W sobotę w Jasionce pod Rzeszowem (podkarpackie) odbyła się konwencja regionalna PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Zaprezentowano europejską deklarację programową, którą podpisali liderzy list wyborczych do PE. Portal wPolityce.pl relacjonował to wydarzenie.
RELACJA NA ŻYWO:
13:25 Na koniec konwencji głos ponownie zabrał prezes partii Jarosław Kaczyński.
Zwyciężymy między innymi po to, żeby nikt nie mógł powiedzieć, że co wolno Francji i Niemcom, to tego nie wolno Polsce; co wolno tym dwóm państwom, Polsce też wolno
13:30 Liderzy list do Parlamentu Europejskiego składają podpisy pod Europejską Deklaracją PiS.
13:13 ZAPREZENTOWANO EUROPEJSKĄ DEKLARACJĘ PiS
Deklaracja składa się z 12 punktów, jak 12 gwiazd na fladze Unii Europejskiej. (…) Aby deklaracja została wypełniona, potrzebujemy Państwa wsparcia, wiary w nas i zaangażowania. Gra toczy się o wysoką stawkę - o to, jak będzie wyglądała Polska
— mówił Poręba.
Chciałbym, aby nasza drużyna do PE była grupą świetnie ze sobą współpracujących i działających Posłów, aby to była drużyna, która przyniesie Polsce dumę
— podkreślił szef sztabu PiS.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: „12 punktów, jak 12 gwiazd we fladze Unii Europejskiej”. PiS zaprezentował Deklarację Europejską
13:00 Europoseł PiS i szef sztabu wyborczego Tomasz Poręba podsumowuje aktywność w PE i zaprezentować cele na przyszłość w Brukseli.
Za czasów PO funkcjonowała filozofia, przez którą wiele regionów było wykluczonych. My proponujemy zrównoważony rozwój, inwestowanie w całą Polskę. (…) To jest coś, co jest zasadniczą różnicą między nami, a naszymi przeciwnikami politycznymi. My nie dzielimy Polaków, chcemy, aby w każdym regionie mieli szansę realizować swoje marzenia. Dzięki przedefiniowaniu kierunków rozwoju, budujemy przyszłość Polski
— mówił.
Poręba przypomniał wizję śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - budowę drogi Via Carpatia. Jak zaznaczył, powinna być nazwana właśnie jego imieniem.
Nasz plan rozwoju Polski dedykowany wszystkim Polakom, jest spójny z polityką rozwoju UE; polityką zrównoważonego rozwoju Unii
— powiedział.
Kiedy będziemy mówić o przyszłość Unii i zagrożeniach, jaka przed nią staje, to musimy pamiętać, że polityka zrównoważanego rozwoju to jest coś, co w Polsce jest realizowane w sposób skuteczny
— zaznaczył.
Mówiąc o zagrożeniach, zwrócił uwagę na podwójne standardy w UE. Jako przykład podał brutalność policji wobec protestów „żółtych kamizelek” i kwestię sądownictwa w Niemczech.
To jest coś, co musimy zwalczać. Na stosowanie podwójnych standardów nie może być zgody
— zaakcentował.
Będziemy walczyć o to, by konsumenci w całej Europie byli równo traktowani i mieli dostęp do produktów towarów tej samej jakości
— oświadczył polityk PiS.
Poręba zapowiedział też, że PiS będzie zabiegał o „likwidację podwójnych standardów w traktowaniu państwa w ramach UE”, dążyć do tego, by polityka klimatyczna Europy „uwzględniała polskie interesy” oraz „silnej polityki spójności jako podstawy szybkiego i solidarnego rozwoju UE”.
Chcemy też, by Europa pomagała w miejscach konfliktu; sprzeciwiamy się nielegalnej imigracji
— dodał Poręba.
Polityk zaznaczył, że aby te punkty mogły zostać zrealizowane i by udało się przekonać partnerów w Europie, że to właściwy kierunek rozwoju w UE, PiS potrzebuje dwóch rzeczy.
Potrzebujemy państwa - państwa zaangażowania, wsparcia, państwa wiary w nas, że idziemy w tym kierunku, aby przyszłość Polski była przyszłością silnej, dobrze zorganizowanej, dobrze funkcjonującej ojczyzny
— podkreślił europoseł.
Proszę każdego z was, jak wrócicie do własnego domu: zaangażujcie się w tę kampanię, która jest przed nami, przekonujcie, informujcie, wspierajcie nas w tej drodze, która jest przed nami, a która nie jest łatwa. Bo mam takie przekonanie, że gra toczy się o wielką stawkę: jak będzie wyglądała Polska za 10, 20, 30 lat, kto będzie wychowywał nasze dzieci, kto będzie sprawował władzę w oparciu o jakie wartości, o jakie podstawy - o wartości chrześcijańskie i czy inne podstawy aksjologiczne
— mówił Poręba.
