W szkołach na Mazowszu przeprowadzono klasyfikację uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników. W jednej z placówek prowadzone są czynności sprawdzające działania dyrektora w tym zakresie – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest i on! Żale Hartmana po strajku nauczycieli: Decyzja ZNP to katastrofa! Polacy są naiwni. Nie zmiotą PiS-u ze sceny
Kulmatycki zaznaczył, że w jednej ze stołecznych szkół kuratorium prowadzi czynności wyjaśniające dotyczące kwalifikacji.
Badamy, czy dyrektor jednej ze szkół wykonał wszystkie czynności, które nakłada na niego prawo
— powiedział.
Podkreślił, że w tym przypadku – do czasu zakończenia kontroli – nie można mówić, że nie przeprowadzono w niej kwalifikacji. Nie wyjaśnił szczegółów.
Z kolei informacji zachodniopomorskiego kuratorium oświaty, w ośmiu zachodniopomorskich szkołach nie odbyły się do 26 kwietnia br. rady klasyfikacyjne, ale na podstawie nowych przepisów zostały one przeprowadzone. Wszystkie placówki w województwie zawiesiły strajk.
Rady klasyfikacyjne uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników nie odbyły się jeszcze w 17 z 507 szkół w regionie. Dyrektorzy tych placówek skorzystają dziś z nowelizacji ustawy, czyli sami dokonają klasyfikacji uczniów
— powiedziała Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Dodała, że „klasyfikacja uczniów koniecznie musi zostać przeprowadzona dziś, najpóźniej jutro, aby uczniowie mogli zakończyć szkołę i przystąpić do egzaminu maturalnego 6 maja”.
Rady klasyfikacyjne odbyły się we wszystkich szkołach na Podkarpaciu. Kuratorium zapewniło, że nie ma informacji o tym, żeby któraś ze strajkujących szkół nie zawiesiła strajku.
W regionie są 294 szkoły, gdzie uczniowie będą zdawać egzamin maturalny. Ostatnie rady kwalifikacyjne odbyły się w piątek rano w trzech szkołach w Przemyślu.
Do matury w woj. podkarpackim w tym roku przystąpi ponad 21 tys. osób. Spośród nich egzamin dojrzałości po raz pierwszy będzie zdawało przeszło 17 tys. uczniów. Z kolei ponad 4 tys. uczniów będzie zdawało go po raz kolejny. Są to osoby, które m.in. chcą poprawić swoje wyniki.
Zajęcia odbywają się również w szkołach na Warmii i Mazurach i nie ma sygnałów, żeby któraś z nich nie podporządkowała się decyzji o zawieszeniu strajku – wynika z informacji Kuratorium Oświaty w Olsztynie i ZNP.
Na obecną chwilę nic nam nie wiadomo, żeby w którejś szkole strajk przedłużył się wbrew oficjalnemu stanowisku ZNP. Myślę, że gdyby tak się stało, to dyrektorzy szkół, by o nas o tym informowali
— powiedziała dyrektor Wydziału kształcenia, Wychowania i Opieki w warmińsko-mazurskim kuratorium Małgorzata Hochleitner.
Jak przypomniała, pod koniec ubiegłego tygodnia akcja strajkowa obejmowała ok. 20 proc. placówek oświatowych w woj. warmińsko-mazurskim. Na początku strajku, 8 kwietnia, było to 38 proc. szkół i przedszkoli.
Hochleitner poinformowała też, że w 20 szkołach ponadgimnazjalnych na Warmii i Mazurach do godz. 15.30 w miniony piątek nie przeprowadzono klasyfikacji uczniów ostatnich klas decyzjami klasyfikacyjnych rad pedagogicznych.
Oznacza to, że w takich placówkach klasyfikacja nastąpi na podstawie decyzji dyrektora, zgodnie z nowelą ustaw o systemie oświaty i Prawie oświatowym.
Wśród nich najwięcej jest szkół z Elbląga, pojedyncze z Olsztyna, Ełku i innych miejscowości
— mówiła.
Kurator przypomniał, że w miniony piątek, tj. 26 kwietnia, zakończyły się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Ich zwieńczeniem jest uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły.
Dlatego – jak podkreślił Wierzchowski – 26 kwietnia był również ostatnim dniem, w którym rady pedagogiczne mogły jeszcze podjąć uchwałę w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów klas III liceum ogólnokształcącego i klas IV technikum w bieżącym roku szkolnym.
W przypadku gdy rada pedagogiczna nie podjęła uchwały przed zakończeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, kompetencja ta, na mocy przepisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty, pozostaje w wyłącznej gestii dyrektora szkoły lub wskazanego przez niego nauczyciela
— powiedział kurator.
Wierzchowski poinformował, że w woj. łódzkim na 425 szkół ponadgimnazjalnych, gdzie powinien być przeprowadzony egzamin maturalny, rady klasyfikacyjne odbyły się w 399 placówkach. W pozostałych 26 szkołach kompetencje rad przejął dyrektor. Dodał, że z 26 szkół, tylko dwie są spoza Łodzi i okolic.
W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną dzień wcześniej przez Sejm nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawie oświatowym. Nowela przewiduje, że jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/444554-kuratoria-kontroluja-szkoly-gdzie-nie-bylo-klasyfikacji