Polska i Chorwacja zawsze były bardzo zaprzyjaźnionymi krajami; ale ostatni czas, kiedy jesteśmy razem w UE, w szczególności pokazuje, że mamy wspólne interesy i możemy być solidarni - tak będzie na pewno w negocjacjach unijnego budżetu - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
W czwartek przed południem premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu podkreślił, że bardzo się cieszy z wizyty chorwackiego premiera w Polsce.
Jest to bardzo wyraźny dowód przyjaźni polsko-chorwackiej, stosunków gospodarczych, ale także stosunków pomiędzy naszymi społeczeństwami, które stają się coraz bardziej wielostronne, bogate - wiążą się zarówno z turystyką, jak i z rozwojem handlu, inwestycjami polskimi w Chorwacji. I oczywiście w drugą stronę, zainteresowanie Polską - ze strony chorwackich inwestorów, turystów – rośnie
— mówił Morawiecki.
Polska i Chorwacja zawsze były bardzo zaprzyjaźnionymi krajami, ale w szczególności ostatni czas, w szczególności czas, kiedy jesteśmy razem w UE, pokazuje, jak mamy wspólne interesy, jaką solidarność możemy nawzajem sobie okazywać
— podkreślił premier. Jak dodał, „tak będzie się na pewno działo w kontekście (…) negocjacji budżetowych na kolejną perspektywę budżetową UE”.
Poinformował, że w kontekście wieloletnich ram finansowych UE, omówił w czwartek z Plenkoviciem „całą strategię”, w jaki sposób Polska i Chorwacja powinny przekonywać swoich partnerów, że „dobry budżet dla Europy Środkowej, jest jednocześnie dobrym budżetem dla całej UE”.
Ponieważ wyrównywanie poziomu rozwoju, poprawa infrastruktury zwiększa to, co jest ważne dla podnoszenia konkurencyjności całego kontynentu
— oświadczył Morawiecki.
Jak zaznaczył, Polskę i Chorwację łączy też bliska współpraca w kwestii bezpieczeństwa i NATO.
Staramy się poprawiać operacyjną zdolność do współpracy, również na odcinku wojskowym. To wzajemne wsparcie w zakresie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne
— powiedział szef rządu.
Morawiecki dodał, że wśród tematów rozmów z premierem Chorwacji, znalazła się też kwestia budowy korytarzy drogowych, kolejowych i gazowych z północy na południe. Wskazał, że poprawią one m.in. bezpieczeństwo energetyczne oraz poprawią zdolności handlowe obu państw.
Premier podkreślił też, że Polska bardzo mocno wspiera proces rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich. Dodał, że nasz kraj wspiera też Chorwację w jej wysiłkach w wejściu do strefy Schengen.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/453650-premierzy-polski-i-chorwacji-mozemy-byc-solidarni
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.