PO przyspiesza przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych - jeszcze w tym tygodniu planowana jest prezentacja sztabu wyborczego, a za dwa tygodnie - dwudniowa konwencja programowa. Równolegle trwają rozmowy koalicyjne - z PO i N chcą startować m.in. Inicjatywa Polska i Zieloni.
Jak można usłyszeć od polityków z kierownictwa Platformy Obywatelskiej, proces uzgodnień koalicyjnych powinien zakończyć się do połowy lipca. PO, która jesienią wystartuje z Nowoczesną, prowadzi także negocjacje z SLD i PSL. Liczy, że ludowcy ostatecznie przyłączą się do koalicji. O przygotowaniach do wyborów parlamentarnych ma rozmawiać w środę zarząd Platformy.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że jeszcze w tym tygodniu zaprezentowany ma zostać sztab wyborczy, w składzie którego oprócz polityków Platformy, Nowoczesnej oraz samorządowców (ogłoszonych już wcześniej posła PO Krzysztofa Brejzy, sekretarza generalnego Nowoczesnej Adama Szłapki i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego), ma się znaleźć także przedstawiciel Inicjatywy Polskiej.
Sztab w składzie Karnowski, Brejza i Szłapka właściwie już pracuje, ale ma zostać poszerzony o kilka osób
— mówi PAP polityk ze ścisłego kierownictwa Platformy. Źródła PAP wskazują, że jedną z nich ma być europoseł PO Bartosz Arłukowicz, który w majowych wyborach do PE zdobył ponad 230 tysięcy głosów. Był to jeden z najlepszych wyników w kraju.
W piątek i sobotę 12 i 13 lipca Platforma wraz z Nowoczesną (oba ugrupowania mają od 13 czerwca wspólny klub) organizują dwudniową konwencję, podczas której zaprezentowany ma zostać program na wybory parlamentarne.
To będzie szeroka debata programowa, obejmująca - myślę - około 50 paneli i dyskusji
— podkreśla w rozmowie z PAP szef klubu PO-Koalicji Obywatelskiej Sławomir Neumann (PO).
Jak dodaje, program opozycji ma prezentować wizję zmian w Polsce po rządach Prawa i Sprawiedliwości.
Pokażemy nowe pomysły na odbudowanie praworządności i demokracji, ale też nowe rozwiązania w takich obszarach jak zdrowie, edukacja, kultura, media publiczne, energetyka, ochrona środowiska, gospodarka. To będzie pełna, całościowa opowieść o wizji Polski po naszej wygranej w wyborach
— mówi Neumann.
Równolegle wśród ugrupowań opozycyjnych toczą się rozmowy o budowie koalicji na wybory do Sejmu i Senatu. Oprócz Nowoczesnej, wspólnie z PO chcą startować m.in. Zieloni oraz Inicjatywa Polska, która w czerwcu przekształciła się ze stowarzyszenia w partię polityczną (jej przewodniczącą jest Barbara Nowacka).
O wspólnym starcie i tym samym powtórzeniu formuły Koalicji Europejskiej (współtworzyły ją na wybory do PE: PO, Nowoczesna, PSL, SLD i Zieloni) myśli też Sojusz Lewicy Demokratycznej, który ma w najbliższy poniedziałek przedstawić wyniki wewnątrzpartyjnego referendum. W sobotę 29 czerwca zapyta bowiem swych członków, jak widzą udział w wyborach do Sejmu i Senatu (samodzielnie czy w koalicji).
Zdaniem rozmówców PAP z władz Sojuszu większość działaczy partyjnych opowiedziała się prawdopodobnie za startem w szerszym bloku wyborczym.
Pytanie tylko, czy pójdziemy, jak w eurowyborach, wspólnie z Platformą, czy z Partią Razem jako koalicja lewicowa. Wiele będzie tu zależało od PO - jeżeli nie da nam dobrych miejsc na listach, to pewnie stanie na tym, że będziemy budować inny projekt
— nie wyklucza polityk z kierownictwa SLD.
Wciąż nie wiadomo na jaki wariant wyborczy zdecyduje się Polskie Stronnictwo Ludowe, choć w PO nie brakuje opinii, że ludowcy ostatecznie dołączą do koalicji.
PSL jest w kryzysie, nie przekracza progu wyborczego w sondażach
— ocenia bliski współpracownik szefa PO Grzegorza Schetyny.
Decyzję o tym w jakiej formuje PSL pójdzie do jesiennych wyborów parlamentarnych podejmie 6 lipca Rada Naczelna Stronnictwa.
Ja jestem zwolennikiem budowania Koalicji Polskiej, czyli gromadzenia wokół PSL różnych środowisk centrowych, chrześcijańskiej demokracji, racjonalnego środowiska takiego nowego centrum politycznego, który na pewno nie wchodzi w żadną wojnę religijną, szanuje tradycję i kulturę
— mówił we wtorek w TVP1 lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
PO chce temat uzgodnień koalicyjnych zamknąć do połowy lipca.
Nie oglądamy się na innych, robimy swoje. Platforma przygotowała już koalicje - na wybory samorządowe i później europejskie. To, czy i tym razem nasi partnerzy zdecydują się iść z nami czy nie, to ich decyzja. Pokazujemy naszą ofertę, ale czekać nie będziemy, nie mamy czasu na hamletyzowanie
— mówi Neumann.
Wśród potencjalnych koalicjantów ruszyły też spekulacje dotyczące obsady list wyborczych. Jak można usłyszeć od polityków tych ugrupowań, lider PO Grzegorz Schetyna miałby wystartować z pierwszego miejsca w Warszawie, Barbara Nowacka ewentualnie z Gdyni, a Włodzimierz Czarzasty z Płocka. Neumann przekonuje jednak, że za wcześnie na takie „przymiarki”.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/452388-poploch-w-po-ruszyly-przyspieszone-przygotowania-do-wyborow