Donald Tusk stając w obronie Elżbiety Podleśnej i jej, jak powiedział „kontrowersyjnej grafiki Matki Boskiej z tęczą w tle”, przywołał dzieło Memlinga „Sąd Ostateczny”. Portal TVP Info zwrócił uwagę, że kilkanaście godzin wcześniej plakaty z identycznym porównaniem rozklejał Bartosz Kramek, co z kolei portal Oko.press opisało jako „akcję solidarnościową”.
W nocy z poniedziałku na wtorek Bartosz Kramek (Fundacja Otwarty Dialog) i Martin Stan Mycielski (odpowiedzialny w KOD za „sprawy zagraniczne”) rozkleili plakaty z Matką Boską Częstochowską z logo LGBT zamiast aureoli i bananem w ustach oraz grafiki porównujące profanację ikony do obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”
—czytamy.
Następnego dnia na antyrządowym portalu Oko.press ukazał się tekst pt. „Do tęczowej Matki Boskiej dołącza tęczowy Jarosław zajadający banana. Nocna akcja plakatowa w Warszawie” razem ze zdjęciami; nie znalazła się w nim jednak żadna informacja na temat tego, kto plakaty rozkleił. Autor tekstu Robert Kowalski napisał, że zrobił to „ktoś” w ramach „nocnej akcji „Tęcza nie obraża”
—podaje TVP Info.
Dokładnie tego samego porównania użył Donald Tusk podczas przemówienia z okazji 100-lecia Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jak widać, portal Oko.press ma wiernego czytelnika, z kolei szef Rady Europejskiej następnym razem zastanowi się dwa razy zanim zacznie zgrywać znawcę malarstwa.
kk/TVP Info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/445649-tusk-podlesna-kramek-i-okopress-ciekawa-analiza-tvp-info