoną niezawisłości i uczciwości sędziowskiej. Wydawał orzeczenia godzące w wolność prasy i chroniące interesy elit oraz szemranego biznesu. Szeroko opisywały to zagraniczne media. Nie ma też najlepszej prasy w Peru skąd pochodzi.
Po raz pierwszy w historii Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Niezależności Sędziów i Prokuratorów Diego Garcia Sayan wezwał rząd kraju europejskiego do wyjaśnień ws. konkretnego sędziego. Chodzi o sprawę dyscyplinarki dla sędzi Aliny Czubieniak, którą Izba Dyscyplinarna SN ukarała za wydane orzeczenie. Polskie MSZ informuje, że pięć dni temu wysłało odpowiedź do ONZ, jednak nie może jej upublicznić.
– grzmi „Iustitia” po publikacji w portalu Onet, który poinformował o inicjatywie wysłannika ONZ.
O Specjalnym Sprawozdawcy ONZ ds. Niezależności Sędziów i Prokuratorów portal wPolityce.pl pisał już w czerwcu ubiegłego roku. Okazuje się, że amerykańscy dziennikarze znają kłopotliwą przeszłość specjalnego sprawozdawcy ONZ! W prasie formułowane były zarzuty dotyczące działalności Diego García-Sayána jako sędziego Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka (MATPCZ):
W dzienniku El Pais Jose Miguel Vivanco, szef amerykańskiego oddziału Human Rights Watch, powiedział, że głos García Sayán w przełomowej sprawie ukarania argentyńskiego dziennika „oznaczał bardzo poważne zaniedbanie, które nie tylko uderza w podstawowe prawa i wolności, ale także osłabia walkę z korupcją”. García Sayán poparł orzeczenie argentyńskiego sędziego uznające, że Pablo Mémoli, wydawca gazety z prowincji Buenos Aires, rzekomo zniesławił kilku osób, które sprzedały nielegalnie cmentarze będące własnością publiczną. Argentyński sędzia orzekł, że zostały one sprzedane przez „pomyłkę”, a García Sayán i trzej inni sędziowie poparli orzeczenie przeciwko dziennikarzowi.
To jednak nie koniec! García Sayán głosował również przeciwko politykowi z Wenezueli, Allanowi Brewerowi Caríasowi, który twierdził, że nie mógł uzyskać sprawiedliwego procesu w Wenezueli. Tymczasem twierdzenia Allana Brewera Caríasa zostały wcześniej uznane przez Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka!
W prasie podnoszono również zarzuty, że jako sędzia MATPCZ prowadził kampanię promującą go jako kandydata na Sekretarza Generalnego Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) zrzeszającej wszystkie 35 państw należących do Ameryki Północnej i Południowej. Sayan zaprzeczył tym doniesieniom, a sam Trybunał wydał oświadczenie, że zaakceptował wniosek Sayana o wyłączenie go z działalności Trybunału na czas prowadzonej kampanii.
Santiago Canton, dyrektor Centrum Sprawiedliwości i Praw Człowieka Roberta F. Kennedy’ego i były szef Komisji Praw Człowieka OPA, twierdził, że „Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka pod przewodnictwem Diego García Sayána zrobił wyraźny krok wstecz w obronie wolności wypowiedzi i sprawiedliwego procesu”. S. Canton dodał, że „z taką przeszłością Sayan nie byłby dobrym kandydatem na sekretarza generalnego OPA.
W „wezwaniu” specjalnego wysłannika dziwi kwestia jego zaadresowania. Polski rząd nie ma wpływu na to jakie postępowania dyscyplinarne toczą się w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Na tym właśnie polega niezawisłość i niezależność tej Izby. Warto, b y „znawca” polskiego sądownictwa z ONZ zapoznał się z polską konstytucją i zapisami ustawy o Sądzie Najwyższym. Od tego powinien zacząć
WB
-
Nie musisz wychodzić z domu, by przeczytać najnowszy numer tygodnika „Sieci”!
Kup e - wydanie naszego pisma a otrzymasz dostęp do aktualnych jak i archiwalnych numerów największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce. Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/456443-wyslannik-onz-domaga-sie-wyjasnien-od-rzadu