W Katowicach odbyła się regionalna konwencja Prawa i Sprawiedliwości z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Wydarzenie relacjonował portal wPolityce.pl.
NA ŻYWO:
13:14 Zaprezentowano kandydatów z listy PiS w okręgu śląskim.
Otwierają ją: obecna europosłanka Jadwiga Wiśniewska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz posłanka Izabela Kloc. Na czwartym miejscu listy znalazł się obecny europoseł PiS Bolesław Piecha. Piąte miejsce zajmuje poseł Waldemar Andzel, a szóste poseł Andrzej Sośnierz. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Józef Kubica, Wioletta Koper-Staszowska oraz Bożena Szydlik. Natomiast ostatnie miejsce na liście zajął wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wiśniewska, Tobiszowski, Kloc otwierają listę kandydatów PiS do PE w okręgu śląskim
12:50 Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska - liderka listy PiS ze Śląska:
To dla mnie zaszczyt i zobowiązanie być liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w woj. śląskim. Stać na czele biało-czerwonej drużyny, która z konkretnym programem. My,ludzie PiS, jesteśmy eurorealistami, wiemy po co tam idziemy i dlatego uważam, że UE może być silna siłą państw członkowskich, że UE powinna wrócić do swoich europejskich korzeni i może się rozwijać wtedy, kiedy będą rozwijać się państwa członkowskie. Chcemy silnej Polski w silnej i zjednoczonej UE.
Wiem, że my w Brukseli mamy obowiązki polskie, że stoimy tam po stronie polskich spraw. Bo my jeździmy do Brukseli pracować dla Polski, a nie na Polskę donosić, jak nasi oponenci. Bo nam nie jest wszystko jedno, bo chcemy silnej Polski, bo dla nas europejskość to lepsze życie Polaków.
Wypełniamy duchowy testament śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że trzeba robić wszystko, aby polskie państwo było silne, chroniło słabszych i traktowało równo wszystkich obywateli, aby zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i draństwo. Rząd PiS robi wszystko, aby Polska była silna, aby Polacy byli bezpieczni, a rodzinom żyło się lepiej. (…) My nie wysyłamy polskich dzieci na szczaw i mirabelki!
Nasi poprzednicy przypominali sobie o Śląsku zawsze przed wyborami. Ja doskonale pamiętam jak wiosną 2014 r. przyjechał na Śląsk ówczesny premier Donald Tusk i powiedział, że marzy mu się unia energetyczna oparta na dwóch filarach: na wspólnych zakupach gazu dla państw członkowskich i rehabilitacji węgla. Rok później słowo „rehabilitacja” zostało zastąpione słowem „dekarbonizacja”. Tak to z nimi jest, oni zawsze będą oszukiwać. Nikt tak Polaków nie zawiedzie, jak zawodzą oni. My musimy o tym pamiętać, że to oni zamykali kopalnie, pozostawili górnictwo na skraju upadłości. A rząd PiS je odbudowuje.
Wiemy jak ważna jest polityka klimatyczna. (…) To my wprowadzamy Polskę na drogę prowadzącą do czystego środowiska. To ten rząd zaproponował program dla Śląska. Stawiamy na zrównoważony rozwój. (…) To jest naszą ambicją.
W PE pracuje nasza biało-czerwona drużyna. Zajmuję się polityką klimatyczną. Ta restrykcyjna polityka klimatyczna nie tylko w polską, ale i europejską gospodarkę. Potrzebujemy strategii opartej na niskoemisyjności. Musimy stawiać na badania i innowacje. (…) Polityka klimatyczna musi być sprawiedliwa, w centrum której stoi człowiek, bo nie może odbywać się kosztem człowieka.
Mimo, że jesteśmy w mniejszości, wygrywamy w PE, dlatego, że jesteśmy zdeterminowani i nieustępliwi, jeśli chodzi o polskie sprawy. (…) Nasza drużyna w Brukseli jest zdeterminowana i ciężko pracuje dla Polski.
