W blisko 40 strajkujących liceach i technikach w województwie kujawsko-pomorskim nie odbyły się rady klasyfikacyjne. Już dziś wiadomo, że w kilku przypadkach konieczne będzie skorzystanie z dotyczącej matur nowelizacji prawa oświatowego.
W woj. kujawsko-pomorskim jest 240 liceów i techników prowadzonych przez samorządy terytorialne.
Mamy dane ze 190 szkół publicznych, w których mają odbyć się egzaminy maturalne. Z tych 190 placówek strajkowało 159. Klasyfikacja nie została przeprowadzona w blisko 40 szkołach. Odbyła się w 121 liceach i technikach z tych strajkujących
—powiedział PAP starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Adam Wnorowski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowela oświatowa przyjęta przez rząd! Jakie zmiany zakłada projekt? Co z klasyfikacjami i maturami? SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!
Dodał, że dzisiaj dyrektorzy niektórych szkół spróbują przeprowadzić rady klasyfikacyjne.
Dyrektorzy bardzo ostrożnie o tym mówią. Chcieliby, żeby rady się odbyły, aby nie musieli korzystać ze znowelizowanego prawa i z nowych procedur. Przynajmniej w dwóch przypadkach wiem, że będą próby takich klasyfikacji, ale w kilku innych dyrektorzy już wiedzą, że w poniedziałek będą musieli skorzystać z nowych przepisów
—podkreślił Wnorowski.
W 30 strajkujących szkołach nie została jeszcze przeprowadzona klasyfikacja – poinformowało w piątek zachodniopomorskie kuratorium. Kurator zaznaczyła, że do końca dnia rady odbędą się w większości tych placówek.
Zebrane z całego województwa informacje wskazują, że brakuje nam jeszcze 30 szkół, w których rady klasyfikacyjne się odbędą
—powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej zachodniopomorski kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza.
Zaznaczyła, że były to dane z godz. 10.00. Dodała, że rady „dzieją się w tej chwili, do końca dnia w większości tych placówek się odbędą”.
Aczkolwiek istnieje jeszcze taka możliwość, żeby odbyły się w poniedziałek
—zaznaczyła. Wynika to z nowelizacji ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe. Zapytana o to, czy ma sygnały od dyrektorów o konieczności wprowadzenia tego rozwiązania, odpowiedziała, że nie ma takiej informacji.
Jak podała kurator, cały czas „zmniejsza się liczba strajkujących szkół”. Z danych zebranych na godz. 10.00 było to 66,2 proc. szkół i zespołów szkół.
Z każdą minutą (…) tych placówek jest coraz mniej
—podkreśliła Zarębska-Kulesza. Sytuację podczas strajku określiła jako „bardzo trudną”.
Dzięki wspaniałym nauczycielom, którzy byli przy uczniach, wolontariuszom, udało nam się przeprowadzić egzamin gimnazjalistów, uczniów klas ósmych
—dodała.
Zapytana o obawy dotyczące przebiegu egzaminów maturalnych, Zarębska-Kulesza powiedziała, że według informacji z okręgowej komisji egzaminacyjnej „wcześniej zostały zgłoszone problemy z utworzeniem komisji”.
Teraz to weryfikujemy i mam nadzieję, że w poniedziałek na pewno będziemy mieli pełną wiedzę na ten temat
—dodała. Zaznaczyła, że kuratorium ma „pełną bazę osób, które chciałyby wspomóc” komisje, gdyby nie udało się ich zgromadzić.
Według danych przekazanych przez kuratorium w Zachodniopomorskiem w piątek do strajku przystąpiło 531 szkół i zespołów szkół na 802 istniejące.
Egzamin maturalny powinien zostać przeprowadzony w 167 strajkujących liceach i technikach. W 137 z nich została przeprowadzona klasyfikacja. Wszystkich szkół w województwie, w których powinny odbyć się matury jest 274.
