We wtorek internaucie alarmowali, że w Gdańsku podczas obchodów 30 rocznicy wyborów z 4. czerwca 1989 r. przy grobie Pawła Adamowicza uroczystą wartę pełnili rekonstruktorzy w strojach wojska pruskiego. Rekonstruktorzy z Garnison Danzig, którzy pełnili wartę przy grobie byłego prezydenta Gdańska twierdzą, że to nie są stroje pruskie, tylko polskie z końca I Rzeczypospolitej.
W internecie pojawiło się nagranie ze zmiany warty przy grobie byłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz. Internauci twierdzili, że osoby pełniące wartę przy grobie Adamowicza ubrane były w pruskie mundury wojskowe, pochodzące z XVIII wieku.
To członkowie Garnizonu Gdańsk, który powstał w 2005 roku jako GRH Infanterie Regiment No 52 von Hamberger. Do dziś sztab regimentu znajduje się w Gdańsku i kontynuuje jego „tradycje” jako oddziału historycznego i grupy rekonstrukcyjnej.
Prawda jest taka, że osoby biorące udział w tym wydarzeniu miały na sobie mundury garnizonu Polskiego Królewskiego Miasta Gdańska z czasów przed zaborem w roku 1793. Gdańsk aż do II Rozbioru należał do Królestwa Polskiego. A owe umundurowanie było ubiorem miejskich żołnierzy w Gdańsku (należącym do Polski). W żadnym wypadku nie były to mundury pruskie
— czytamy na profilu facebookowym Garnison Danizig.
PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA GARNISON DANZIG:
W dniu 04 czerwca 2019 roku w przestrzeni internetowej pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące wydarzenia z dnia 02 czerwca 2019 roku. W Mediach tych opisano to wydarzenie jako „wystawienie warty przy grobie śp. Pawła Adamowicza przez żołnierzy w PRUSKICH mundurach”.
Prawda jest taka, że osoby biorące udział w tym wydarzeniu miały na sobie mundury garnizonu Polskiego Królewskiego Miasta Gdańska z czasów przed zaborem w roku 1793. Gdańsk aż do II Rozbioru należał do Królestwa Polskiego. A owe umundurowanie było ubiorem miejskich żołnierzy w Gdańsku (należącym do Polski). W żadnym wypadku nie były to mundury pruskie.
02 czerwca, członkowie Garnizonu Gdańsk udali się do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku aby wystawić wartę przy grobie śp. Prezydenta Pawła Adamowicza. W naszej społeczności są osoby o bardzo zróżnicowanych poglądach politycznych. Jednak wspólnie zdecydowaliśmy, że jako osoby odtwarzające gdańską jednostkę miejską możemy w ten sposób oddać hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi miasta. Szczególnie, że mieliśmy wszyscy okazje osobiście poznać śp. Prezydenta Pawła Adamowicza i chcieliśmy uczcić jego pamięć.
Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk od lat zajmuje się odtwarzaniem postaci mieszczan gdańskich oraz gdańskich jednostek wojskowych z czasów I Rzeczpospolitej. Przypomnijmy, w wyniku I rozbioru Polski w roku 1772 Prusy zagarnęły teren dzisiejszego Pomorza Gdańskiego, ale bez miasta Gdańska. Samo miasto opierało się Prusakom aż do II rozbioru w roku 1793. Między innymi, dzięki gdańskim żołnierzom, udało się tak długo wytrwać przy Rzeczpospolitej. Gdy wojska pruskie 28 marca 1793 roku wkraczały do miasta żołnierze gdańscy i mieszczanie stawili im opór. Również we wcześniejszym okresie żołnierze gdańscy wielokrotnie wykazali swoją wierność Rzeczpospolitej. Czy to w roku 1734, gdy bronili w Gdańsku legalnie wybranego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego przed Rosjanami i Sasami, czy w 1793 gdy przelewali krew stawiając opór Prusakom.
Szanowni Państwo, Prosimy o sprostowanie ponieważ fałszywe pomówienia wystawiają bezpośrednio na szwank dobre imię grupy i poszczególnych jej członków.
Członkowie Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk
Ilustracja autorstwa Jana Czopa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzaskowski zgrywa niewiniątko: To PiS obsadza mnie w wojennej retoryce. Nie reagowałem na zaczepki Patryka Jakiego
wkt/ems/Facebook/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/449551-rekonstruktorzy-przy-grobie-adamowicza-w-pruskich-mundurach