Nowoczesne państwo to takie państwo, które dostrzega potrzeby każdego człowieka i czyni wszystko, aby nie było wykluczenia - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości wręczenia nagród w czwartej edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności”.
Konkurs, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich, został objęty honorowym patronatem prezydenta. Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego, przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami.
W środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim oprócz pary prezydenckiej wzięli udział m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska oraz prezydencki minister Andrzej Dera. Podczas swojego przemówienia prezydent podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu.
To kwestia tego, jakie jest nasze państwo, czy państwo jest nowoczesne - bo nowoczesne państwo to takie państwo, które dostrzega potrzeby każdego człowieka i które czyni wszystko, aby nie było wykluczenia. A to jest właśnie walka przeciwko wykluczeniu - aby obiekty architektoniczne, budynki były dostępne dla każdego człowieka niezależnie od tego, jakie ograniczenia stawia przed nim los, a więc jakie ograniczenia wynikają z jego cech fizycznych
—mówił prezydent.
Prezydent podkreślił przy tym zasługi inicjatora konkursu Piotra Pawłowskiego, który zmarł w zeszłym roku.
Doszedłem do wniosku, że (Pawłowski - PAP) po prostu miał niesłychane poczucie własnej, osobistej godności i uważał, że skoro los tak sprawił, że on nie może się dostosować do otaczającego go świata i w związku z tym nie może z części tego świata korzystać, to to oznacza tylko tyle, że ten świat musi się dostosować do niego, musi zostać do niego dostosowany
—podkreślił Andrzej Duda.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/445722-przyznano-nagrody-w-konkursie-lider-dostepnosci