Prezydent popiera zwiększanie wymiaru kar za niektóre przestępstwa, ale miał wątpliwości co do trybu procedowania nad nowelizacją kodeksu karnego - mówi PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha o decyzji Andrzeja Dudy o skierowaniu noweli Kk do Trybunału Konstytucyjnego.
W piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji Kodeksu karnego w trybie kontroli prewencyjnej. W komunikacie KPRP napisano m.in., że decyzja prezydenta uzasadniona jest przede wszystkim analizą przebiegu procedury ustawodawczej.
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w rozmowie z PAP podkreślił, że prezydent „uznaje za trafne zwiększenie wymiaru kary za niektóre przestępstwa”.
Tu była kwestia trybu
— podkreślił minister.
Mówimy o procedowaniu takim, że ustawa została potraktowana nie jak kodeks
— zaznaczył Mucha.
Jego zdaniem „to przesądziło, że popierając kierunek zmian, jeśli chodzi o kodeks karny” Andrzej Duda zdecydował się na przekazanie noweli do TK.
Mucha zwrócił uwagę, że prezydent jako jedyny jest uprawniony, żeby ustawę skierować do TK prewencyjnie.
Chodzi o to, żebyśmy mieli pewność, że ta nowelizacja jest zgodna z konstytucją
— powiedział Mucha.
W innym przypadku, jak dodał, orzeczenia wydane na podstawie tego kodeksu mogłyby być kwestionowane.
Jak poinformowano w komunikacie KPRP tryb postępowania z nowelą Kk „wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego”. „Bezpieczeństwo prawne obywatela – szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo karne – wymaga, by każdy akt normatywny, w szczególności rangi kodeksowej, został przyjęty zgodnie z procedurą przewidzianą w Konstytucji” - zaznaczono w komunikacie KPRP.
Dodano w nim, że „uwadze nie może umknąć to, że przepisy karne, ze względu na swój charakter represyjny, mają w systemie źródeł prawa pozycję o tyle wyjątkową, że w stosunku do nich wywodzi się szczególnie wysokie wymagania”.
Wynika to przede wszystkim z funkcji gwarancyjnej prawa karnego i powiązanej z nim zasady nullum crimen sine lege (nie ma przestępstwa bez ustawy)
— wskazano w komunikacie.
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzający kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie, został złożony w Sejmie 14 maja. Szybkie tempo prac Izby nad nowelą umożliwiła decyzja marszałka Sejmu o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Zdaniem Kancelarii Sejmu prace nad nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/452884-mucha-prezydent-mial-watpliwosci-co-do-trybu-procedowania