Posłowie Nowoczesnej wstąpili do klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. W czwartek wieczorem odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie w nowym składzie. Po połączeniu z posłami Nowoczesnej klub PO-KO liczy 155 posłów.
Przewodniczącym klubu PO-KO pozostał Sławomir Neumann, a jedną z jego zastępczyń - liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
Mamy wspólny klub Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej. To jest integracja, która trwa tak naprawdę od 2016 roku, byliśmy coraz bliżej. Ostatnie posiedzenie naszych rad krajowych bardzo wyraźnie to powiedziało. Razem integrujemy się i idziemy do wyborów wspólnie
— powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad klubu, szef PO Grzegorz Schetyna.
Dodał, że połączenie klubów to pierwszy etap integracji; kolejnymi mają być przygotowanie wspólnego programu oraz budowanie koalicji na jesienne wybory parlamentarne.
Chcemy zorganizować konwencję programową w drugiej połowie lipca, aby przedstawić zręby programu, który będziemy prezentować Polkom i Polakom pod koniec lipca i przez cały sierpień, wrzesień aż do wyborów
— powiedział Lider Platformy Obywatelskiej.
Wkrótce zaprezentowany ma zostać koalicyjny sztab wyborczy. Według zapowiedzi Schetyny, w sztabie mają się znaleźć m.in. posłowie: Krzysztof Brejza i Adam Szłapka oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Schetyna poinformował również, że od przyszłego tygodnia wybiera się w objazd po kraju. W poniedziałek ma odwiedzić Gliwice i Sosnowiec.
W poniedziałek jestem w dwóch pierwszych miejscach w woj. śląskim. Przedstawimy scenariusz, konsultujemy go z samorządowcami, chcemy, żeby to były aktywności nie tylko parlamentarne, partyjne, ale też przy współpracy z samorządami. Będziemy też konsultować kwestie wspólnych kandydatów do Senatu, także do Sejmu
— powiedział szef PO.
Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka podkreślił, że czwartkowe zjednoczenie ma przede wszystkim wymiar symboliczny.
Tutaj zdecydowanie chodzi o symbol, bo tak naprawdę mamy trzy, czy w zasadzie dwa ostatnie posiedzenia Sejmu, więc takiej realnej pracy parlamentarnej będzie bardzo niewiele, ale symbolicznie pokazujemy, że teraz idziemy ramię w ramię, równym krokiem i na jesień tworzymy wspólny front
— dodał nowy poseł PO-KO.
Z byłego już klubu Nowoczesnej do klubu PO-Koalicji Obywatelskiej przystąpiło 12 z 14 jej dotychczasowych posłów. Na taki krok nie zdecydowali się posłowie: Marek Ruciński i Radosław Lubczyk. Obaj - jak mówią byli posłowie Nowoczesnej - są lekarzami, planują zakończyć karierę polityczną i powrócić do zawodu. Lubczyk mówił w środę PAP, że do końca kadencji zamierza pozostać posłem niezrzeszonym.
Decyzja o połączeniu klubów PO-KO i Nowoczesnej zapadła podczas sobotnich wspólnych obrad Rad Krajowych: PO i Nowoczesnej.
Na początku obecnej kadencji Sejmu klub Nowoczesnej liczył 28 posłów (klub PO 138 posłów). W grudniu 2015 r. dołączył do niego poseł Kukiz‘15 Paweł Kobyliński, pół roku później - Michał Jaros z PO, a następnie w listopadzie 2016 roku - Marek Sowa (też z PO).
W kwietniu 2017 r. rozpoczęła się z kolei seria politycznych „transferów” w drugą stronę. Wówczas z klubu Nowoczesnej do klubu PO przeszło czworo posłów: Marta Golbik, Joanna Augustynowska, Grzegorz Furgo i Michał Stasiński. Ponad półtora roku później do klubu Platformy przystąpiło w sumie ośmiu byłych posłów Nowoczesnej, m.in. Kamila Gasiuk-Pihowicz (ówczesna szefowa klubu Nowoczesnej), Elżbieta Stępień, Kornelia Wróblewska, Paweł Kobyliński, Krzysztof Truskolaski oraz wyrzucony kilka tygodni wcześniej z partii Piotr Misiło.
Do klubu PO wrócili wtedy także posłowie: Sowa i Jaros. Klub PO zmienił wówczas nazwę na „Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska”.
Po odejściu siedmiu posłów Nowoczesnej klub tej partii przestał istnieć. Jego funkcjonowanie w Sejmie uratowało jednak „wypożyczenie” posła Jacka Protasiewicza z klubu PSL-UED. W środę Protasiewicz (w przeszłości polityk PO) powrócił do macierzystego klubu.
W maju 2018 roku z Nowoczesnej odszedł jej założyciel Ryszard Petru, który w listopadzie 2017 r. przegrał z Katarzyną Lubnauer wybory na przewodniczącego partii. Wraz z nim partię i klub opuściły też dwie posłanki: Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus (wszyscy troje tworzą obecnie w Sejmie koło poselskie Teraz!). 11 stycznia 2018 r. z klubu Nowoczesnej odszedł poseł Adam Cyrański.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/450867-i-po-balu-poslowie-nowoczesnej-polknieci-przez-klub-po-ko