Kto będzie nowym szefem Komisji Europejskiej? To najbardziej gorące pytanie ostatnich dni. Kandydatura dotychczasowego pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa wzbudza wiele emocji. Przeciwni Holendrowi są państwa Grupy Wyszehradzkiej na czele z Polską. Giełda nazwisk jest ciągle żywa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kraje V4 nie dają za wygraną ws. Timmermansa! Premier Czech nie pozostawia wątpliwości: Odrzucimy go ponownie
Grupa Wyszehradzka mówi jednym głosem. Wszystkie państwa V4 zagłosują przeciwko Timmermansowi
NA ŻYWO
23:00.
Włochy otrzymają w przyszłej Komisji Europejskiej urząd komisarza do spraw konkurencji - ogłosił premier Giuseppe Conte w Brukseli we wtorek po obradach szczytu UE na temat unijnych stanowisk. Dodał, że reprezentant Włoch będzie też wiceprzewodniczącym KE.
22:37.
Była premier i obecna europosłanka Ewa Kopacz (PO) została we wtorek oficjalnie kandydatką Europejskiej Partii Ludowej na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
22:13.
Mam nadzieję, że czescy europosłowie poprą kandydaturę von der Leyen
— powiedział premier Czech Andrej Babisz.
22:10
Na czele instytucji unijnych staną osoby, które z punktu widzenia Węgier będą prowadzić dobrą politykę lub przynajmniej jest duża szansa, że będą ją prowadzić
— skomentował efekty szczytu UE premier Węgier Viktor Orban.
20:10
Rada Europejska chce, by socjaliści w PE objęli przewodnictwo PE na pierwsze 2,5 roku, a później stanowisko to przejął przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej - poinformował we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Według nieoficjalnych informacji ustalenie ze szczytu jest takie, że teraz szefem PE miałby być Bułgar Sergej Staniszew, który w połowie kadencji miałby być zastąpiony niemieckim chadekiem Manfredem Weberem.
Wskazań tych nie ogłoszono publicznie, bo Parlament Europejski sam wybiera swojego przewodniczącego.
20:06.
Premier Morawiecki:
Nasze cele na szczycie UE zostały osiągnięte. Pokazaliśmy, że potrzebujemy kandydatów, którzy mają potencjał łączenia, a nie antagonizowania
20:00.
Ursula von der Leyen została nominowana jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się
19:16.
Szefowa socjalistów w PE: propozycja Rady ws. kandydatury na szefa KE - bardzo rozczarowująca
19:10.
Jest porozumienie Rady Europejskiej w sprawie stanowisk; Niemka Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, premier Belgii Charles Michel wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformował na Twitterze szef RE Donald Tusk.
Ponadto - jak poinformował Tusk - Rada Europejska nominuje Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego, a Hiszpana Josepa Borrella na szefa dyplomacji UE.
17:48.
Poparcie Ursuli von der Leyen jako kandydata na przewodniczącego KE to część porozumienia Niemiec z Grupą Wyszehradzką
— donosi na podstawie informacji od dwóch źródeł portal POLITICO.
16:20.
Jak poinformował rzecznik Donalda Tuska, obrady EUCO zostały wznowione.
Wznowienie zawieszonego w poniedziałek szczytu miało nastąpić we wtorek o godz. 11. Następnie początek posiedzenia Rady Europejskiej był przekładany z uwagi na konsultacje prowadzone przez Tuska z unijnymi liderami. Ostatecznie rozpoczął się po godz. 16.
16:11.
Bernd Lange, niemiecki socjaldemokratyczny poseł do PE, napisał na Twitterze, że pakiet z Ursulą von der Leyen w Komisji i Charlesem Michelem w Radzie jest „nie do przyjęcia dla socjaldemokratów”.
16:10.
Jak podaje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, była premier Beata Szydło ma zostać szefową komisji PE ds. zatrudnienia.
16:05. Jak informuje niemiecka agencja prasowa DPA, szef RE Donald Tusk zaproponował stanowisko szefa KE Ursuli von der Leyen.
16:00.
Jak poinformował na Twitterze rzecznik premiera Węgier Viktora Orbana, Grupa Wyszehradzka poparła kandydaturę Ursuli von der Leyen.
