Zakaz wstępu do Sejmu dla niektórych osób uczestniczących w ubiegłym roku w proteście osób niepełnosprawnych na razie obowiązuje - poinformował PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Kluczowe pozostają kwestie organizacyjne i bezpieczeństwa, które wówczas zostały „naruszone w istotny sposób” - dodał.
W ubiegłym tygodniu posłanka Marczułajtis-Walczak (PO-KO) zwróciła się do marszałka Sejmu z prośbą o zdjęcie zakazu wstępu do budynków parlamentu dla osób, które w 2018 r. uczestniczyły w proteście osób niepełnosprawnych. Zakazem, który obowiązuje do 27 maja 2020 r., objęci zostali m.in.: Iwona Hartwich, jej syn Jakub Hartwich, Aneta Rzepka i Marzena Stanewicz. Posłanka zaapelowała jednocześnie o zorganizowanie spotkania i dyskusji na temat sytuacji niepełnosprawnych w Polsce.
Grzegrzółka poinformował w czwartek PAP, że decyzje w tej sprawie podejmuje Komendant Straży Marszałkowskiej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do zadań Straży Marszałkowskiej należy ochrona obiektów i terenów będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i Senatu oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie Parlamentu
– podkreślił dyrektor.
Jak wskazał, w ocenie Straży Marszałkowskiej „pewnego rodzaju ograniczenia w możliwości wstępu do Sejmu, które dotyczą części uczestników 40-dniowego protestu okupacyjnego z 2018 r., na razie powinny pozostać obowiązujące”.
Kluczowe pozostają kwestie organizacyjne i bezpieczeństwa, w istotny sposób naruszone przed rokiem
– zaznaczył.
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia do 27 maja 2018 r. Protestujący zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku „na życie”, zwanego też „rehabilitacyjnym” dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej.
W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Krakowie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych kilku miesiącach osoby niepełnosprawne powyżej 18. roku życia, które są całkowicie niezdolne do samodzielności, otrzymają comiesięczny, stały dodatek w wysokości 500 zł. Premier jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/447881-cis-zakaz-wstepu-do-sejmu-dla-hartwich-i-jej-syna