Dobrze, że prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego - ocenił w rozmowie z PAP lider Kukiz‘15 Paweł Kukiz. Dodał, że ustawa „jak większość ustaw PiS” była pisana na kolanie i przygotowana niechlujnie.
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę Kodeksu karnego - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Jak podkreślono, tryb uchwalania ustawy wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.
Ustawa stanowi obszerną nowelizację wprowadzającą istotne zmiany w zakresie polityki karnej. W tym zakresie ustawa nie budzi wątpliwości Prezydenta RP, ponieważ zrozumiałe jest dążenie ustawodawcy do stanowienia prawa karnego odpowiadającego wymogom sprawiedliwości
— podkreślono w komunikacie KPRP.
W rozmowie z PAP Kukiz przyznał, że nie dziwi go decyzja prezydenta, bo ustawa była „przygotowana niechlujnie”.
Najbardziej obrzydliwe w tej sytuacji było to, że pod pretekstem kilku przepisów dotyczących zwalczania pedofilii zrobiono przewrót w Kodeksie karnym, który został jak większość ustaw PiS, napisany na kolanie
— powiedział.
Dobrze, że prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, natomiast nie wiadomo czy Trybunał znajdzie w tej ustawie minusy, bo jest pod kontrolą partii
— dodał.
W podobnym tonie ocenia decyzję prezydenta wiceszef klubu Tomasz Rzymkowski.
Bardzo dobra decyzja prezydenta, przewidywalna
— powiedział.
Bardzo dobrze, że prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, bo wątpliwości dotyczą przede wszystkim natury procesu legislacyjnego, w naszej ocenie również złamanie kilku przepisów Regulaminu Sejmu, ale również samej konstytucji, bo zakres przedłożenia ustawy przez Sejm w poprawkach Senatu został radykalnie przekroczony poprzez nowelizację ustawy o Służbie Ochrony Państwa i ustawy o Żandarmerii Wojskowej
— dodał.
Prezydent po raz kolejny pokazał, że jest strażnikiem konstytucji i dba o porządek prawny
— podkreślił Rzymkowski.
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, decyzja o skierowaniu ustawy do TK w trybie kontroli prewencyjnej „uzasadniona jest przede wszystkim analizą przebiegu procedury ustawodawczej”.
Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. Bezpieczeństwo prawne obywatela - szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo karne - wymaga, by każdy akt normatywny, w szczególności rangi kodeksowej, został przyjęty zgodnie z procedurą przewidzianą w Konstytucji
— zaznaczono w komunikacie KPRP.
Dodano w nim, że „uwadze nie może umknąć to, że przepisy karne, ze względu na swój charakter represyjny, mają w systemie źródeł prawa pozycję o tyle wyjątkową, że w stosunku do nich wywodzi się szczególnie wysokie wymagania”.
Wynika to przede wszystkim z funkcji gwarancyjnej prawa karnego i powiązanej z nim zasady nullum crimen sine lege (nie ma przestępstwa bez ustawy)
— wskazano w komunikacie.
Wątpliwości prezydenta wzbudził także - jak dodano - jeden z przepisów nowelizacji definiujący pojęcie „osoby pełniącej funkcję publiczną”.
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzający kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie, został złożony w Sejmie 14 maja. Szybkie tempo prac Izby nad nowelą umożliwiła decyzja marszałka Sejmu o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Zdaniem Kancelarii Sejmu prace nad nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/452883-rzymkowski-prezydent-jest-straznikiem-konstytucji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.