W swojej jedności, Grupa Wyszehradzka znów pokazał naszą siłę i wpływ na kierunek UE. Po odrzuceniu kandydatury Webera, premierzy V4 również obalili Timmermansa. W miarę kontynuowania negocjacji mamy na stole UE pakiet, który wygrywa akceptację wśród rosnącej liczby państw członkowskich: V4 wspiera niemiecką ministra obrony Ursule von der Leyen jako kolejnego przewodniczącego Komisji Europejskiej
— napisał na Twitterze Zoltan Kovacs.
15:27.
Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, porozumienie ws. unijnych stanowisk jest coraz bliżej. Obecnie trwają konsultacje z PE.
15:15.
Które nazwiska są obecnie w grze? Szefową Komisji Europejskiej miałaby zostać Usrula von der Leyen. Premier Belgii Charles Michel miałby szefować Radzie Europejskiej, a przewodniczącym PE może zostać szef rządu Bułgarii Sergej Staniszew.
15:12.
Według informacji „Blida”, jeżeli niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen otrzyma ofertę kierowania Komisją Europejską, to ją przyjmie.
15:10.
Kandydatura Ursuli von der Leyen nie podoba się współprzewodniczącemu partii Zielonych. Stwierdził, że będzie to dobre tylko dla Bundeswehry.
Von der Leyen jako przewodnicząca Komisji Europejskiej? Bardzo dobre rozwiązanie. Dla Bundeswehry. Czy to właśnie Macron uważa za doświadczenie rządowe?
— napisał na Twitterze Reinhard Bütikofer.
Swoim wpisem polityk nawiązał do wypowiedzi prezydenta Francji. Macron stwierdził, że Manfred Weber nie ma wystarczającego doświadczenia, by zostać szefem KE.
14:40.
Rozpoczęcie szczytu zostało przesunięte na godz. 15:15 - poinformował na Twitterze rzecznik szefa RE Donalda Tuska Preben Aamann. Jak dodał, wciąż trwają konsultacje.
14:30.
W Brukseli trwają spotkania dwustronne. Na zdjęciu dyskusja w EPL.
14:07.
Oczekujemy na wznowienie szczytu w Brukseli.
Jak informuje POLITICO, dyplomaci z Europejskiej Partii Ludowej nie ukrywają frustracji w związku z nikłymi szansami ich lidera Manfreda Webera na objęcie stanowiska przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
14:05.
Na potencjalnego szefa Rady Europejskiej rozważany ma być premier Belgii Charles Michel. Według źródeł dyplomatycznych możliwe jest też, że szefem dyplomacji zostałby w tym układzie albo Hiszpan Josep Borrell, albo Słowak Marosz Szefczovicz.
13:45.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Bułgarii Boyko Borissovem.
13:30.
Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen jest jednym z kandydatów rozważanych na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zdaniem jednego z dyplomatów, jej kandydatura byłaby do zaakceptowania dla Polski.
Van der Leyen od 2013 r. pełni funkcję ministra obrony Niemiec. Jej ewentualny wybór oznaczałby, że KE zostałaby obsadzona przez Europejską Partię Ludową, której premierzy nalegali na to, by przedstawiciel ich rodziny politycznej kierował unijną egzekutywą.
Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych Polska oraz pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej mogłyby poprzeć kandydaturę Ursuli van der Leyen.
Jeśli zostanie zgłoszona, nie będziemy się sprzeciwiać
— powiedział PAP jeden z polskich dyplomatów.
Inny z polskich dyplomatów przekonuje natomiast, że to kandydatura socjalisty Fransa Timmermansa będzie rozpatrywana w pierwszej kolejności.
Ursula von der Leyen faktycznie może pojawić się jako alternatywa
— dodał.
13:10.
Kandydatura niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej jest do zaakceptowania pod pewnymi warunkami dla Grupy Wyszehradzkiej- poinformował europoseł Zdzisław Krasnodębski.
13:05.
