„Wspieramy uczniów podczas tegorocznych egzaminów – zgłoś się!” – to nowa inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej i kuratoriów oświaty. W każdym z nich zostały uruchomione punkty informacyjne dla chętnych do nadzorowania tegorocznych egzaminów. Jak podkreśla resort, każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Zalewska uspokaja uczniów i rodziców: Egzaminy się odbędą. Nie ma możliwości zmiany ich terminu. Jesteśmy przygotowani
W każdym województwie przy kuratorium oświaty zostały uruchomione punkty informacyjne, do których osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi mogą przesyłać swoje zgłoszenia. Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenia dające taką możliwość. To odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.
Swoje zgłoszenie może przesłać każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne.
Zadaniem członka zespołu nadzorującego będzie w szczególności zapewnienie samodzielnej pracy uczniów w czasie trwania egzaminu w danej sali egzaminacyjnej. Po zakończonym egzaminie członkowie zespołu będą mieli obowiązek zebrać od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych oraz karty odpowiedzi lub karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych, uporządkować je i zapakować zebrane materiały.
Każda okręgowa komisja egzaminacyjna przygotowała materiały instruktażowe dla osób, które zgłoszą się do właściwego kuratorium. Materiały te zostaną przesłane osobom zainteresowanym drogą mailową. Będą również udostępnione na stronach internetowych każdej okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Zbliżające się egzaminy to ważny sprawdzian dla ponad miliona uczniów. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalnego to konieczny wymóg w dalszym procesie rekrutacji. To na jego podstawie wydawane jest m.in. świadectwo ukończenia szkoły. Uczniowie, my #JesteśmyzWami
— podkreślił resort edukacji.
Przypomnijmy, że z informacji, do których dotarł portal wPolityce.pl wynika,że Regionalne Izby Obrachunkowe mogą sprawdzić finanse tych samorządów, które deklarują, że zapłacą nauczycielom za czas spędzony na strajkowaniu.Dlaczego? Zgodnie z prawem, nauczyciele powinni mieć obniżone pensje za czas udziału w strajku. Tymczasem związkowcy z ZNP nie poinformowali o tym „drobnym” fakcie, który odbije się na portfelach belfrów. Problem mogą mieć też duże miasta, których prezydenci weszli w polityczny układ ze Sławomirem Broniarzem i zadeklarowali, że znajdą pieniądze na zapłacenie pensji strajkującym nauczycielom.
CZYTAJ WIĘCEJ: ZNP oszukał nauczycieli? Będą mieli obniżone pensje za czas udziału w strajku! Sprawę badać mają regionalne izby obrachunkowe
Co więcej, od dobrych kilku tygodni trwa wśród prawników dyskusja o legalności nauczycielskiego strajku. Obawy części z nich znalazły uzasadnienie po 25 marca 2019 r., do kiedy należało przeprowadzić referendum strajkowe. Dyrektorzy szkół byli zobowiązani zgłosić ten fakt do okręgowych inspekcji pracy. Z informacji, do których dotarł portal wPolityce.pl wynika, że że dane, które zebrała i zaprezentowała inspekcja, różnią się od tych, które w swoim posiadaniu mają kuratoria oświaty. Skąd wynikają te różnice? Wiele wskazuje, że z bałaganu, do którego doprowadziły działania Związku Nauczycielstwa Polskiego, z jego prezesem Sławomirem Broniarzem na czele.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ NEWS. Czy tysiące dyrektorów szkół stracą pracę przez Broniarza? Wielu z nich nie zgłosiło wejścia placówek w spór zbiorowy!
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że do strajku nauczycieli nie dołączy się związkowa podstawówka ZNP w Łodzi. Powód? Rodzice płacą tam czesne za naukę swoich dzieci.
Przypomnijmy, że ponad 64 proc. Polaków jest przeciw strajkom nauczycieli w czasie zbliżających się egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” przez IBRiS.
W tym 45,1 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie, a 19,3 proc. „raczej nie” na pytanie, czy nauczyciele powinni strajkować podczas egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów. 15,3 proc. pytanych uważa, że nauczyciele „raczej” powinni w takim czasie strajkować, a 17,4 proc. że „zdecydowanie tak”.**
wkt/MEN/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/441484-jestesmyzwami-men-wspiera-uczniow-podczas-egzaminow