Nagroda Fundacji Theodora Heussa dla I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf nie jest przypadkowa. Za jej uhonorowaniem stoi m.in. Gesine Schwan, jedna z najbardziej wpływowych kobiet w niemieckiej socjaldemokracji i dwukrotna kandydatka SPD na prezydenta Niemiec. To jednak nie koniec. O politycznym tle medalu dla Gersdorf świadczy również fakt, że Gesine Schwan jest też przewodniczącą rady nadzorczej fundacji i byłym pełnomocnikiem rządu niemieckiego do spraw stosunków z Polską.
Gesine Schwan nawet nie próbuje ukrywać swojego stosunku do polskiej reformy sądownictwa i sytuacji politycznej nad Wisłą. Bez cienia żenady wypowiada się w niemieckiej prasie na temat uhonorowania Małgorzaty Gersdorf. Na internetowej stronie Die Welta, już w lutym tego roku mogliśmy przekonać się jakie poglądy ma ta wpływowa działaczka SPD. W artykule przedstawiono sylwetkę Małgorzaty Gersdorf, stwierdzając, że I Prezes Sądu Najwyższego przeciwstawiała się zmianom w sądownictwie, które naruszają konstytucję.
Pani Gersdorf przeciwstawiła się tym zjawiskom w Polsce w sposób zadziwiająco oczywisty.
–wychwalała prezes Gersdrof Gesine Schwan.
Sama fundacja także nie szczędzi pochwał dla polskiej I Prezes Sądu Najwyższego, a jej przedstawiciele, w tym sama Schwan, podkreślali, że Polska łamie zasady praworządności oraz demokracji.
Demokracja obejmuje również rządy prawa, rozdział władzy, ochronę mniejszości, sprawiedliwość w debacie publicznej i wolność mediów. Niestety, politycy próbują obecnie podważyć lub nawet znieść te osiągnięcia. Pani Gersdorf stawiała tym tendencjom opór z godną podziwu oczywistością.
– mówi Gesine Schwan w uzasadnieniu dla wręczenia nagrody dla Małgorzaty Gersdorf.
Co ciekawe, do niedawna, laureatami nagrody Fundacji Theodora Heussa byli niemal wyłącznie obywatele niemieccy. Fakt uhonorowania prof. Małgorzaty Gersdorf wskazuje, że ta niezwykle wpływowa w Niemczech i całej Europie instytucja, w sposób skandaliczny rozpoczęła ingerencję w wewnętrzne sprawy polskiego państwa. Działania ważnych polityków SPD w polskim kontekście także nie są niczym nowym. We wrześniu ubiegłego roku, inny wpływowy polityk niemieckiej socjaldemokracji zaprosił do Bundestagu Ludmile Kozlovską, mimo wyrzucenia jej ze strefy Schengen. Schwabe to szef think tanku SPD, który wielokrotnie wspierał politykę Kremla, nawet po zajęciu Krymu.
WB, AR
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/445893-ujawniamy-czy-za-niemiecka-nagroda-dla-gersdorf-stoi-spd