Fala antysemityzmu rozlewa się po Europie zachodniej. W sobotę uczestnicy protestu „żółtych kamizelek” zaatakowali w centrum Paryża Alaina Finkielkrauta,intelektualistę wywodzącego się z rodziny polskich Żydów, którzy przeżyli Auschwitz. Mężczyzna, poza przekleństwami i wyzwiskami skierowanymi w jego stronę, usłyszał, że we Francji nie ma dla niego miejsca - napisała „Rzeczpospolita”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skandaliczne wypowiedzi szefa MSZ Izraela! Oskarża o kolaborację i przywołuje słowa: „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”
W obronie Finkielkrauta stanęła policja, a on sam stwierdził, że ta nienawiść dorównywała tej z czasów pogromu. Atak ten jednaj nie był pojedynczym przypadkiem, bowiem liczba ataków na tle antysemickim w państwach Europy zachodniej stale rośnie. Ich sprawcami niekoniecznie są muzułmańscy imigranci, ale też rodowici obywatele państw Zachodu.
W 2018 roku we Francji zanotowano 541 takich ataków. To o 74 proc. więcej, niż w roku 2017. W Niemczech ataków było 1646 - najwięcej od 10 lat.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich powiedział w rozmowie z gazetą, że w Polsce czuje się o wiele bezpieczniejszy niż w Paryżu.
W Polsce czuję się bardzo bezpiecznie, o wiele bezpieczniej niż w Paryżu, gdzie muszę stale uważać na otoczenie. Jeśli wprowadzamy monitoring naszych synagog, to w obawie przed ekstremistami, którzy mogliby przyjechać z Zachodu. Mieszkam w Warszawie od 28 lat i tylko raz zetknąłem się z aktem fizycznej agresji
— powiedział Schudrich.
Z kolei zdaniem Jonathana Ornsteina, twórcy największej organizacji żydowskiej w Polsce, po 1989 r. Polacy zaczęli odkrywać tysiącletnią kulturę Żydów nad Wisłą i się nią fascynować, co stworzyło dobrą atmosferę wokół tej społeczności.
Warto przypomnieć również, że Komisja Europejska w raporcie opublikowanym pod koniec 2018 roku, zwróciła uwagę, że dziewięciu na dziesięciu europejskich Żydów uważa, że antysemityzm w Unii Europejskiej nasilił się w ciągu ostatnich pięciu lat. Najwięcej incydentów odnotowywanych było w państwach Europy zachodniej. Polska została uznana za kraj bezpieczny.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Raport Komisji Europejskiej: Wrogość wobec Żydów na ulicach europejskich miast. Najmniejszy problem jest w Polsce
wkt/”Rzeczpospolita”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/434387-antysemityzm-w-polsce-bzdura-tu-zydzi-czuja-sie-bezpieczni