Przez niemal godzinę gen. Adam Rapacki przechwalał się swoimi sukcesami, profesjonalizmem i wiedzą na temat przestępczości gospodarczej. Pouczał i nauczał posłów z komisji śledczej ds. VAT. Słuchając go aż ciężko uwierzyć, że w czasie, gdy Rapacki był wiceministrem MSWiA, przestępczość gospodarcza kwitła!
To my decydowaliśmy o strategii i kierunkach, ale szefowie służb kierowali sami.(…) Minister Grzegorz Schetyna nie wtrącał się w prace służb, także policji. Ja każdego miesiąca przyjmowałem skarżące, z osobami z zewnątrz. Należałem do tych, którzy nie boją się ludzi biznesu. Spotykałem się z przedstawicielami organizacji biznesowych. Zawsze byłem w towarzystwie. Byłem otwarty na spotkania podpowiedzi i rozmowy
– mówił gen. Adam Rapacki przed komisją śledczą.
Co panu wiadomo o przestępczości VAT. Chodzi o wyłudzenia i karuzele VAT.
– dopytywał przewodniczący komisji Marcin Horała
Znany mi była tematyka przestępczości VAT. Pamiętam duże sprawy w okresie 2006 - 2007 w obrocie telefonami komórkowymi. Ten mechanizm był mi znany, ale nie pamiętam opracowania, że przestępczość VAT generuje określone, takie a takie, straty. Pracowaliśmy nad VAT już w latach 90;. Byliśmy wściekli, ze policjanci się napracowali, a zatrzymani byli uniewinniani.
– odpowiadał Rapacki.
Ministra Schetyny nie znałem z czasów wrocławskich. Poznałem go, gdy zaproponował mi to stanowisko. Zarekomendowali mnie pewnie ludzie, znający mnie jako niezłego policjanta.(…) Znam różnych ludzi. Gangsterów i prezydentów też.
– przechwalał się Rapacki.
Rapacki korzystając z prawa do swobodnej wypowiedzi opowiadał m.in. czym się zajmował w swojej karierze. Poinformował, że bezpieczeństwem zajmuje się ponad 38 lat, pracę zaczął jeszcze w czasach Milicji Obywatelskiej, długo pracował w pionie przestępczości gospodarczej. „Problematyka walki z przestępczością zorganizowaną w różnych obszarach jest mi szczególnie bliska” - podkreślił.
Rapacaki pozwolił sobie także na komentarze polityczne. Wyjaśnił, że w 2006 r., kiedy „po raz kolejny” nie pasował do koncepcji politycznych niektórych, bo „nie był dyspozycyjnym policjantem”, odszedł z policji. W 2007 r. otrzymał propozycję objęcia teki wiceministra w MSWiA od Grzegorza Schetyny. „Pragnę podkreślić, że wcześniej pana ministra i wicepremiera Grzegorza Schetyny nie znałem osobiście. Więc jeśli ktoś będzie próbował szukać spiskowych teorii, to nie znaliśmy się” - zapewnił świadek.
Wyjaśnił, że przyjął propozycję m.in. dlatego, że dostał zapewnienie, iż nie będzie wpływów politycznych na to, co się dzieje w policji i podległych mu służbach. Po odwołaniu z początkiem 2012 r., w czerwcu tego roku rozpoczął działalność w spółce komandytowej „Kancelaria Bezpieczeństwa Rapacki i Wspólnicy”.
Jako kancelaria zajmowaliśmy się również problematyką z VAT-em, pomagaliśmy producentom stali (…) w walce z szarą strefą, w obrocie prętami zbrojeniowymi, stalą zbrojeniową. Robiliśmy również w ramach kancelarii raport dla Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego na temat szarej strefy w obrocie paliwami.
– mówił Rapacki.
Również dla „dobrej, nowej zmiany” podrzuciliśmy wiceministrowi finansów raport w zakresie pewnej patologii w obszarze produkcji materiałów budowlanych. A więc problematyka związana z przestępczością gospodarczą, VAT-owską i akcyzową szeroko rozumianą jest mi znana.
– powiedział.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Wszystko jasne! To Nowak i Schetyna chcieli, by Kapica został szefem celników! „Ze Sławomirem Nowakiem znam się jeszcze z UW”
Omawiając działania strategiczne wskazał, że co roku sporządzano raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce. Pierwszy, jeszcze skromny, powstał w 2008 r. Następne były oparte na wiedzy wszystkich służb i instytucji, które zajmowały się bezpieczeństwem państwa. Książka miała kilkaset stron i była rozsyłana do wszystkich decydentów w państwie.
Jeżeli ktoś mówi gdzieś, że czegoś nie wiedział, nie słyszał, to nie do końca, bo te raporty były dostępne (…). Żałuję, że dziś ostatni raport o stanie bezpieczeństwa - rzetelny - jest z 2016 r.
– mówił.
Dodał, że część tego raportu jest poświęcona przestępstwom dotyczącym obrotu paliwami, alkoholem i tytoniem, wyłudzaniu VAT oraz innych podatków. Z niego wynika, że w roku 2008-2009 policja stwierdzała i wykrywała ok. 2,2-2,3 tys. takich przestępstw, w 2016 trochę mniej - 1985. „Aktywność policji (…) nie była mniejsza w tamtym okresie w zakresie zwalczania tej patologii, niż dzisiaj. To wynika jasno z danych” - podkreślił. (PAP)
Adam Rapacki w latach 2000-2003 był zastępcą komendanta głównego policji, nadzorującym Centralne Biuro Śledcze. W pierwszym rządzie Donalda Tuska, w latach 2007-11, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odpowiadał za nadzór nad Policją, Strażą Graniczną i BOR.
W drugim rządzie Tuska, w 2011 roku, został powołany na to samo stanowisko w nowo utworzonym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, kierowanym przez Jacka Cichockiego, ale szybko podał się do dymisji w nie do końca jasnych okolicznościach.
Jeszcze we wtorek komisja ma przesłuchać Piotra Niemczyka - byłego pracownika służb specjalnych. Niemczyk był działaczem opozycji w okresie PRL-u. Po 1990 roku pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, gdzie był szefem Biura Analiz i Informacji oraz wicedyrektorem Zarządu Wywiadu. Od połowy lat 90. poza UOP, pracował jako ekspert ds. bezpieczeństwa, w mediach bywał też przedstawiany jako lobbysta. W 2007 roku objął funkcję doradcy Komisji ds. Służb Specjalnych (z rekomendacji posłów Platformy Obywatelskiej), w 2008 roku wszedł w skład rady konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW.
Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Zgodnie z sejmową uchwałą, ma zbadać prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.
WB,PAP
-
Koniecznie kup najnowszy numer „Sieci”! Temat tygodnia - JAK DZIAŁAŁ I NADAL DZIAŁA UKŁAD GDAŃSKI.
E - wydanie naszego pisma dostępne na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/436580-kiedys-w-milicji-dzis-biznesie-rapacki-przed-komisja-vat