12:40 Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier: Nasi konkurenci polityczni rozumieją europejskość jako rewolucję obyczajową, dla nas europejskość to lepsze życie Polaków
Chciałbym zacząć od pewnego wyznania. Wczoraj miałem przyjemność rozmawiać z pewną młodą osobą z Podkarpacia. To Ania Dąbrowska z Wesołej, która wygrała program „The Voice Kids”. To jest też dla mnie odpowiedź na pytanie, dlaczego zaczynamy od kongresu na Podkarpaciu. Myślę ,ze odpowiedź jest jasna. Bo właśnie na Podkarpaciu pokazujecie, jak pięknie potraficie wygrywać walkę o lepszą Polskę. I tak jak Ania Dąbrowska pokazali jak wygrać „The Voice Kids”, tak my chcemy wygrać głosy Polaków. I wygramy!
To, co zostało za sprawą PiS ożywione, a czego nie doceniamy, za mało się chwalimy, to ożywienie demokracji i pokazanie, że kartka wyborcza rzeczywiście ma znaczenie, że można mieć wiarę w obietnice partii, która je składa. Składamy obietnice, dotrzymamy ich i one zmienią Polskę na lepsze.
Sposób myślenia o gospodarce jest inny od pseudoliberalizmu, który królował wcześniej. Bo mówiono, że dajemy wędki, a nie ryby. (…) A dla ludzi zostawało niewiele. Bożkiem były wskaźniki i cyferki. Jednak fundamentalne przybliżenie do siebie oczekiwań i aspiracji Polaków i to jak rządzący powinni kierować gospodarką, by te aspiracje spełniać, jest naszym fenomenem. Tak postrzegamy naszą piątkę. To bardzo prorozwojowa piątka.
Chodzi nam o to, aby zerowi PIT oznaczał zerową emigrację ,żeby przyciągał ludzi do Polski. (…) Możemy iść drogą zapewnienia realnych warunków do pracy. Co nam z rozwoju, jak ludzie stąd wyjadą? (…) Czy ten projekt 500 zł również na pierwsze dziecko to wyłącznie rozdawnictwo, jak mówi opozycja? Czy upokorzenie, jak powiedziała jedna posłanka? (…) Rozumiem, że jak PO wróci do władzy, to zabiorą te wszystkie upokorzenia i przywrócą wiek emerytalny. W naszych planach mamy łączenie społeczeństwa z gospodarką. Dlatego przywrócenie połączeń (…) jest jednym ważnym projektem.
Bo dla nas europejskość, to europejskość w konkrecie, a nasi konkurenci polityczni rozumieją europejskość jako rewolucję obyczajową. A dla nas europejskość to lepsze życie Polaków, to zapewnienie połączeń komunikacyjnych, to jest 500+ na pierwsze dziecko, Emerytura + i zerowy podatek PIT. (…) Zwiększamy szanse na rynku pracy i podnosimy płace wszystkim Polakom, i jednocześnie budujemy klasę średnią. Chcę być premierem dla klasy średniej, dla Polaków z miast, wsi i miasteczek, pracujących i tych, którzy potrzebują wsparcia, a nie dla elit czy możnych tego świata; oni sobie poradzą! PiS jest najlepszym gospodarzem tej ziemi!
Fundamentem tych zmian jest wiarygodność. Musimy mieć wiarę w to, ze możemy zmieniać Polskę, mamy siłę ją zmieniać i musimy ją zmieniać tak, żeby zapewnić godność rodzin, związaną z bytem materialnym i wartościami. Tego będziemy bronić! To też jest nasza wiarygodność.
Europa Ojczyzn czy Europa bez Ojczyzn? Dla mnie Europa jest bogata różnorodnością. Wnosimy wiele do Europy, jej bogactwo bierze się z wielu wartości, projektów płynących z różnych państw, także Polski. My wiele dajemy Europie. (…) Już dzisiaj pokazujemy naszą znakomitą reprezentację,które w Brukseli będzie broniła polskiej racji stanu; nie rozpierzchnie się po wszelkich możliwych frakcjach. Nasi konkurenci nie ukrywają tego; głosowanie na nich to jak maszynka do losowania.
