Gorąca dyskusja w studiu telewizji wPolsce.pl między przedstawicielami obozu Zjednoczonej Prawicy (Zbigniew Gryglas z Porozumienia) i Koalicji Europejskiej (Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego). Debata pt. „Kto kłamie w kampanii?” w pierwszej części była poświęcona postulatom nauczycieli i groźbie strajku, przed jaką mogą stanąć w kwietniu polskie szkoły.
W ocenie Pasławskiej rząd powinien zagwarantować podwyżki, o które upominają się nauczyciele.
Dziś piłka leży po Waszej stronie. Od rządzących zależy, jak tę sprawę rozwiążecie. Rządzenie to nie tylko przyjemności i przywileje, ale i obowiązki. Igracie losem naszych dzieci - nie widzę dziś pozytywnych gestów i chęci do rozwiązania tego problemu
— przekonywała parlamentarzystka PSL.
Czy nauczycieli chcecie upodlić tak jak opiekunów osób niepełnosprawnych? Tutaj mamy do czynienia z dziećmi! (…) Miliard złotych, który został przekazany na TVP, pieniądze na Wojska Obrony Terytorialnej… Możemy rozmawiać o nieefektywnie wydawanych pieniądzach
— dodawała Pasławska.
W odpowiedzi Gryglas wskazywał, że oczekiwania nauczycieli są zrozumiałe, ale trzeba do nich dochodzić stopniowo, bo inaczej trudno byłoby spiąć budżet państwa.
Przykro mi jest słyszeć te słowa, bo mamy dobrą wolę - i jest ona widoczna nie tylko w deklaracjach, ale i działaniach. Tak wobec niepełnosprawnych, jak i dziś wobec nauczycieli. Mam wielki szacunek do nauczycieli, to wspaniali ludzie. (…) Pani premier Szydło uczestniczy w tych rozmowach - jest naszą intencją, by zaproponować ścieżkę dojścia do oczekiwanego przez nauczycieli poziomu. Chcemy pokazać harmonogram czasowy, w którym spełnimy te oczekiwania, ale musimy też dbać o stabilność finansów publicznych
— wskazywał wiceprezes Porozumienia.
W drugiej części rozmowy politycy rozmawiali o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Pasławskiej wejście PSL do Koalicji Europejskiej było naturalnym krokiem i choć ludowcy w wielu kwestiach różnią się programowo od Platformy czy Nowoczesnej, to wizja Europy jest wspólna.
Gryglas wskazywał jednak, że brak choćby elementarnej zgody co do wspólnych wartości i postulatów jest czymś, co dyskwalifikuje sojusz przygotowywany przez Grzegorza Schetynę. Padło też pytanie o to, czy wyborcy PSL zaakceptują tak radykalnie lewicowy skręt w wykonaniu sojuszników ludowców.
Trzecia część rozmowy dotyczyła możliwych scenariuszy na kolejne miesiące w polskiej polityce. Choć oboje politycy podkreślali różnice miedzy PSL a obozem Zjednoczonej Prawicy, to pytanie o efekty regularnych spotkań na linii Mateusz Morawiecki - Władysław Kosiniak-Kamysz musiało paść podczas audycji. Jak zareagowali rozmówcy Marcina Fijołka? Sprawdź!
svl
-
W najnowszym numerze „Sieci”: W artykule „Anglicy znaleźli trotyl” Marek Pyza i Marcin Wikło publikują najnowsze informacje dotyczące katastrofy smoleńskiej, do których udało im się dotrzeć. To trzeba przeczytać!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/439760-kto-klamie-w-kampanii-mocna-debata-paslawska-gryglas
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.