Mocne słowa Jacka Czaputowicza przed rozprawą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozpatruje dziś skargę Komisji Europejskiej dotyczącą reformy sądów powszechnych. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, ze skarga jest bezzasadna, gdyż rząd zmienił już kontrowersyjne zapisy, które stały się podstawa interwencji KE przed TSUE.
Skarga w sprawie sądów powszechnych powinna być wycofana.(…).Prawo zostało zmienione na tyle, że tutaj nie ma żadnych zarzutów, jeśli chodzi o Polskę. Uważamy, że mamy prawo do reformowania systemu sądownictwa, także określania wieku emerytalnego sędziów, a tego przecież dotyczy skarga.
– stwierdził Jacek Czaputowicz na godzinę przed początkiem rozprawy przed unijnym Trybunałem w tej sprawie. Polskie władze od dawna powtarzają ten argument, ale KE nie zdecydowała się na wycofanie skargi.
Skarga została wniesiona przez KE jeszcze pod koniec grudnia 2017 roku wraz z rozpoczęciem procedury z art. 7 unijnego traktatu przeciwko Polsce. Od tego czasu władze w Warszawie wycofały się z kwestionowanych zmian. Główny problem prawny, na który zwróciła uwagę Bruksela, dotyczył dyskryminacji ze względu na płeć. W ustawie dotyczącej sądów powszechnych z lipca 2017 roku wprowadzono różny wiek emerytalny dla sędziów w zależności od płci – dla kobiet było to 60 lat, zaś dla mężczyzn - 65 lat. Według KE takie rozwiązania były sprzeczne z art. 157 unijnego traktatu i dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.
CZYTAJ TAKŻE:ANALIZA. Trybunał Konstytucyjny ścigał się z TSUE? Bzdura! Konstytucja RP jest ponad prawem europejskim
Czaputowicz ocenił, że Komisja Europejska, ale też TSUE wykorzystuje obecną sytuację, „żeby umocnić swoją pozycje w systemie UE”, traktując całą sprawę jako szansę „na potwierdzenie swojego statusu”. „W tym momencie raczej ta kwestia dotyczy wszystkich (krajów UE - PAP), poszczególnych ciał (instytucji UE - PAP) niż Polski” - ocenił minister.
W ocenie KE ponadto rozwiązania przyjęte przez Polskę, nadające ministrowi sprawiedliwości swobodę przy podejmowaniu decyzji dotyczących przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, podważały niezależność polskich sądów.
W 2018 roku polskie władze wprowadziły zmiany dotyczące zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz mianowania asesorów sądowych. KE uznała je za satysfakcjonujące i wskazała przy tym na potrzebę rozwiązania szeregu innych spraw, takich jak wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego czy przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego. Poniedziałkowa rozprawa dotyczy jednak tylko kwestii sądów powszechnych.
WB,PAP
-
Kup tygodnik „Sieci” z fascynującą książką!
Już od poniedziałku, 8 kwietnia, dostępne jest nowe wydanie tygodnika „Sieci”, a w nim wyjątkowy dodatek – książka „Całun. Historia, nauka, kult”. Nie przegap!
E - wydanie naszego pisma dostępne na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/441651-kolejna-ustawka-ke-przed-tsue-w-sprawie-naszego-sadownictwa