Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje; oferta porozumienia jest wciąż aktualna, jesteśmy gotowi do dalszych rozmów - poinformowała Beata Szydło.
Powód dzisiejszego spotkania to informacje o możliwości zaostrzenia strajku, okupacji niektórych placówek oświatowych
— powiedziała wicepremier Beata Szydło po spotkaniu w RDS.
W imię odpowiedzialności za młodzież i za egzaminy poprosiliśmy stronę związkową, by odstąpiono od takich zamiarów
— dodała.
We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli strony rządowej i dwóch central związkowych: Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych na temat sytuacji w oświacie.
W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej „Solidarności. W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków. Według ZNP, do strajku przystąpiło 74,29 proc. placówek.
Rozpoczęty w poniedziałek strajk zbiega się w czasie z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.
Wicepremier pytana była po spotkaniu o informacje na temat planów zaostrzenia protestu.
Szanowni państwo, to był m.in. powód dzisiejszego spotkania, ponieważ rzeczywiście pojawiły się informacje, że ma być zaostrzony strajk, ma być przeprowadzona okupacja w niektórych z placówek oświatowych, polegająca być może na tym, że dzieci nie zostaną do szkół wpuszczone, a jutro - tak jak przypomnę - rozpoczynają się egzaminy
— odpowiedziała Szydło.
Więc w imię odpowiedzialności za młodzież, za właśnie te egzaminy, poprosiliśmy dziś stronę związkową o to, by odstąpiono od takich zamiarów, jeżeli one się pojawiły i mam nadzieję, że do tego nie dojdzie
— dodała.
Wicepremier zwróciła się też z prośbą do samorządowców.
Zwracam się do wszystkich samorządowców, bez względu na to z jaką partią politycznie jesteście państwo związani, czy do tych niezależnych również, ponieważ samorządy są tak samo odpowiedzialne za organizacje systemu oświaty na swoim terenie. Więc zwracam się z prośbą do samorządowców, aby wsparli dyrektorów szkół, a przede wszystkim żeby wsparli dyrektorów szkół, a przede wszystkim, żeby wsparli młodzież przy organizacji tych egzaminów, które od jutra rana się rozpoczynają
— powiedziała.
Szydło po raz kolejny zadeklarowała, że strona rządowa jest otwarta na rozmowy.
Natomiast, oczywiście w tej chwili potrzebne jest przede wszystkim jakieś ustępstwo jeśli chodzi o ten czas egzaminów
— zaznaczyła.
Rządowe propozycje dla nauczycieli to w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia).
ems/PAP
-
Kup tygodnik „Sieci” z fascynującą książką!
Już od poniedziałku, 8 kwietnia, dostępne jest nowe wydanie tygodnika „Sieci”, a w nim wyjątkowy dodatek – książka „Całun. Historia, nauka, kult”. Nie przegap!
E - wydanie naszego pisma dostępne na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/441860-znp-i-fzz-ponownie-odrzucily-rzadowa-propozycje-podwyzek