Nie możemy wziąć udziału w ankiecie „Latarnika wyborczego”, ponieważ zaproponowana formuła uniemożliwia udzielenie pełnej, precyzyjnej i jednoznacznej odpowiedzi, co może wprowadzić w błąd czytelników - czytamy w piśmie szefa sztabu wyborczego Koalicji Europejskiego Marcina Kierwińskiego.
Aplikacja „Latarnik wyborczy”, która umożliwia porównanie deklaracji komitetów wyborczych z naszymi poglądami, wystartowała w czwartek. Narzędzie uwzględnia odpowiedzi sześciu komitetów; udziału w ankiecie odmówiła Koalicja Europejska.
Na swoim koncie na Twitterze „Latarnik wyborczy” zamieścił oficjalną odpowiedź w tej sprawie szefa sztabu Koalicji Europejskiej Marcina Kierwińskiego.
W piśmie wskazano, że Koalicja Europejska nie może wziąć udziału w ankiecie, ponieważ zaproponowana formuła „uniemożliwia udzielenie pełnej, precyzyjnej i jednoznacznej odpowiedzi na wiele pytań”.
Kształt odpowiedzi oparty na wyborze „Tak-Nie-Nie mam zdania” niestety zniekształca pełne stanowisko i tym samym może wprowadzać w błąd czytelników. Podchodząc odpowiedzialnie i starannie do postawionych w ankiecie pytań, uważamy, że w wielu wypadkach zaproponowana przez Państwa formuła odpowiedzi wymagałaby znaczących uogólnień, nie uwzględniając często szerokiego kontekstu poruszanych zagadnień
— napisał Kierwiński.
Zadeklarował jednocześnie chęć zaprezentowania poglądów Koalicji Europejskiej w innej formie.
Ponieważ mamy świadomość, że zaproponowane przez Państwa tematy są niezwykle istotne dla społeczeństwa, jesteśmy otwarci na inną niż ankietowa formę prezentacji poglądów Koalicji Europejskiej. Stoimy na stanowisku, że warto byłoby rozwinąć wskazane przez Państwa zagadnienia podczas ewentualnej debaty kandydatów do Parlamentu Europejskiego
— czytamy.
Autorem „Latarnika wyborczego” jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która tworzy narzędzie przy okazji wszystkich wyborów powszechnych (parlamentarnych i prezydenckich) od 2005 r. Od tego czasu z narzędzia skorzystało 4,5 mln osób. Twórcy „Latarnika wyborczego” szacują, że przed majowymi eurowyborami z aplikacji skorzysta milion Polaków.
„Latarnik wyborczy” wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 24 stwierdzeń dotyczących zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych, dla każdego stwierdzenia należy wybrać jedną z trzech odpowiedzi: „zgadzam się”, „nie zgadzam się”, „nie mam zdania”. Aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z udzielonymi wcześniej i wprowadzonymi do systemu wskazaniami komitetów wyborczych i generuje wynik w postaci listy komitetów partyjnych uszeregowanych według procentowej zgodności z odpowiedziami użytkownika.
Co ważne, obok wyników ankiety, użytkownik może również zapoznać się z odpowiedziami wszystkich komitetów wyborczych na poszczególne stwierdzenia oraz zamieszczonymi przez nie komentarzami.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/446018-absurdalne-tlumaczenia-ke-ws-ankiety-latarnika-wyborczego