Spełnia się czarny sen „kasty” sędziowskiej i jej politycznych sojuszników w Polsce i Brukseli! Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego kończy też bezprzedmiotową dyskusję o „konstytucyjności” trybu wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. TK przypomniał też o nadrzędności zapisów polskiej konstytucji nad unijnymi regulacjami.
Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu ma nie lada orzech do zgryzienia. Jest oczywistym, że TSUE musi bowiem uwzględnić orzeczenie polskiego TK. Zgodnie z polską konstytucją, to właśnie TK może rozstrzygać co jest zgodne z ustawa zasadniczą, a co nie jest. Takie stanowisko zostało potwierdzone przez inne sądy konstytucyjne w krajach UE.
Tożsamość konstytucyjna pozostaje sferą regulacji konstytucyjnej wolnej od ingerencji prawa europejskiego: „Tylko tak rozumiana – notabene ograniczona jednak, a w każdym bądź razie nie pojmowana bezwzględnie – zasada przychylności procesowi integracji europejskiej, nie przesłaniająca w szczególności zasady subsydiarności i zasady nienaruszalności jądra konstytucji państwa członkowskiego, może iść „ręka w rękę” z konstytucyjnymi gwarancjami tożsamości narodowej, od lat obecnymi przecież w europejskiej przestrzeni prawnej i będącymi warunkiem sine qua non funkcjonowania Unii Europejskiej jako związku suwerennych państw.
– czytamy w orzeczeniu niemieckiego trybunału.
Orzecznictwo i zapisy konstytucji wraz z ustawami stanowią jedyne źródło analizy konstytucyjnej przepisów w Polsce. Dlatego Trybunał Konstytucyjny wytknął dziś Adamowi Bodnarowi, że powoływanie się na bliżej niesprecyzowane „opinie” i publicystyczne dywagacje są niedopuszczalne.
Koleją kwestią jest sprawa wniosku Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, który wnosił o rozpatrywanie dzisiejszej sprawy w pełnym składzie sędziowskim. Ten okazał się zupełnie bezzasadny, ponieważ wniosek taki mogą zgłosić jedynie sędziowie zasiadający w składzie orzekającym, a nie RPO. A co z argumentem o tzw. sędzim „dublerze”? Tę kwestie wyjaśniano już wielokrotnie.
Co ciekawe zamknął je sam Adam Bodnar w sprawie K 16/16. Dlaczego? 28 czerwca 2018 zapadł w tej sprawie wyrok w pełnym składzie, z udziałem trójki sędziów, których status kwestionował wcześniej Rzecznik. Wyrok zapadł jednogłośnie (żaden z sędziów nie zgłosił zastrzeżeń), a wniosek złożony przez RPO nie zawierał żadnych uwag dotyczących tych sędziów. Mało tego, podczas rozprawy przedstawiciele Rzecznika nie złożyli zastrzeżeń.
·
-
W najnowszym numerze „Sieci”: W artykule „Anglicy znaleźli trotyl” Marek Pyza i Marcin Wikło publikują najnowsze informacje dotyczące katastrofy smoleńskiej, do których udało im się dotrzeć. To trzeba przeczytać!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/439540-analiza-trybunal-konstytucyjny-scigal-sie-z-tsue-bzdura