Ważna decyzja Sądy Najwyższego! Sąd uznał, że głośne przeniesienie sędziego Waldemara Żurka z Wydziału II Cywilnego krakowskiego Sądu Okręgowego na „pierwszą linię”, czyli do Wydziału I cywilnego było zgodne z procedurą! Mało tego! Sąd Najwyższy, postanowieniem z dn. 8 marca, odrzucił jako niedopuszczalne, odwołanie Sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS z 21 września 2018 r. umarzającej postępowanie z odwołania sędziego Żurka od decyzji p.o. prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:NASZ NEWS. Refleksja czy strach przed dyscyplinarką? Waldemar Żurek będzie orzekał w nowym wydziale krakowskiego sądu!
Serial z sędzią Waldemarem Żurkiem trwaŁ nieprzerwanie od sierpnia 2018 roku. To wtedy Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie podjęła decyzję o przeniesieniu sędziego Waldemara Żurka z II Wydziału Cywilnego-Odwoławczego do I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie. Pupil elit sędziowskich, w histerycznych słowach, oceniał tę decyzję jako rodzaj „szykany” skierowanej wobec jego osoby. W obronę wzięli Żurka koledzy z różnych sądów i skrajnie upolitycznionych stowarzyszeń sędziowskich.
SN uznał, że wprawdzie przeniesienie nastąpiło bez zgody sędziego, jednak art. 22 a § 5 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych dopuszcza taką sytuację, gdy chodzi o przeniesienie do innego wydziału, w którym rozpatrywane są sprawy z tego samego zakresu, czyli w tym wypadku, z zakresu prawa cywilnego. **W takiej sytuacji Żurkowi nie przysługiwało odwołanie do KRS. Rada odrzuciła więc odwołanie jako niedopuszczalne.
Sędzia Waldemar Żurek nie dawał jednak za wygraną i złożył jednak kolejne odwołanie do Izby Pracy Sądu Najwyższego. Ta jednak przekazała sprawę do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Co na to Waldemar Żurek? Jego pełnomocnik wniósł w listopadzie 2018 r. o wyłączenie wszystkich sędziów z obu nowych Izb!
W tej sytuacji Małgorzata Gersdorf, I Prezes SN podjęła decyzję, że odwołanie sędziego Żurka ma być rozpatrzone przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej, ale wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów tej Izby miała rozstrzygnąć Izba Cywilna.
Sytuacja uległa zmianie 20 lutego b.r. gdy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej został powołany sędzia Aleksander Stępkowski, który nie był objęty wnioskiem o wyłączenie i zgodnie ze zdaniem drugim art. 39810 k.p.c. mógł jednoosobowo rozstrzygnąć o niedopuszczalności odwołania, o czym ustawa wprost przesądza.
Z tego też względu, po odrzuceniu odwołania Waldemara Żurka bezprzedmiotowy stał się również wniosek o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, o którego zasadności miała zadecydować Izba Cywilna SN.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/437087-nasz-news-sedzia-zurek-ma-pracowac-we-wskazanym-mu-wydziale