Poseł Marek Sawicki uważa, że nie ma powrotu PSL do Koalicji Europejskiej; według niego w koalicji z m.in. SLD, Nowoczesną, czy Inicjatywę Polską ludowców na pewno nie będzie. Sawicki podkreślił przy tym, że jest determinacja budowania Koalicji Polskiej - bloku wyborczego wokół PSL.
Sawicki zapytany w Polsat News o powrót PSL do Koalicji Europejskiej, powiedział, że w jego ocenie takiego powrotu nie ma.
Dzisiaj były także ważne wewnętrzne konsultacje prowadzone przez prezesa Władysława Kosiniaka-Komysza - powiem szczerze, że widzę determinację w jego rozmowach, w jego sposobie myślenia na rzecz właśnie budowania Koalicji Polskiej, bloku wyborczego wokół PSL
— powiedział polityk PSL.
Stwierdził, że oferta PSL ws. budowy Koalicji Polskiej jest otwarta „także w stronę Platformy Obywatelskiej”.
Jeśli PO wróci do swoich korzeni centrowo-konserwatywnych, wróci do tzw. Kościoła łagiewnickiego - proszę bardzo, rozmawiamy również z Platformą. Jeśli PO mówi dzisiaj ustami przewodniczącego Neumanna, że musi być szeroka koalicja - PSL, SLD, Nowoczesna, Barbara Nowacka, to w takiej koalicji na pewno PSL nie będzie
— powiedział Sawicki.
Wcześniej w środę szef klubu PO-KO Sławomir Neumann odnosząc się do rozmów ws. stworzenia porozumienia na wybory parlamentarne powiedział m.in., że wierzy, iż będzie to „Koalicja Europejska w tym samym składzie, może jeszcze pewnie poszerzona przez część działaczy Wiosny, bo ten projekt jak widać nie domyka się i kończy”.
I myślę, że to będzie jedna silna lista opozycji, która będzie miała realną szansę wygrania wyborów w październiku tego roku, z jasnym programem także w kwestii światopoglądowej
— powiedział Neumann.
Musimy przyjąć wspólny program jako koalicja, uzgodnić go i dotyczy to także spraw światopoglądowych. I musi się tu zmieścić i lewica i Władysław Kosiniak-Kamysz. Musi być tak, że to jest pewien kompromis dla wszystkich i o tym mówimy
— powiedział Neumann.
Przyznał zarazem, że podmiot, dla którego najważniejsza będzie jakaś wyrazista światopoglądowa kwestia, „nie będzie się mieścił w tej koalicji”.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego PSL startowało w ramach Koalicji Europejskiej, z PO, Nowoczesną, SLD i Zielonymi. Mandaty uzyskało trzech europosłów Stronnictwa. 1 czerwca Rada Naczelna PSL podjęła uchwałę o budowie bloku wyborczego na wybory parlamentarne pod nazwą Koalicja Polska. Do współpracy zaprosiła ugrupowania, którym bliskie są „wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe”.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/451635-sawicki-nie-ma-powrotu-psl-do-koalicji-europejskiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.