CZYTAJ WIĘCEJ: Był stres. Jest ulga i radość. Maturzyści odebrali świadectwa ukończenia szkoły
We wszystkich 422 szkołach w woj. małopolskim przeprowadzono rady klasyfikacyjne, uczniowie zostali dopuszczeni do matury i nie trzeba było stosować maturalnej specustawy – poinformowała w piątek małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.
Kurator mówiła, że spośród 422 szkół ponadpodstawowych w województwie strajkowało 165, ale wszyscy uczniowie – 27 tys. 952 osoby zostały dopuszczone do matury.
Chcę podziękować nauczycielom, którzy podjęli pracę, nauczycielom, którzy stanęli przy swoich uczniach, wszystkim, którzy wykazali się odwagą i pokazali, że etos nauczyciela jest żywy
—powiedziała Nowak.
Z naszych informacji wynika, że dzisiaj wszyscy uczniowie otrzymają świadectwa. Nie wiemy o żadnej sytuacji, żeby wręczanie to zostało przeniesione
—powiedziała Nowak. Dodała, że zdarzało się, że wychowawca odmawiał podpisania świadectwa, wówczas dyrektor miał prawo prosić o to swojego zastępcę lub innego nauczyciela.
Podsumowując akcję protestacyjną w szkołach, którą ZNP zawiesza od soboty od godz. 6.00, Barbara Nowak mówiła, że kuratorium miało bardzo dobrą komunikację z dyrektorami większości szkół i z samorządami.
Szczególnie chcemy podziękować Nowemu Sączowi, panu prezydentowi i osobom, które zajmowały się organizacją pracy szkół, dlatego że tam doszło do wyjątkowych porozumień: już na szczeblu władz samorządowych odbywało się przesuwanie do komisji nauczycieli, którzy nie strajkowali
—powiedziała kurator.
Podkreśliła, że w Małopolsce wszystkie egzaminy odbyły się „bez problemu”. Jako podało kuratorium, liczba strajkujących szkół i nauczycieli była zmienna, np. 23 kwietnia w proteście uczestniczyło 1078 szkół spośród 2 tys. 803 placówek prowadzonych w Małopolsce przez samorządy.
Nowak poinformowała, że do kuratorium wpłynęło w związku ze strajkiem kilkaset skarg od rodziców, nauczycieli, którzy nie uczestniczyli w proteście, od dyrektorów placówek, a nawet uczniów.
Jeżeli chodzi o jakiekolwiek komplikacje, to wystąpiły tylko i wyłącznie na terenie Krakowa
—mówiła małopolska kurator oświaty, krytykując dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa Ewę Całus.
Pani dyrektor beztrosko i bezrefleksyjne pozwalała na zamykanie przedszkoli i szkół przed dziećmi. Pełniła wręcz rolę inspirującą
—oceniła Nowak. Kurator dodała, że zwracała się do prezydenta o ukrócenie tego procederu, ale się nie doczekała.
W wielu tych szkołach i przedszkolach były przecież osoby niestrajkujące i mogły zaopiekować się dziećmi
—dodała.
Kurator zapowiedziała, że jeśli nie otrzyma od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i z Urzędu Miasta Krakowa wyczerpujących informacji, z jakiego powodu zawieszane były zajęcia w krakowskich przedszkolach i szkołach, skieruje tą w sprawę w trybie nadzoru do wojewody małopolskiego.
Jakie kroki prawne zostaną podjęte, nie wiem
—dodała.
Dyrektor wiedział dużo wcześniej, że będzie strajk w jego szkole. Musiał przewidywać, w jakiej liczbie będą strajkować nauczyciele i miał obowiązek zapewnić odpowiednie zajęcia opiekuńcze dzieciom. Nie wolno było zamykać szkół – stoję na tym stanowisku podobnie jak ministerstwo
—podkreśliła Nowak.
Dodała, że dysponując pieniędzmi, których nauczyciele nie otrzymają za czas strajku, dyrektor szkoły mógł zorganizować zastępstwa.
