Andrzej Duda i Mike Pence złożyli wieńce przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I oddając hołd wszystkim ofiarom. „Niech Auschwitz będzie przypomnieniem dla wszystkich ludzi wszystkich czasów, że milczenie w obliczu zła to zgoda na jego triumf” - napisał w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz wiceprezydent USA Mike Pence oraz jego małżonka Karen Pence.
Przy tej okazji dyrektor Muzeum Auschwitz pokazał prezydentowi Dudzie i wiceprezydentowi USA oryginalny paszport pochodzący z Archiwum Eissa - zbioru dokumentów dotyczących działań polskiej dyplomacji na rzecz ratowania Żydów w czasie Holokaustu.
Kilka dni temu dokumenty zostały przedstawione w Belwederze, skąd niedługo trafią do Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Archiwum Eissa - jak podał Instytut Pileckiego, który w Belwederze przygotował ekspozycję pt. „Paszporty” - jest jednym z największych zbiorów dokumentujących działania polskiej dyplomacji na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą podczas II wojny światowej. Wystawa podkreśla rolę polskiego rządu na uchodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego w informowaniu świata o Holokauście, a także rolę w akcjach ratowania Żydów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Archiwum Eissa w Polsce! Zbiór przedstawia, jak polscy dyplomaci ratowali Żydów. Duda: Robiono to „z niezwykłą zaciętością”
W gablotach zaprezentowano najcenniejsze obiekty: paszporty, rachunki, korespondencje pomiędzy Chaimem Eissem i polskimi dyplomatami, także listy pomiędzy Żydami przebywającymi w gettach a Abrahamem Silberscheinem, który był jednym z pośredników pomiędzy polskimi Żydami i placówką dyplomatyczną w Bernie w Szwajcarii. Dokumenty zaprezentowano m.in. w formie reprintów.
W skład Grupy Berneńskiej wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.
Paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny.
CZYTAJ WIĘCEJ: Duda i Pence z wizytą w Auschwitz. Wiceprezydent USA: Niech to miejsce przypomina, że milczenie w obliczu zła to zgoda na jego triumf
kk/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/434151-cywinski-przypomnial-penceowi-jak-polacy-ratowali-zydow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.