W naszym projekcie zakazujemy wszystkim organom państwa kontaktów na ten temat restytucji mienia żydowskiego z wszelkimi podmiotami zewnętrznymi. Czynności dotyczące restytucji żydowskiego mienia bezspadkowego są uważane w naszym projekcie za nieważne z mocy prawa. Projekt wprowadza sankcję karną dla wszystkich organów państwa polskiego za podejmowanie tego typu rozmów i rokowań. Za takie kontakty groziłaby kara więzienia od dwóch lat wzwyż
— mówi portalowi wPolityce.pl Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz ‘15.
wPolityce.pl: Co zawiera złożony przez pana w imieniu klubu parlamentarnego Kukiz ‘15 projekt ustawy dotyczący amerykańskiego aktu prawnego 447?
Tomasz Rzymkowski: Mój projekt, który został złożony 7 maja w Sejmie jest odpowiedzią na wszelkie wątpliwości, które dotyczą amerykańskiej ustawy JUST, zwanej publicystycznie w Polsce ustawą 447. W amerykańskim akcie prawnym zdefiniowano pojęcie tzw. mienia bezspadkowego oraz nałożono na dyplomację amerykańską obowiązek współpracy z podmiotami zaangażowanymi w kwestię restytucji mienia żydowskiego. Można powiedzieć, że jest to więcej niż kwestia czystego raportowania na temat sytuacji w poszczególnych państwach, stronach tzw. konferencji terezińskiej z 2009 r.
Ustawa zgłoszona przez Kukiz ‘15 jest odpowiedzią na wszelkie wątpliwości Polaków i jednoznaczną odpowiedzią państwa polskiego na tzw. roszczenia dotyczące mienia bezspadkowego. To bardzo krótka, składająca się z pięciu artykułów ustawa, ale sądzę, że w pełni odpowiada na wszelkie wątpliwości polskiego społeczeństwa.
Jakie są szczegółowe zapisy projektu Kukiz ‘15?
Przede wszystkim wprowadzamy definicję legalną mienia bezspadkowego. W naszym projekcie zakazujemy wszystkim organom państwa kontaktów na ten temat restytucji mienia żydowskiego z wszelkimi podmiotami zewnętrznymi. Czynności dotyczące restytucji żydowskiego mienia bezspadkowego są uważane w naszym projekcie za nieważne z mocy prawa. Projekt wprowadza sankcję karną dla wszystkich organów państwa polskiego za podejmowanie tego typu rozmów i rokowań. Za takie kontakty groziłaby kara więzienia od dwóch lat wzwyż. Ponadto nakładamy na rząd obowiązek przedstawiania corocznie polskiej opinii publicznej za pośrednictwem Sejmu sprawozdania zawierającego informacje o tym, jakie podmioty i jakie osoby prawne domagają się roszczeń mienia bezspadkowego. Ostatni element naszego projektu, który pokazuje, że państwo polskie istnieje to nałożenie obowiązku na Prokuratorię Generalną Rzeczpospolitej Polskiej ochrony interesów polskich obywateli.
Na czym miałoby to polegać?
Gdyby jakakolwiek osoba fizyczna lub prawna wystąpiła z roszczeniem o tzw. mienie bezspadkowe, którego aktualnym właścicielem jest obywatel polski to Prokuratoria Generalna RP byłaby zobowiązana do reprezentowania go w procesie.
Przedstawiciele władz zapewniają, że ustawa 447 nie ma żadnego znaczenia, ponieważ nie jest aktem prawa międzynarodowego i nie będzie stanowiła źródła prawa w Polsce.
To wszystko prawda. Natomiast nie kończy to dyskusji na ten temat. Wręcz przeciwnie, to kolejny bardzo poważny argument dotyczący żydowskich roszczeń wobec Polski. Wcześniej mieliśmy wypowiedzi przedstawicieli różnych środowisk. Mieliśmy wypowiedzi niektórych polityków izraelskich. A w tej chwili mamy zinstytucjonalizowane działania. Na razie to jest prowadzone w wersji soft. Ale nie oznacza to, że tego typu negocjacje się nie toczą. Słynna notatka, którą ujawnił redaktor Stanisław Michalkiewicz pokazuje, że w tej sprawie są podejmowane działania daleko wkraczające poza kwestie czysto sprawozdawcze dotyczące procesu reprywatyzacji czy procesu zadośćuczynienia za mienie bezspadkowe.
Prezes Jarosław Kaczyński w sobotę na konwencji PiS w Pułtusku zapewniał, że nic nikomu się od nas nie należy. Dodał, że to nam są winni zachodni sąsiedzi odszkodowania za wojnę.
Ale tu pojawia się pytanie – czy dotyczy to tylko i wyłącznie relacji w ramach Unii Europejskiej, czyli relacji polsko-niemieckich czy chodzi o roszczenia żydowskie? Niestety to było bardzo nieprecyzyjne stwierdzenie. Nie padło wprost określenie, że dotyczy to mienia bezspadkowego czy roszczeń środowisk żydowskich. To było raczej porównanie do relacji polsko-niemieckich. Polska ma roszczenia o reparacje za II wojnę światową do Republiki Federalnej Niemiec, czyli wobec następcy III Rzeszy niemieckiej. Nasze dwie propozycje leżą na stole. Pierwsza to projekt ustawy Sejmu, która wzywa rząd do jednoznacznego odcięcia się od wszelkich roszczeń za mienie bezspadkowe. A druga to propozycja wprowadzenia do polskiego porządku prawnego mechanizmów zabezpieczających i odstraszających wszelkie podmioty od podejmowania działań na rzecz wypłaty roszczeń za żydowskie mienie bezspadkowe. Jeżeli PiS jest zainteresowane załatwieniem raz na zawsze sprawy roszczeń żydowskich propozycja Kukiz ‘15 jest do wykorzystania. Będziemy bardzo z tego powodu radzi, gdyby PiS na to się zdecydował. Przestrzegam jednak przed jedną rzeczą.
Przed jaką?
Słuchając polityków PiS mam wrażenie, że sprowadzają problem restytucji mienia żydowskiego wyłącznie do kwestii dotyczących reprywatyzacji. Ale te kwestie w mojej ocenie nie budzą wątpliwości. Mamy żyjących spadkobiorców ustawowych czy testamentowych, którzy dochodzą swoich praw majątkowych w Polsce na gruncie naszego krajowego prawa. Nie widzę w tym żadnych wątpliwości. Nawet jeżeli nie mają obywatelstwa polskiego. Natomiast problem zasadniczy, fundamentalny dotyczy kwestii tzw. mienia bezspadkowego. Obawiam się, że może dojść do zakończenia procesu reprywatyzacji, co najbardziej dotknie polskie społeczeństwo. Natomiast problem restytucji mienia bezspadkowego, tego swoistego haraczu opiewającego na kwotę od 300 do 700 miliardów dolarów będzie niezałatwiony. Chciałbym zwrócić na to uwagę i apeluję do polskiej opinii publicznej, żeby również zwróciła na to szczególną uwagę.
Kiedy pierwsze czytanie pańskiego projektu?
Regulamin Sejmu mówi, że pierwsze czytanie musi się odbyć w ciągu trzech miesięcy od złożenia projektu w parlamencie. Teoretycznie pierwsze czytanie może odbyć się na najbliższym tygodniu na posiedzeniu Sejmu rozpoczynającym się 15 maja. Ale póki co nie ma tego w harmonogramie posiedzenia.
Rozmawiał Tomasz Plaskota
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/445896-rzymkowski-wiezienie-za-zwrot-mienia-bezspadkowego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.