12:32 Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas konwencji:
Ziemia Śląska, ludzie z tej ziemi, to ludzie wytrwali, kierujący się etosem pracy i patriotyzmu, którzy potrafią wygrywać. (…) My w naszych staraniach też musimy pokazać ogromną dyscyplinę i mobilizację. (…) Śląsk jest ponownie motorem napędowym wzrostu gospodarczego całej Polski. Śląsk może być i musi być Doliną Krzemową Polski i Europy. Mamy ku temu wszelkie predyspozycje. (…) Zachowaliśmy tę perłę polskiego przemysłu, jaką jest górnictwo i jednocześnie potrafiliśmy rozwijać bardzo innowacyjne nowe przemysły, branże, sektory, firmy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier w Katowicach: „Śląsk może być, i musi być, Doliną Krzemową Polski i Europy. Mamy ku temu wszelkie predyspozycje”
Prześledźmy produktywność. Za ostatnie cztery lata Polska jest na podium na trzecim miejscu ze wszystkich państw z UE z 14 proc. przyrostem produktywności. Dla porównania Włochy - 1 proc.; Francja, Niemcy - 3 proc. Czyż nie o to nam chodziło w planie odpowiedzialnego rozwoju, aby aplikowanie innowacji i podnoszenie kwalifikacji ludzi, naszych pracowników, podnosić właśnie poziom produktywności, po to, aby w ślad za tym rosły polskie wynagrodzenia? To jest prawdziwe dążenie do poziomu europejskiego. Jesteśmy coraz bliżej takiego poziomu
Mamy ze wszystkich dużych gospodarek europejskich najszybszy wzrost gospodarczy i najszybszy spadek bezrobocia i jeden z najniższych poziomów bezrobocia w UE oraz jeden z najniższych poziomów inflacji a jednocześnie najwyższy spadek luki VAT. To nie jest przypadek. Odważnie wzięliśmy gospodarczego byka za rogi. Dzisiaj odnosimy w tych trudnych do uchwycenia wartościach sukcesy i te, które są zauważalne.
Kto na głowę mieszkańca emituje więcej CO2? Polska czy Finlandia? Finlandia. Polska czy Holandia? Holandia. Polska czy Niemcy? Niemcy. Tak, te kraje, które nas wskazują palcem, a Polska dokonała ogromnego wysiłku, bardzo docenionego tutaj w Katowicach [COP24 - red.]. (…) Dla nas te proeuropejskie punkty z naszej deklaracji mają z jedne strony wzmacniać UE, a z drugiej strony gwarantować lepszą pozycję Polski.
Wiem, że nasi europarlamentarzyści zapewnią, że interesy polskie będą strzeżone, a nie lekceważone. Ta opowieść o Polsce, która może się wyrwać z okowów imposybilizmu jest realizowana na naszych oczach. Która ma szacunek do pracy górników, przemysłu, a także szacunek dla rodziny, dla kultury, patriotyzmu. My dzisiaj również musimy pokazać, że jesteśmy sercem Europy, dbamy o interesy Polski i dbamy tym samym o interesy całej Europy. Potrzeba nam wyścigu technologicznego, a nie ścigania się w nowinkach ideologicznych.
Nasze programy są dla wszystkich, nikogo nie dzielimy. (…) Polska może być jeszcze silniejsza, to zależy przede wszystkim od siły naszej woli, od tego czy odnajdziemy w sobie iskrę mobilizacji, potrzebę parcia do przodu. Bo my stoimy po stronie wolności, demokracji, zwykłego człowieka. I taki jest nasz program, temu ma służyć, by silna Polska była filarem coraz więcej liczącej się w świecie Europy i UE
Polska jest potrzebna Europie i UE jest też potrzebna Polsce. Bo w realiach Unii Europejskiej najlepiej będziemy mogli realizować nasze aspiracje, by Polska osiągnęła ten poziom życia o jaki nam chodzi, bogatych i najbogatszych krajów UE.
12:15 Prezes PiS Jarosław Kaczyński rozpoczyna przemówienie:
Tydzień temu w Rzeszowie rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Przedstawiliśmy dwanaście punktów naszego planu działań w UE; o stawce tych wyborów, o sprawach rozwoju gospodarczego, wreszcie o sprawach rodziny i ochronie dzieci.
Liczyłem, że w ciągu tych siedmiu dni usłyszymy z drugiej strony jakieś konkrety, chociaż zarys programu. Ale w dalszym ciągu mamy tylko szczególnego rodzaju ideologię. Ja siedem dni temu dziękowałem za szczerość. Dziś muszę znów podziękować panu wiceprezydentowi Warszawy. Postawił sprawę jasno, nie chodzi o żadną tolerancję, o afirmację związków jednopłciowych, aby miało prawo adoptować dzieci.
Chcemy jasno powiedzieć. Tu mówimy nie! A już w szczególności, jeśli chodzi o dzieci. Wara od naszych dzieci!
Trzeba jeszcze raz zapytać, o co nam chodzi w kontekście tych wyborów europejskich. Serce w środku Europy. Bo Polska jest sercem Europy i naszym programem jest to, żeby w sercu Europy uzyskać europejski poziom życia dla Polaków. To jest nasza europejskość!