Wojewoda po otrzymaniu pisma od kurator w ramach swoich uprawień może wystąpić do prezydenta miasta o udzielenie wyjaśnień i informacji dotyczących tej konkretnej sytuacji
—mówił PAP Artur Słowik, radca prawny Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Rzecznik prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała PAP, że „prezydent jest przekonany, że działania urzędników były zgodne z prawem, a jeżeli kurator chce te działania zweryfikować przez odpowiednie organy, nie mamy nic przeciwko temu”.
Na Warmii i Mazurach w 13 szkołach ponadgimnazjalnych na 335 nie odbyły się rady klasyfikujące maturzystów. W tych placówkach klasyfikacja uczniów odbędzie się według nowej ustawy maturalnej – podało w piątek warmińsko-mazurskie kuratorium, podsumowując dotychczasowy strajk nauczycieli.
Podczas konferencji prasowej wicekurator Wojciech Cybulski podał, że na Warmii i Mazurach, mimo trwającego od 8 kwietnia strajku nauczycieli, do tej pory odbyły się rady klasyfikacyjne w 289 szkołach ponadgimnazjalnych. Jeszcze na piątek zaplanowano rady w 33 placówkach, w 13 szkołach rady się nie odbyły.
Dziś kończy się rok szkolny dla maturzystów, pozostaje 13 szkół, w których klasyfikacja uczniów odbędzie się według nowego porządku prawnego. Dyrektorzy szkół zaplanowali rady na poniedziałek. Według nowych przepisów dyrektor będzie klasyfikował uczniów albo klasyfikacji dokonają delegowani nauczyciele
—dodał wicekurator.
To jest dobra informacja. Wszyscy uczniowie będą sklasyfikowani i przystąpią do matur. Gdyby nie znowelizowane prawo oświatowe, to w 13 szkołach na Warmii i Mazurach rady uchyliłyby się od klasyfikacji. Stało by się to, w co ja nie wierzyłem i nie wierzę, że nauczyciel mógłby odejść od ucznia i w walce o swoje płace posłużyć się orężem, który się nazywa dobrem ucznia
—ocenił warmińsko-mazurski kurator Krzysztof Nowacki.
Jak dodał, strajk, który rozpoczął się 8 kwietnia w szkołach w Polsce, także na Warmii i Mazurach, powoli zmierza ku zakończeniu.
Na początku w regionie akcja strajkowa objęła 38 proc. placówek, obecnie strajkuje ok. 20 proc. szkół. W szkołach strajkowało początkowo 75 proc. nauczycieli, obecnie strajkuje 43 procent
—wskazał Nowacki.
Jeszcze przed decyzją ZNP wiedziałem, że akcja strajkowa się kończy i stawiałem tezę, że egzaminy są niezagrożone. Chciałbym podziękować tym nauczycielom, którzy byli przy uczniu, którzy uczestniczyli w egzaminach ósmoklasistów i gimnazjalnych oraz grupie wolontariuszy, którzy zgłosili udział w przeprowadzeniu egzaminów
—mówił kurator.
Dodał, że kuratorium przyjrzymy się szkołom, w których także w marcu nie odbywały się zajęcia dydaktyczne. W około 20 szkołach nauczyciele przebywali na zwolnieniach lekarskich.
Z powodu +belferskiej grypy+ były szkoły, w których przez 3-4 dni wszyscy nauczyciele przebywali na zwolnieniach. Są powody, aby sprawdzić, czy zrealizowana została podstawa programowa
—mówił kurator Nowacki.
Wskazał, że za realizację podstawy programowej odpowiada dyrektor szkoły. Kuratorium przez wizytatorów zapyta dyrektorów czy została ona zrealizowana.
Dyrektorzy szkół będą musieli wyegzekwować od nauczycieli przekazanie wiedzy i nabycia umiejętności uczniom, które są w podstawie programowej
—wyjaśnił Cybulski.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w czwartek, że od soboty, 27 kwietnia, od godz. 6.00 Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy. Podkreślił przy tym, adresując swoje słowa do premiera Mateusza Morawieckiego, że nauczyciele czują się zjednoczeni w walce o lepszą edukację.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/444244-w-calym-kraju-rady-klasyfikuja-maturzystow