Czy sędziowie TSUE spowiadają się ze swoich planów niemieckim mediom? Korespondent „Deutsche Welle” w Brukseli nie kryje radości z kuriozalnego oświadczenia Rzecznika TSUE, który orzekł dziś , że nieistniejące już przepisy polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym były sprzeczne z unijnym prawem.
Wprawdzie Polska – wskutek doraźnego „środka tymczasowego” nałożonego przez TSUE – wycofała się już z zapisów zaskarżonych przez Komisję Europejską. Ale wyrok 15-osobowej wielkiej izby TSUE będzie przełomowym rozstrzygnięciem dla ustroju Unii. Pokaże, czy jej instytucje mają prawo kontrolować niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w krajach UE, choć unijne traktaty zasadniczo zastrzegają dla państw członkowskich kompetencje co do organizacji własnego systemu sądowego.
– pisze w „Gazecie Wyborczej” Tomasz Bielecki z Deutsche Welle.
Opinia Tanczewa to pełna przegrana argumentów prezentowanych przez polski rząd podczas marcowej rozprawy w unijnym Trybunale w Luksemburgu.
– tryumfuje Bielecki w swojej korespondencji z Brukseli.
Opinia rzecznika generalnego TSUE powinna być ostrzeżeniem dla władz Polski, by przemyślały drogę, którą odchodzą od wartości europejskich – powiedziała europosłanka Judith Sargentini, która zajmuje się praworządnością w europarlamentarnej komisji wolności obywatelskich LIBE.
– czytamy w „Wyborczej”.
Opinia Rzecznika TSUE nie jest wiążąca dla Trybunału, ale stanowi często kierunek, w którym podąża potem jego orzecznictwo. Ciekawe, że opinia o nieistniejących zapisach w ustawie o SN dziennikarz łączy z rozprawą, która odbyła się 19 marca i która z przechodzeniem w stan spoczynku i wieku emerytalnym sędziów nie miała nic wspólnego!
Opinia Tanczewa to pełna przegrana argumentów prezentowanych przez polski rząd podczas marcowej rozprawy w unijnym Trybunale w Luksemburgu.(…)Sędziowie powinni cieszyć się gwarancjami sprawowania urzędu do czasu obowiązkowego przejścia w stan spoczynku lub upływu ich kadencji i mogą podlegać zawieszeniu lub usunięciu z urzędu w indywidualnych przypadkach wyłącznie z powodu niezdolności do sprawowania urzędu lub zachowania nielicującego z powagą pełnionych funkcji – oświadczył rzecznik generalny. Podkreślił, że czystka w SN dotyczyła aż 27 z 72 sędziów.
– czytamy w „Wyborczej”.
Nieistotna sprawa dotycząca nieistniejących przepisów jest widać potrzebna narracji Komisji Europejskiej i zblatowanych z nią mediów, do ataków na polską reformę sądownictwa. Fakty nie są istotne. Ważne, by niemieckie media oraz ich polskie odpowiedniki mogły uderzyć w rząd PiS i polską reformę sądownictwa.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/442250-korespondent-deutsche-welle-juz-wie-jaki-bedzie-wyrok-tsue