Składają się na to płace i wysokość świadczeń społecznych. Są także warunki uzyskiwania postępu w tych dziedzinach: możliwie szybki wzrost gospodarczy, sprawność państwa we wszystkich dziedzinach, ale przede wszystkim w dziedzinie finansów publicznych. To jest warunek i myśmy ten warunek spełnili, można powiedzieć uczciwie, przeprowadziliśmy pierwszy etap potrzebnych zmian. (…) 500+, emerytury to symbol, ale mieliśmy podwyższenie płacy minimalne, różnego rodzaju posunięcia społeczne. Mieliśmy także ten mechanizm, który zapowiadaliśmy: podwyżki płac metodami administracyjnymi, związanymi z prawem, ale także poprzez doprowadzenie do tego, że spadnie bezrobocie. I tak rzeczywiście jest. Wykonaliśmy to zadania. Teraz przed nami drugi etap. W drugim etapie w centrum jest piątka PiS. Ale nie tylko, bo jest sprawa dróg, to także element tego programu.
Jesteśmy na ziemi śląskiej, to szczególna ziemia słynąca z etosu pracy, która jest znowu sercem polskiej gospodarki. (…) Ziemia Śląska to etos ciężkiej pracy fizycznej. My przed tę pracę szanujemy! Chylę głowę przed ciężką pracą górników, hutników i innych robotników. Ale sądzę, że trzeba pamiętać o innej śląskiej cesze - to rozsądek i rozwaga. My chcemy te elementy w naszej polityce zachowywać i dzięki temu wiemy, że zmieniać system, który kształtował się tutaj przez 30 lat, który pogłębiał społeczne podziały, trzeba wielu lat i trzeba to rozłożyć na etapy. To element naszej rozwagi. Jest także inny element.
Wiemy, gdzie jest Polska, w jakim miejscu Europy i świata. Wiemy, że wiele z tego wynika - konieczność naszego członkowska w UE. To wybór większości Polaków. Ale powiedzmy sobie jasno - nie ma innej alternatywy. Jesteśmy w Unii. Czy jesteśmy tylko dlatego,że musimy? jesteśmy właśnie po to, aby realizować ten program, aby w sercu Europy był europejski poziom życia. I o to w Unii będziemy zabiegać.
Niektórzy krzyczą „dekarbonizować”. My z rozwagą mówimy, że nie możemy uniknąć skutków tej polityki. Jest w świecie sprawa klimatu, ale nie możemy zniszczyć tego, co nam daje niezależność energetyczną, co jest także podstawą życia bardzo wielu rodzin, co jest fundamentem Śląska. I dlatego wybieramy rozsądną drogę.
Polska reprezentacja w PE ma właśnie o to zabiegać, o to walczyć. Rozważnie i odważnie. Bo przecież Śląsk to także odwaga. (…) I my będziemy działać. Jestem o tym przekonany. Czy będziemy w stanie zabiegać o polskie interesy? Jesteśmy przekonani, że będziemy dużą grupą i będziemy także w dużej grupie. W jednej, a nie w trzech, czy czterech, jak ci,którzy wybierają się do PE z tzw. Koalicji Europejskiej. Dlatego warto na nas głosować, bo się nie rozbiegniemy i będziemy zabiegać o Polskę.
Ostatnie sondaże są dobre, ale wyborów nie wygrywają sondaże. Wybory wygrywa się w ciężkiej pracy. (…) I taka praca nas czeka, nie tylko kandydatów, ale całą naszą formację, całą naszą koalicję. Musimy twardo w tej kampanii wykonać jedno, bo to wystarczy, ale jedno niezwykle ważne zadanie - dotrzeć z naszym wielkim projektem dla Polski do rodaków. Wielu z nich ciągle tego projektu nie zna, widzi kłótnie, sporu. Ale nie widzi tej istoty, to nie ich wina. Musimy przekazać ten projekt Polakom, bo wtedy zwycięstwo jest pewne.
Stawką tych wyborów jest przyszłość naszego narodu. Bo z jednej strony jest ten projekt, a z drugiej strony koncepcja ideologiczna, która będzie niszczyła same fundamentu polskości i będzie powrót do tego, co było - pusty skarb państwa, na nic nie wystarcza, będziemy mieli do czynienia z wycofaniem z tego, co zrobiliśmy. I musimy przed tym Polskę obronić. I obronimy!
12:10 Konwencja wystartowała. Powitano prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego gromkimi brawami.
12:00 Za chwilę rozpoczęcie konwencji.
Według informacji PAP podczas konwencji ma zostać zaprezentowana lista kandydatów partii z okręgu w wyborach do PE.
PiS zainaugurował kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego konwencją w Jasionce pod Rzeszowem, która odbyła się w ubiegłą sobotę. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.
kpc/PAP/wPolityce.pl/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/438248-relacja-konwencja-regionalna-pis-w-katowicach