Dla Polski najlepsze byłoby po pierwsze, żeby szefem KE był ktoś, kto łączy, a nie dzieli, kto traktuje równo wszystkie kraje. Domyślam się, że takie propozycje złoży Wyszehrad, ale te nazwiska nie są publiczne, więc nie będę na ich temat spekulował. Druga sprawa, to równowaga geograficzna, żeby zgodnie z dotąd respektowaną zasadą, którą teraz po raz pierwszy zamierza się złamać, żeby jedno z czołowych stanowisk przypadło Wyszehradowi, jako temu podmiotowi, który równoważy i zarazem kontruje układ francusko-niemiecki
— ocenił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
13:00.
Wznowienie szczytu w Brukseli zostało ponownie przesunięte, tym razem na godz. 14. Powodem jest brak konsensusu.
12:57.
Według brukselskiego korespondenta „Financial Times”, w grze pojawiają się nazwiska dwóch kobiet - obecna niemiecka minister obrony Ursula Von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej, a Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego. Von der Leyen ma wsparcie zarówno Merkel, jak i Macrona.
12:45.
Frans Timmermans to nie jest dobra kandydatura jeżeli chodzi o szefa Komisji Europejskiej. To człowiek agresji i walki, a jedyne co potrafi budować to konflikt
— oceniła w rozmowie z TVP Info europosłanka Jadwiga Wiśniewska.
12:40.
Wznowienie szczytu UE w sprawie obsady unijnych stanowisk zostało przesunięte na godzinę 13 we wtorek. Po niedzielnym 19-godzinnym maratonie i dobie przerwy podzieleni liderzy mają kolejny raz spróbować wypracować porozumienie.
Premier Łotwy Arturs Karins, który też należy do EPL podkreślił, że dotychczasowe kandydatury nie dostały wystarczającego poparcia, dlatego trzeba znaleźć nowe.
Kandydaci wiodący nie zyskali poparcia dlatego trzeba wyjść ponad to
— mówił we wtorek przed południem.
Liderzy unijni są pod presją, bo Parlament Europejski w środę rano ma wybrać swojego przewodniczącego nie oglądając się na ustalenia państw członkowskich.
12:35.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.
12:30.
Frans Timmermans wciąż zwleka z objęciem mandatu europosła.
Miejmy nadzieję, że po dzisiejszym #EUCO dołączy do swoich frakcyjnych kolegów: Leszka Millera i Roberta Biedronia
— ocenił poseł Sylwester Chruszcz.
12:25.
Jak podają unijne źródła, liberałowie mogą położyć na stół nową propozycję ws. stanowiska szefa KE - kandydaturę Dunki Margrethe Vestager. To rozwiązanie mogłoby zostać przyjęte przez część państw przeciwnych Timmermansowi.
Inny wariant to zgoda Timmermansa i socjalistów na to, żeby objął on stanowisko szefa unijnej dyplomacji.
12:15.
W obronie Timmermansa stanął także człowiek Donalda Tuska. Leszek Jażdżewski oświadczył we wpisie na Twitterze, że sprzeciw wobec Holendra walczącego o praworządność to wstyd.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jest i on! Człowiek Tuska staje w obronie Timmermansa. Jażdżewski: Walczy o praworządność. Działania Włoch i V4 to wstyd
12:10.
Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył we wtorek po przybyciu do Brukseli na kolejny dzień szczytu UE w sprawie nominacji na unijne stanowiska, że jego kraj nie zawarł sojuszu z państwami Grupy Wyszehradzkiej.
Włochy i kraje Grupy Wyszehradzkiej, a także kilka innych wystąpiły w poniedziałek przeciwko kandydaturze holenderskiego socjalisty Fransa Timmermansa na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Po przyjeździe na szczyt Conte powiedział dziennikarzom, odnosząc się do sprzeciwu wobec tej nominacji:
Uzyskaliśmy ten rezultat dzięki intensywnej aktywności dyplomatycznej.
Potrzeba było co najmniej ośmiu państw, by zablokować, ale błędne jest mówienie o tym, że stworzyliśmy strategię lub oś z krajami Grupy Wyszehradzkiej. Włochy stworzyły oś z dziesięcioma innymi państwami, z którymi mamy różną wrażliwość. Jest wśród nich Grupa Wyszehradzka, ale nie ma wstępnego sojuszu
— wyjaśnił włoski premier.