My idziemy reprezentować w UE polskie interesy. I nasi przeciwnicy zarzucają nam, że za mało robimy, że za późno. Wierzę w to, że możemy rzeczywiście zrobić jeszcze więcej. Ta pierwsza tura, wybory do PE, będą kluczowe w zapewnieniu zwycięstwa na przyszłość. Musimy kontynuować politykę zmian dla ludzi, by Polska mogła w końcu realizować swoje ambicje. nasze aspiracje są większe, chcemy wpływać na los Europy, tak jak dzięki Grupie Wyszehradzkiej udało nam się odmienić politykę migracyjną.
Dalej, dalej w dal Polsko, ku nowym osiągnięciom, nowym aspiracjom. Dalej, dalej w dal, ku nowym zwycięstwom, które zapewnią lepsze życie dla wszystkich.
12:20 Przemawia prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Dwa tygodnie temu mówiłem, że te wybory w dwóch turach - do PE i parlamentu polskiego - to w gruncie rzeczy jedne wybory, a stawką tych wyborów jest przyszłość Polaków, przyszłość Polski. Mówiłem również i to powtórzę, że jeżeli wygrają nasi przeciwnicy, to nie będzie tak, jak było, ale będzie gorzej jak było.
Kampania już się rozpoczęła i zaczęły się polemiki. Nie chodzi o te wszystkie zapowiedzi zniesienia demokracji, praworządności, pluralizmu mediów i haseł, które padają nieustannie już zresztą od trzech lat ze strony opozycji. Mogę tu tylko podziękować za szczerość. Jest jasno wyłożone że ten ustrój w swoim właściwym wymiarze oczekiwanym przez naszych przeciwnik ma sprowadzać się do tego, że prawem jest wola elit.
My wierzymy w Polaków, wierzymy w Polskę. Polacy nie dadzą sobie odebrać wolności i prawa wyborów.
Ale są poważniejsze sprawy. Nasi przeciwnicy atakują naszą politykę społeczną i co gorsza, atakują rodziny, atakują nawet dzieci. (…) Atakują naszą politykę społeczną, mówiąc, że to rozdawnictwo. Albo nie chcą zrozumieć, albo rzeczywiści nie rozumieją, jakie są dwa wielkie cele tej polityki. Ubóstwo poniża, a w wielu wypadkach także odbiera godność. To zjawisko zdołaliśmy ograniczyć i będziemy nadal ograniczali. To przywrócenie godności Polaków jest naszym wielkim celem.
Ale na tę sprawę wielkiego programy społecznego można spojrzeć z innej strony, potraktować jako inwestycję. Te pieniądze często idą na kształcenie dzieci i poprawiają sytuację w rodzinach. Dają szansę na przyszłość (…) To jest naprawdę ogromna inwestycja w naszą przyszłość ale i teraźniejszość. My inwestujemy w rodzinę, bo rodzina jest podstawową komórką społeczną, które legła u fundamentów naszej cywilizacji i polskiej tradycji. Rodzina ma niezastąpioną rolę jeśli chodzi o powoływanie nowych pokoleń i ich wychowanie, przygotowanie, by kolejne pokolenie mogło kontynuować dzieło poprzedniego. Dlatego jest tak ważna i tak fundamentalna dla naszego życia, dla naszej przyszłości - indywidualnej i narodowej. Dlatego inwestujemy w nią i będziemy inwestować. Dlatego przedstawiliśmy program odważny, ale jednocześnie realny, który można zrealizować i zrealizujemy. Ci, którzy mówią, że nie tak nie będzie, zawiodą się.
Ale jeśli stawiamy na rodzinę ,to musimy zwrócić uwagę na to, ze mamy także wielki kłopot i zagrożenie. Tym zagrożeniem jest atak na rodzinę, przeprowadzony w sposób najgorszy z możliwych, bo to atak na dzieci. Ma być stosowana specyficzna socjotechnika. Trudno to nazwać wychowaniem. Co jest w jej centrum? Bardzo wczesna seksualizacja dzieci. To jest nie do uwierzenia! (…) Podczas tego procesu ma być nie tylko koncentracja na tej sferze życia, ale ma być podważana naturalna tożsamość chłopców i dziewczynek. Cały ten mechanizm społeczny przygotowania dzieci i młodzieży do przyszłej roli kobiety i mężczyzny, założenia rodziny, ma być podważony i zniszczony. W imię czego? Trudno zgadnąć. Ale ci, którzy zaczną nas atakować, będą mówić o tolerancji. PiS jest tolerancyjne. Tolerancja to zgoda na odmienność i szacunek. Ten szacunek jest, to oczywiste. To bardzo głęboko tkwiące w naszej kulturze. (…) Tolerancja tak, ale nie można mylić tolerancji i afirmacji. Afirmacja to jest wsparcia. (…) W Polsce małżeństwo i rodzina są afirmowane przez naszą kulturę i prawo, w tym przez art. 18 konstytucji. I my tę afirmację, powtarzam - w imię zdrowego rozsądku i konstytucji, która nie może być łamana - będziemy wspierali. I będziemy mówili nie atakowi na dzieci. Polscy rodzice mają prawo do wychowania własnych dzieci. Musimy tego bronić i nie damy się zastraszyć. Będziemy bronić polskiej rodziny!
