Poprosiłem prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej o działania ws. przetrwania Muzeum Polskiego w Rapperswilu; jest ono nie tylko śladem wspólnej historii Polski i Szwajcarii, ale też bardzo ważnym świadectwem historii Europy - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Ueli Maurerem.
CZYTAJ TAKŻE: Szwajcarska ambasada chwali się Muzeum Polskim w Rapperswilu. Czy to oznacza, że muzeum przetrwa?
Prezydenci spotkali się we wtorek w Warszawie z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią.
Duda poinformował, że poprosił Maurera, aby podjął działania, które umożliwią przetrwanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu.
To jest niezwykle ważne. Bardzo byśmy chcieli, żeby mogło ono nadal funkcjonować w zamku w Rapperswilu i bardzo byśmy chcieli, aby mogło ono nadal funkcjonować, jako Muzeum Polskie
— mówił prezydent.
Jak wskazał, Muzeum Polskie w Rapperswilu jest nie tylko śladem wspólnej historii Polski i Szwajcarii, ale także bardzo ważnym świadectwem historii Europy.
Prezydent zaznaczył, że strona polska zdaje sobie sprawę, że ws. muzeum decyzje podejmują władze samorządowe.
Ale prosiłem o wsparcie, bo ono - ze strony głowy państwa - zawsze jest bardzo ważne, symboliczne i znaczące. Mam nadzieję, że prezydent (…) tego wsparcia udzieli
— powiedział Duda.
Dodał, że z Maurerem rozmawiał też m.in. o pogłębianiu współpracy Polski i Szwajcarii, o Inicjatywie Trójmorza, a także o kwestiach europejskich i o Ukrainie.
Nasz rząd nie może nic nakazać samorządowi w sprawie muzeum w Rapperswilu, ale sądzę, że znajdziemy rozwiązanie dobre dla Polski, kiedy wyjaśnimy tę całą sytuację
— mówił we wtorek w Warszawie prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ueli Maurer.
W trakcie konferencji prasowej Maurer był pytany przez dziennikarzy o to, jakich gwarancji mogą udzielić władze Szwajcarii w celu utrzymaniu Muzeum Polskiego w Rapperswilu.
Odpowiadając Maurer zwrócił uwagę, że muzeum należy do samorządu i to obywatele tej gminy zdecydowali jak zagospodarować budynek, w którym znajduje się muzeum.
Nasz rząd nie może nic nakazać czy polecić samorządowi. Po prostu musimy starać się znaleźć rozwiązanie za obopólną zgodą. Sądzę, że znajdziemy takie rozwiązanie, kiedy wyjaśnimy tę całą sytuację; rozwiązanie dobre dla Polski
— mówił Maurer.
W trakcie konferencji prasowej Maurer zwracał też uwagę, że zarówno Szwajcaria jak i Polska odnoszą sukcesy gospodarcze i „chcą zrobić jeszcze więcej dla swojej ludności i wnieść wkład w europejską stabilność i bezpieczeństwo”.
W kontekście gospodarczym Maurer zwrócił uwagę, że szwajcarskie przedsiębiorstwa już dawno zauważyły dynamiczny rozwój polskiej gospodarki. Jak dodał, zatrudniają one 40 tys. polskich pracowników.
Maurer przypomniał, że w Szwajcarii mieszka około 30 tys. Polaków, którzy „są dobrymi, bardzo cenionymi pracownikami we wszystkich dziedzinach”.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/446512-prezydent-szwajcarii-o-muzeum-w-muzeum-polskim-w-rapperswilu