Przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Jego zdaniem regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.
Trybunał orzekł, że zastosowanie przepisów przewidujących obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego (…) narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością
— podkreślił TSUE.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Wiśniewska o szokującej wypowiedzi rzecznika TSUE nt. Polski: „Widać, że ulega narracji totalnej opozycji”
Jak podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, TSUE orzekł dzisiaj o przepisach, które nie obowiązują.
One są przeszłością i jest to już historia. Finalnie polski ustawodawca wybrał inny model do czego miał pewne prawo
— podkreślił sędzia.
Wykorzystuje się różne instytucje prawne do tego, by pokazać, że Unia Europejska ma kompetencje w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Kwestia organizacji systemu sądownictwa i trybu powoływania sędziów leży tymczasem w gestii organów krajowych
— dodał prof. Kłak.
Jeszcze w ubiegłym roku Trybunał przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie stosowania regulacji w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i podjęcia wszelkich kroków, by przywrócić tych, którzy przez nowe prawodawstwo zmuszeni byli odejść.
Polskie władze w ślad za tym zmieniły odpowiednio prawo. Na rozprawie KE argumentowała jednak, że nie jest pewne, czy te nowe regulacje eliminują naruszenia prawa Unii, dlatego nie wycofała skargi.
wkt/PAP
-
TAK UMIERA KOD. Nowy numer „Sieci” już w kioskach!
E - wydanie dostępne na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/452153-tsue-wydal-wyrok-ws-przepisow-ktore-nie-obowiazuja