Nie miejmy wątpliwości, że jeśli nasi przeciwnicy wygrają wybory, to zabiorą to, co myśmy dali. (…) I przeprowadzą atak na rodzinę i dzieci. Dlatego tak warto pamiętać o tej stawce, którą jest przyszłość Polski. Warto się zaangażować i „gryźć trawę”. Nasza partia często „gryzła trawę” i zwyciężała, nawet wtedy, gdy wydawało się to niemożliwe. W tych wyborach chodzi o konkretne interesy Polski i poszczególnych regionów.
Walcząc o najważniejsze sprawy, naszej przyszłości, o różne kwestie odnosząc się do UE, musimy pamiętać, że walczymy o interesy naszych regionów. W UE wiele się decyduje i przy pracowitości i odpowiedniej determinacji można wiele załatwić, nawet gdy jest się samemu przeciw wszystkim. (…) Trzeba walczyć, walczyć i jeszcze raz walczyć; „gryźć trawę” i zwyciężyć. Dla Polski, dla Polaków, dla polskich rodzin,ale także dla nas.
12:16 ROZPOCZĘŁA SIĘ KONWENCJA REGIONALNA PiS W JASIONCE K. RZESZOWA.
12:15 Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki są już obecni na miejscu wraz z kierownictwem partii oraz członkami rządu.
12:11 Już minuty dzielą nas od rozpoczęcia konwencji.
12:10 Chcę być premierem wszystkich Polaków, który dba o Polaków i z myślą o nich przygotowaliśmy nasz nowy program; wierzę, że z tą „nową piątką” będziemy tworzyć razem Polskę, która będzie Polską naszych marzeń — powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w sobotę spocie.
12:00 Obecny europoseł, szef sztabu PiS Tomasz Poręba, poseł Bogdan Rzońca oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu - wynika z informacji uzyskanych przez PAP.
Kolejne, czwarte miejsce na podkarpackiej liście PiS przypadło wicemarszałkowi woj. podkarpackiego Piotrowi Pilchowi. Na liście znaleźli się też posłowie ugrupowania z tego regionu - Krystyna Wróblewska oraz Kazimierz Gołojuch.
„Siódemką” została wiceprzewodnicząca sejmiku województwa podkarpackiego Teresa Pamuła, a za nią na liście znaleźli się członkowie zarządu województwa podkarpackiego: Stanisław Kruczek i Maria Kurowska. Ostatnie miejsce na liście zajmuje senator PiS Janina Sagatowska.
11:57 Już za chwilę start konwencji.
11:35
Rzeszów - Jasionka. Za chwilę konwencja Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu. Europa czeka na zmiany
— pisze na Twitterze wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
11:20 Wkrótce rozpoczęcie konwencji w Jasionce. Sala wypełnia się już uczestnikami.
W trakcie sobotniego spotkania zostaną przedstawieni liderzy list Prawa i Sprawiedliwości do PE oraz kandydaci startujący w eurowyborach z okręgu podkarpackiego.
Szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba zapowiedział, że podczas konwencji premier oraz prezes PiS będą mówić nie tylko o tzw. „piątce PiS”, czyli nowych propozycjach programowych ugrupowania, ale też - jak dodał - „będzie przekaz europejski i regionalny”.
Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że podczas sobotniej konwencji na pewno będzie „zaprezentowana europejska deklaracja programowa”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Już w sobotę konwencja PiS w Jasionce. „Zaprezentujemy europejską deklarację programową”. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Pod koniec lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki na konwencji w Warszawie zapowiedzieli nowe propozycje programowe - tzw. „nową piątkę PiS”. Wśród nich znalazły się: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także „trzynastka” dla emerytów oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.
W lutym Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące „jedynek” i „dwójek” na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród „jedynek” są m.in.: szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, minister edukacji Anna Zalewska i Anna Fotyga.
Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało jedynki i dwójki na listach do PE. Są niespodzianki!
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.
kpc/PAP/Twitter/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/437225-relacja-konwencja-pis-przed-wyborami-do-pe