Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i ma jedynie charakter doradczy
– podkreślił w komunikacie szef Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sędzia Tomasz Przesławski, odnosząc się do opinii rzecznika TSUE, który stwierdził, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rzecznik generalny TSUE w obronie „kasty sędziowskiej”: Izba Dyscyplinarna polskiego SN nie spełnia wymogów niezawisłości
Jednocześnie w komunikacie podkreślono, że stanowisko Izby Dyscyplinarnej „w przedmiocie pytań prejudycjalnych zadanych w niniejszych sprawach zawisłych przed TSUE” stanowi wiążące stanowisko Izby Dyscyplinarnej SN w przedmiotowej sprawie.
Według rzecznika generalnego TSUE nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii.
Rzecznik stwierdził też, że „sposób powoływania członków KRS (Krajowej Rady Sądownictwa) ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych”.
Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić, co zazwyczaj się dzieje, ale też wydać zupełnie inny wyrok.
Powodem rozprawy w TSUE były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce.
SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Karski: Rzecznik generalny TSUE chce przeorać wszystkie systemy wymiaru sprawiedliwości w Unii Europejskiej
wkt/PAP/sn.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/452768-izba-dyscyplinarna-sn-odpowiada-na-opinie-rzecznika-tsue