Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski odwiedzili w poniedziałek miejsca upamiętnienia w zespole byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen w Austrii.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Burza po wywiadzie dla wPolityce.pl. Media z całego świata piszą o reparacjach! „Polska wystawia rachunek Niemcom: 900 mld USD”
Kuchciński i Karczewski przybyli do kompleksu byłych niemieckich obozów koncentracyjnych w drodze na konferencję Przewodniczących Parlamentów UE, która odbędzie się 8 i 9 kwietnia w Wiedniu.
W miejscu pamięci KG Gusen marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli kwiaty oraz wpisali się do księgi gości.
Głęboko poruszony ogromem tragedii, jaka miała miejsce na terenie obozu zagłady Gusen, składam hołd wszystkim ofiarom, w tym także tysiącom Polaków, którzy w tym miejscu stracili swoje życie
— napisał Kuchciński.
Powiedział, że wizyta marszałków polskiego Sejmu i Senatu w KG Gusen to moment symboliczny.
Uznaliśmy, że w pierwszej kolejności musimy oddać hołd tym, którzy zostali zamordowani czasie II wojny w tym miejscach
— oświadczył Kuchciński.
Jak dodał, ważne jest, by Polska, ale i cały świat pamiętał, że KG Gusen, to drugi Katyń dla Polski i dla innych narodowości nie tylko z Europy.
Oddajemy cześć, tym którzy zostali zamordowani, ku pamięci i przestrodze następnych pokoleń
— oświadczył marszałek Sejmu.
Marszałek Senatu podkreślił, że niezwykle ważne dla Polaków jest, że do KL Mauthausen-Gusen przywożono polską inteligencję, polskich patriotów, którzy ciężko pracowali, byli mordowani. Jak wskazał, zamordowano tu 30-40 tys. polskich patriotów.
To miejsce jest dla nas Polaków niezwykle ważne, ale też ważne dla przyszłych pokoleń, by nie zapomniały, co przyniosła II wojna światowa i by już nigdy nie doszło do podobnej tragedii
— powiedział Karczewski.
Zaznaczył, że założenia „nigdy więcej wojny” było przesłaniem ojców założycieli Unii Europejskiej. Oświadczył, że Polska chce, by UE otwierała się na kolejne kraje, poszerzała się.
Marszałkowie zwracali również uwagę, że pamięć Polaków, którzy tu zginęli, jest przez lokalne władze i mieszkańców „z determinacją broniona przed zapomnieniem”. Karczewski zadeklarował, że polski rząd jest w stanie włączyć się finansowo w odkupywanie terenów związanych z pamięcią o Polakach zamordowanych na terenie KL Mauthausen-Gusen.
Kuchciński i Karczewski złożyli też kwiaty przed pomnikiem ku czci polskich więźniów, którzy zginęli w sztolniach Bergkristall. Na terenie KL Mauthausen marszałkowie złożyli kwiaty przed pomnikiem polskich ofiar i uczcili pamięć polskich harcerzy i lekarzy oraz Henryka Sławika, który zginął w obozie w 1944 roku, a wcześniej wraz ze współpracownikami uratował na Węgrzech wielu Polaków i Żydów przed śmiercią.
Zespół byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen położony jest w pobliżu Linzu w Austrii. Został założony pięć miesięcy po anszlusie Austrii do Rzeszy Niemieckiej, w sierpniu 1938 r. Wśród więźniów obozu w latach 1940-1945 największą grupę stanowili Polacy. KL Mauthausen-Gusen należał do najcięższych w III Rzeszy. Nazywano go również „obozem zagłady dla polskiej inteligencji”, ponieważ trafiały do niego m.in. osoby aresztowane w ramach Intelligenzaktion, zaplanowanego ludobójstwa przeprowadzonego przez Niemców na polskich elitach z włączonych do Rzeszy ziem II Rzeczypospolitej.
ems/PAP
-
Kup tygodnik „Sieci” z fascynującą książką!
Już od poniedziałku, 8 kwietnia, dostępne jest nowe wydanie tygodnika „Sieci”, a w nim wyjątkowy dodatek – książka „Całun. Historia, nauka, kult”. Nie przegap!
E - wydanie naszego pisma dostępne na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/441636-marszalkowie-sejmu-i-senatu-odwiedzili-kl-mauthausen-gusen