Pismo zawierające kolejną prośbę o ułaskawienie Marka Falenty wpłynęło do Kancelarii Prezydenta RP 6 maja. Prośba została przekazana, tak jak poprzednie w jego sprawie, Prokuratorowi Generalnemu. Równolegle minister Paweł Mucha skierował pismo do Prokuratura Krajowego, zawierające prośbę o dokonanie oceny prawno-karnej – informuje KPRP w oświadczeniu.
„Jeśli nie będę ułaskawiony, ujawnię, kto za mną stał” - napisał biznesmen, skazany w aferze podsłuchowej, w wysłanym do prezydenta Andrzeja Dudy wniosku o ułaskawienie, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Według poniedziałkowej „Rz” wniosek Marek Falenta napisał w więzieniu w Walencji po tym, jak w kwietniu został zatrzymany przez policję w Hiszpanii. To już trzeci jego wniosek o ułaskawienie, ale inny niż dotychczasowe.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: W co gra Falenta? Biznesmen we wniosku do prezydenta Dudy: „Jeśli nie będę ułaskawiony, ujawnię, kto za mną stał”
CZYTAJ TAKŻE: Minister Ziobro: Falenta w desperacji wymyśla historie. Miał tysiąc okazji więcej, żeby powiedzieć, kto za nim stał
Kancelaria Prezydenta RP wydała w tej sprawie oświadczenie.
Kancelaria Prezydenta RP informuje, że pismo z dnia 12 kwietnia 2019 r. zawierające kolejną prośbę o ułaskawienie Pana Marka Falenty wpłynęło do Kancelarii Prezydenta RP w dniu 6 maja 2019 r.
– czytamy,
W dniu 24 maja 2019 r. prośba o zastosowanie prawa łaski wobec Pana Marka Falenty została przekazana, tak jak poprzednie prośby w jego sprawie, Prokuratorowi Generalnemu w celu nadania jej stosownego biegu w trybie art. 561 k.p.k., czyli nadano jej tzw. tryb zwykły, w którym w pierwszej kolejności prośbę o akt łaski oceniają sądy orzekające i wydają swoje opinie w kwestii ułaskawienia.
– podkreślono.
Przypomniano w oświadczeniu, że zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, sądy mogą każdą prośbę pozostawić bez dalszego biegu jeżeli uznają, że brak jest podstaw do wydania opinii pozytywnej.
Jeżeli jednak chociażby jeden z sądów (I lub II instancji) wyda pozytywną opinię, wówczas przesyła ją wraz z aktami sądowymi Prokuratorowi Generalnemu, który następnie - po sporządzeniu własnego wniosku - całą dokumentację przekazuje Prezydentowi RP w celu podjęcia decyzji
– zaznaczono.
Poinformowano również, że 21 maja 2019 r. wiceszef KPRP Paweł Mucha równolegle wystosował, pismo do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, zawierające prośbę o dokonanie oceny prawno-karnej pisma Marka Falenty.
kpc/KPRP/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/450356-falenta-i-prosby-o-ulaskawienie-kprp-zabiera-glos
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.