Posłowie Kukiz‘15 zaapelowali w poniedziałek, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu zajął się projektem ustawy „anty-447” przygotowanym przez ten klub, który zakłada zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu.
W ubiegłym tygodniu klub Kukiz‘15 złożył w Sejmie projekt ustawy „o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego” nazywanej roboczo anty-447. Zakłada on m.in. zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu, które byłoby penalizowane. Zgodnie z projektem ustawy, zobowiązywałby on Radę Ministrów do corocznego sprawozdania przed Sejmem i Senatem o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami.
Podczas konferencji prasowej w Sejmie wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz wiceszef klubu Kukiz‘15 Tomasz Rzymkowski zaapelowali, aby Sejm zajął się ich projektem ustawy na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę. Tyszka podkreślał, że Kukiz‘15 chodzi o to, żeby „nie mówić, tylko działać”.
Żeby w polskim prawie raz na zawsze zablokować możliwość wypłacenia jakichkolwiek odszkodowań do mienia bezdziedzicznego
— oświadczył.
W niedzielę po południu media izraelskie podały, iż w poniedziałek do Polski przybędą przedstawiciele izraelskich władz. Portal „Times of Israel” napisał, że do Warszawy - gdzie, jak zauważa, trwa sprzeciw wobec wypłaceniu odszkodowań Żydom, których rodziny straciły majątek w czasie Holokaustu - na „serię spotkań z przedstawicielami polskiego rządu” uda się izraelska delegacja pod egidą ministerstwa ds. równouprawnienia społecznego. Jak pisze portal, resort odniósł się do spotkań zaplanowanych w Warszawie jako do „ważnego i bezprecedensowego politycznego osiągnięcia”.
Informację zdementowało w niedzielę polskie MSZ.
W nawiązaniu do publikacji medialnych MSZ pragnie zdementować, że 13 bm. złoży wizytę w Warszawie izraelska delegacja na czele z panem Avi Cohen-Scali, dyrektorem generalnym Ministerstwa Równości Społecznej
— podkreślił w oświadczeniu resort dyplomacji.
W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników
— czytamy w oświadczeniu.
Rzymkowski podziękował polskiemu MSZ za reakcję.
Cieszę się, że taka reakcja była
— podkreślił.
Mam pewną wątpliwość, czy słowa pana premiera Mateusza Morawieckiego, czy słowa pana prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego dotarły do Tel Awiwu i Waszyngtonu. Słowa mówiące o tym, że Polska nie będzie odpowiadać pozytywnie na roszczenia dotyczące mienia bezspadkowego
— powiedział poseł.
Jak dodał, Kukiz‘15 liczy, że projekt ustawy będzie przedmiotem posiedzenia Sejmu.
To jest rozwiązanie, które spowoduje, że w końcu w kancelariach dyplomatycznych tych dwóch ważnych polskich partnerów jak Izrael i Stany Zjednoczone ta kwestia będzie ostatecznie rozwiązana
— mówił Rzymkowski.
Według Tyszki przyjęcie przez Sejm projektu ustawy anty-447 autorstwa Kukiz‘15 „to jest kwestia polskiej racji stanu”.
Byłoby olbrzymim skandalem, gdyby nasz projekt ustawy nie był dopuszczony do pierwszego czytania na najbliższym posiedzeniu Sejmu - właśnie ze względu na te nieprawdopodobnie mocne naciski ze strony przedstawicieli Izraela i przedstawicieli USA na polski rząd
— stwierdził.
Rzymkowski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy:
Nie lękajcie się panowie. Naród stoi nas, czyli zwykłych obywateli, którzy obawiają się roszczeń ze strony środowisk żydowskich i każdego dnia obserwujemy kolejne etapy tej presji wywieranej na Polskę. Jeżeli w tym momencie tego nie przetniemy, to tego nie powstrzymamy i to będzie wasza wina.
Prezydent USA Donald Trump podpisał w maju 2018 r. ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. W grudniu 2017 r. ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów.
Po podpisaniu ustawy przez Trumpa sekretarz stanu USA będzie zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja ta, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.
Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter.
Mimo symbolicznego charakteru ustawa budzi zastrzeżenia prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i grupy działaczy polonijnych, którzy apelowali, aby członkowie Polonii poprzez naciski na reprezentujących ich kongresmenów starali się doprowadzić do odrzucenia ustawy. Akcja ta nie przyniosła spodziewanych rezultatów.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/446380-kukiz15-apeluje-by-sejm-zajal-sie-projektem-anty-447
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.