Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. dyrektywy o prawach autorskich - poinformowała w piątek PAP rzecznik MSZ Ewa Suwara.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiśniewska: Poparcie dyrektywy o prawie autorskim to głos za prewencyjną cenzurą i subiektywnym blokowaniem treści
Złożenie w piątek przez polski rząd skargi do TSUE w sprawie dyrektywy o prawach autorskich, zapowiedział w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Jutro rząd polski złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ACTA2. Uważamy, że niektóre artykuły – zwłaszcza obecny 17, dawny 13, czyli - popularnie mówiąc - związany z filtrowaniem treści, to jest artykuł, który zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE, dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści
— poinformował wicepremier.
Unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Państwa UE mają dwa lata na wdrożenie przepisów. Nowe przepisy wzbudzają emocje w niektórych państwach UE, m.in. w Polsce, gdzie określane są mianem ACTA2. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w internecie. Nie poparły ich: Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg.
ems/PAP`
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/448001-rzad-zlozyl-skarge-do-tsue-ws-acta2