Zrobią wszystko, by nikt nie mógł „skrzywdzić” pupila „kasty” sędziowskiej! Izba Cywilna Sądu Najwyższego zdecydowała we wtorek o skierowaniu pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE na kanwie sprawy krakowskiego sędziego Waldemara Żurka; pytanie dotyczy procedury powoływania nowych sędziów Sądu Najwyższego.
CZYTAJ TAKŻE:NASZ NEWS. Sąd Najwyższy nie ma wątpliwości! Można było przenieść sędziego Żurka do innego wydziału w SO w Krakowie
Izba Cywilna SN w składzie siedmiorga sędziów rozpoznała we wtorek zagadnienie prawne przedstawione w marcu br. przez troje sędziów tej Izby. Zagadnienie odnosiło się do kwestii, czy postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN o odrzuceniu odwołania sędziego Żurka od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, jest ważne i obowiązujące.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej 8 marca br. w jednoosobowym składzie, w którym zasiadał sędzia Aleksander Stępkowski, postanowiła o odrzuceniu odwołania sędziego Żurka. Jednak wcześniej sędzia Żurek wnioskował o wyłączenie ze swej sprawy wszystkich sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN.
Jego pełnomocnicy wskazywali, że „istnieje ryzyko”, iż cały konkurs dotyczący wyboru sędziów SN przeprowadzony w zeszłym roku przez nową KRS „był nieważny z mocy konstytucji”. Sprawą wniosku o wyłączenie sędziów zajmowała się Izba Cywilna, a problem trafił do składu siedmiorga sędziów tej Izby.
We wtorek tych siedmioro sędziów uznało, że trzeba zadać pytanie w tej sprawie do TSUE. Jak mówił w uzasadnieniu postanowienia SN sędzia Karol Weitz, w ocenie składu zadającego pytanie ”doszło do rażącego naruszenia prawa polskiego, jeśli chodzi o system powoływania sędziów” do SN i problem dotyczy 37 sędziów.
SN miał na uwadze, że było to również naruszenie intencjonalne wpisujące się w działania władzy ustawodawczej, które począwszy od wszczęcia procedury nominacyjnej zmierzały do tego, aby ograniczyć możliwość kontroli sądowej uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów do SN
– podkreślił sędzia Weitz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:UJAWNIAMY. Ktoś chce zdegradować sędziego Żurka? Bzdura! To zwykłe przeniesienie, którego boi się ten „żołnierz” kasty sędziowskiej
Jak dodał sędzia Weitz, TSUE „może przesądzić, czy w zaistniałej sytuacji sąd, w którego skład wchodzi osoba w takich okolicznościach powołana na urząd sędziego SN, pozostaje sądem niezawisłym i bezstronnym”.
Szokująca decyzja składu SN tylko potwierdza tezę, że dla korporacyjnych interesów, sędziowie dopuszczą się każdej ustawki i kompromitacji.
WB,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/447596-sedziowie-sn-skieruja-pytanie-prejudycjalne-w-sprawie-zurka