12:00. Wznowienie szczytu w Brukseli zostało przesunięte na godz. 13. Donald Tusk kontynuuje konsultacje.
Wszystko wskazuje na to, że kandydatura Fransa Timmermansa powróci w dyskusjach na szczycie UE w Brukseli. Wśród potencjalnych kandydatów na to stanowisko mogą być brane pod uwagę także Dalia Grybauskaite i Margrethe Vestager.
11:55.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez dalej forsuje kandydaturę Holendra Fransa Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Jak podkreślał przed wznowieniem szczytu, nie można się zgodzić, by został on odrzucony za to, że bronił wartości europejskich.
Sanchez i Timmermans należą do tej samej, socjalistycznej rodziny politycznej. Szef hiszpańskiego rządu mówił dziennikarzom we wtorek w Brukseli, że bardzo ważne jest utrzymanie systemu kandydatów wiodących. W jego ramach obecny wiceszef Komisji zajmujący się sprawami praworządności był proponowany przez centrolewicę na przewodniczącego KE w ramach kampanii wyborczej.
Sanchez zaznaczył, że propozycja Hiszpanii, Francji, Niemiec i Holandii, by to Timmermans objął szefostwo KE, a kandydat Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego może być „podstawą do potencjalnego porozumienia w dniu dzisiejszym”.
Ta koncepcja nie została odrzucona. Odrzucony został cały pakiet
— mówił Sanchez, odnosząc się do fiaska rozmów prowadzonych z niedzieli na poniedziałek. Jak podkreślał, niektóre państwa nie chcą, żeby Timmermans został przewodniczącym Komisji przez to, że bronił wartości unijnych.
To jest nie do zaakceptowania dla nas. Nie można odrzucić osoby, ponieważ broniła traktatów, zasad i wartości, za którymi się opowiadamy
— zaznaczył szef hiszpańskiego rządu.
11:50.
Rzecznik rządu Węgier Istvan Hollik w wywiadzie dla dziennika „Magyar Hirlap” oświadczył, że główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier byłby odpowiednim kandydatem na szefa Komisji Europejskiej.
Hollik powiedział, że rządzące na Węgrzech partie – konserwatywny Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa – będą mogły współpracować z takim szefem KE, który „szanuje chrześcijańską kulturę europejską, Europę narodów i jest skłonny zaakceptować, że nasza ojczyzna chce powstrzymać imigrację”.
Pytany, czy wśród nich jest Barnier, odpowiedział twierdząco.
Tak, jego też uważamy za odpowiednią osobę. Nie ukrywaliśmy, że pięć lat temu poparliśmy właśnie jego, a nie obecnego szefa (KE) Jean-Claude’a Junckera. Można spokojnie powiedzieć, że z Barnierem bylibyśmy dziś dużo dalej niż z Junckerem, którego kadencja na czele Komisji była klęską
— oznajmił Hollik.
Rzecznik powtórzył, że węgierskie partie rządzące nie będą mogły poprzeć ani obecnego wiceszefa KE Fransa Timmermansa, ani wiodącego kandydata Europejskiej Patii Ludowej (EPL) Manfreda Webera, gdyż ten pierwszy atakował, a ten drugi obraził Węgry.
11:45.
W obronie Holendra stanęła także Katarzyna Lubnauer, która napomniała premiera Morawieckiego, żeby ten nie posuwał się za daleko w słowach, bowiem Timmermans może zostać szefem KE.
CZYTAJ WIĘCEJ: Komedia! Lubnauer napomina premiera Morawieckiego: „Posuwa się trochę za daleko w opiniach na temat Fransa Timmermansa”
11:30.
W obronie kandydatury Fransa Timmermansa stanęła „Gazeta Wyborcza”, która przyznała mu tytuł „Człowieka roku”. Zdaniem redakcji z Czerskiej, Polska i Grupa Wyszehradzka nie mają nic do powiedzenia, bo znaczenie ma tylko głos EPL.
WKT/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/453308-relacja-kto-zostanie-szefem-komisji-europejskiej