Prezydent Andrzej Duda zapoznał się z propozycjami personalnymi przedstawionymi przez premiera i jest z nich zadowolony - powiedział w poniedziałek prezydencki rzecznik Błażej Spychalski, odnosząc się do zapowiedzianej na wtorek rekonstrukcji rządu.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, wniosek w sprawie rekonstrukcji rządu trafił do prezydenta Andrzeja Dudy, a uroczystość mianowania nowych ministrów odbędzie się we wtorek o godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim.
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował PAP, że przed godz. 10.30 prezydent odwoła ministrów, którzy w wyniku rekonstrukcji rządu opuszczą gabinet premiera Mateusza Morawieckiego. Uroczystość ta - jak dodał - nie będzie miała charakteru publicznego.
Rekonstrukcja rządu związana jest m.in. z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w którym kilkoro ministrów uzyskało mandaty europosłów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: PILNE. Zmiany w rządzie przesądzone. Kopcińska informuje: Rekonstrukcja jutro o 10:30. Wniosek trafił już do prezydenta
Później we wtorek w RMF FM Spychalski był pytany o kulisy rekonstrukcji i rozmów na linii prezydent-premier. Rzecznik prezydenta przypomniał, że w czwartek prezydent i premier Mateusz Morawiecki odbyli „spotkanie konsultacyjne” dot. planowanych zmian w rządzie.
Prezydent jest zadowolony z propozycji personalnych zaproponowanych przez premiera
— oświadczył Spychalski.
Dopytywany, czy były kolejne spotkania prezydenta i premiera ws. rekonstrukcji rządu, Spychalski powiedział, że nic o tym nie wie. Zaznaczył jednocześnie, że Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki kontaktują się regularnie; jak ocenił, współpraca między nimi „jest modelowa”.
Na pytanie, gdzie prezydent znalazł tych kandydatów, których miał „wskazywać” premierowi w czasie rozmowy, Spychalski powiedział, że „zaplecze prezydenta jest bardzo szerokie”.
Proszę zauważyć - na przykład członków Narodowej Rady Rozwoju, która działa przy panu prezydencie, jest ponad stu. Nie tak dawno temu zresztą była zgłaszana taka ustawa, czy taki projekt ustawy, o Narodowej Strategii Onkologicznej, przygotowany właśnie w Narodowej Radzie Rozwoju. Tutaj zaplecze eksperckie pana prezydenta jest naprawdę olbrzymie
— podkreślił.
Spychalskiego pytano także, czy obecny szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski był „kandydatem prezydenta” do zastąpienia Jacka Czaputowicza na stanowisku szefa MSZ.
Nic o tym nie słyszałem
— odpowiedział rzecznik prezydenta. Jak zaznaczył, nazwisko Szczerskiego pojawia się w dywagacjach medialnych „w różnych konfiguracjach”.
Pytany czy odwołanie ministrów odbędzie się przed kamerami, Spychalski odpowiedział:
Nie wydaje mi się, żeby praktyka była zawsze.
W wyborach do PE, które odbyły się 26 maja mandat otrzymało kilku ministrów: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Mandaty zdobyli też: wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz wiceszef MS Patryk Jaki.
W piątek nowo wybrani europosłowie, w tym wszyscy ministrowie rządu premiera Mateusza Morawieckiego, którzy uzyskali mandaty, odebrali z rąk p.o. szefa PKW Wiesława Kozielewicza zaświadczenia o wyborze do PE.
Rekonstrukcja w minionym tygodniu była tematem rozmów zarówno kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, premiera oraz prezydenta Andrzeja Dudy, jak i szefów partii koalicyjnych tworzących Zjednoczoną Prawicę. Według marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego rekonstrukcja rządu będzie nieco szersza, niż tylko zmiany tych ministrów, którzy zdobyli mandat europosłów.
Spychalski był pytany, czy prezydent „przywiezie z Waszyngtonu obietnicę budowy stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce”.
12 czerwca prezydent będzie w Waszyngtonie i wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście te rozmowy zakończą się sukcesem
— powiedział rzecznik prezydenta. Dopytywany czy rozmowy zakończą się sukcesem już w czerwcu odpowiedział, że Kancelaria Prezydenta „ma takie nadzieje”.
Jeszcze te negocjacje trwają, to jest jednak długi proces i on trwa
— zastrzegał Spychalski.
Pytany czy planem jest wciąż budowa stałej bazy amerykańskiej, rzecznik prezydenta odpowiedział, że cały czas jest mowa o stałej bazie amerykańskiej.
Chodzi nam cały czas o to, żeby amerykańska obecność w Polsce była zwiększona, zarówno ilościowo, jak i ilościowo i o tym cały czas rozmawiamy
— mówił rzecznik prezydenta.
Spychalski był także pytany o ewentualną reakcję prezydenta USA na zaproszenie ze strony Polski na uroczystości 1 września z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Prezydent Donald Trump z dużą atencją patrzy na nasze zaproszenie i mamy nadzieję, że będzie 1 września w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty (w Waszyngtonie) oczywiście ponowi to zaproszenie bezpośrednio z prezydentem Donaldem Trumpem podczas rozmów
— odpowiedział rzecznik prezydenta.
Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub. r. w Waszyngtonie prezydent Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę „Fort Trump”.
Według „Financial Times” odpowiednie porozumienie - oparte na wielomiesięcznych negocjacjach między Warszawą a Waszyngtonem - może być podpisane 12 czerwca, kiedy prezydent Andrzej Duda spotka się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem.
Czerwcowe rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem odbędą się podczas drugiej wizyty polskiego prezydenta w Białym Domu w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Poprzednio polski prezydent spotkał się z Donaldem Trumpem 18 września 2018 r. podczas swojej roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Obaj przywódcy podpisali wtedy deklarację o strategicznej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską.
CZYTAJ WIĘCEJ: Spotkanie Duda-Trump w Białym Domu. Co się zmieni? Szef BBN zdradza: „Żołnierzy amerykańskich będzie więcej i w innej formule”
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/449421-rzecznik-prezydent-zadowolony-z-propozycji-premiera