Absolutnie dementuję, jakoby prezydent Andrzej Duda miał zaproponować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu kandydaturę swojego ministra Andrzeja Dery na stanowisko wiceministra sprawiedliwości; to zupełnie nieprawdziwa informacja - oświadczył w czwartek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rząd po rekonstrukcji nie zwalnia tempa. Mueller: Na czwartkowym posiedzeniu omówimy kwestie zmian w ministerstwach
Witek, Borys-Szopa, Banaś, Piontkowski, Sasin, Dworczyk i Woś. Kim są nowi członkowie rządu? SPRAWDŹ
O tym, że taka propozycja padła informowało Radio RMF. Według ustaleń rozgłośni, zgody na ten pomysł miał nie wyrazić minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Nie. Mogę to absolutnie zdementować
— oświadczył Mucha w „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu.
Ani pan prezydent o to nie zabiegał, ani pan minister Andrzej Dera też się o to nie ubiegał
— podkreślił.
To jest zupełnie nieprawdziwa informacja i mam to potwierdzone z prezydentem
— zaznaczył Mucha.
We wtorek prezydent powołał nowych ministrów. Rekonstrukcja rządu związana była m.in. z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których kilkoro ministrów uzyskało mandaty europosłów.
Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin został wicepremierem, a Elżbieta Witek została powołana na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, zastępując Joachima Brudzińskiego. Marian Banaś został powołany na stanowisko ministra finansów. Zastąpił on Teresę Czerwińską.
Bożena Borys-Szopa została ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, zastępując Elżbietę Rafalską. Dariusz Piontkowski został powołany na stanowisko ministra edukacji narodowej, zastępując Annę Zalewską. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i Michał Woś zostali powołani na stanowiska ministrów - członków Rady Ministrów.
Piotr Mueller na stanowisku rzecznika rządu Mateusza Morawieckiego zastąpił Joannę Kopcińską.
Prezydencki minister odniósł się także do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymtrem Zełenskim. Jak podkreślił, Polska jest i chce być adwokatem spraw Ukrainy na forum UE; prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie wspiera proeuropejskie i proatlantyckie dążenia tego kraju. Polska jest też konsekwentna ws. integralności terytorialnej Ukrainy - dodał.
We wtorek prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Brukseli; rozmawiali o relacjach obu krajów, oraz o perspektywie europejskiej dla Ukrainy. Było to ich pierwsze spotkanie po tym, gdy Zełenski wygrał wybory prezydenckie.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda spotkał się w Brukseli z prezydentem Zełenskim: Polska nieustannie wspiera proeuropejskie aspiracje Ukrainy
Mucha zapytany w czwartek w Polskim Radiu, jak ocenia perspektywy relacji Polski i Ukrainy w kontekście rozmowy prezydentów, stwierdził, że „bardzo dobrze, że takie spotkanie się odbyło”.
Polska jest i chce być adwokatem spraw Ukrainy na forum unijnym. Prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie wspiera dążenia proeuropejskie, proatlantyckie Ukrainy i to zostało powiedziane na tym spotkaniu. Za to prezydent Zełenski też dziękował
— powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.
Zapewnił też, że Polska jest bardzo konsekwentna m.in. w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy.
Mucha zaznaczył, że „prezydent nie unikał też spraw trudnych”.
Po wtorkowych rozmowach, Duda podkreślił, że zapewnił prezydenta Ukrainy, iż Polska „nieustannie wspiera” proeuropejskie i euroatlantyckie aspiracje jego kraju.
Ta kwestia jest dla nas niezwykle ważna, podobnie jak zapewniłem o tym, że cały czas wspieramy starania Ukrainy o zachowanie i przede wszystkim przywrócenie jej integralności terytorialnej, o zakończenie konfliktu wojennego w Donbasie, o zakończenie okupacji tego rejonu, Doniecka i Ługańska, o zakończenie okupacji Krymu
— mówił prezydent.
Podkreślił, że Polska stara się zabiegać o interesy Ukrainy na forum UE, NATO, Trójmorza i ONZ.
Dlaczego? Dlatego, że Ukraina jest naszym sąsiadem, jest naszym dobrym sąsiadom, z którym mamy dobre relacje
— oświadczył Duda.
Prezydent poinformował również, że podczas spotkania poruszono też „trudne tematy w relacjach” i rozmawiano o „problemach historycznych, które są w relacjach pomiędzy naszymi narodami”. Jak podkreślił, zależy mu ogromnie na tym, aby budować mosty pomiędzy Polakami i Ukraińcami „w duchu prawdy, ale przede wszystkim w duchu pojednania i dobrej współpracy”.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/449816-prezydencki-minister-przejdzie-do-resortu-sprawiedliwosci
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.