Sekretarz stanu USA wypowiedział w Polsce słowa, które przemknęły bez większego rozgłosu, a jednak warto, by je wiernie zacytować. Mike Pompeo po spotkaniu z szefem MSZ Jackiem Czaputowicz nawiązał bowiem do historii i legislacji dotyczącej restytucji mienia prywatnego osób, które utraciły je w czasie Holokaustu. Czy to nawiązanie do głośnej ustawy JUST?
We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo, w ramach dwustronnej wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w naszym kraju. Związana jest ona z organizacją konferencji bliskowschodniej w stolicy Polski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem stanu USA: „Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne”
Po spotkaniu obaj dyplomacji relacjonowali dziennikarzom jego przebieg. Czaputowicz i Pompeo poruszyli m.in. temat Nord Streamu 2, Rosji, Chin, ale przede wszystkim relacji polsko-amerykańskich.
Okazuje się jednak, że nie wszystkie – a ważne! - fragmenty stanowiska sekretarza stanu USA zostały zrelacjonowane dokładnie. W czym rzec? Gdy Mike Pompeo wyrażał zadowolenie że stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi rozwijają się, nawiązał do sprawy… Holokaustu.
W relacji medialnej (w tym przygotowanej przez PAP) można było przeczytać:
„Chcemy również rozwiązać sprawy z przeszłości, tego co wydarzyło się w czasie Holokaustu. Stany Zjednoczone nigdy nie zapomną niezłomnego ducha polskiego” - oświadczył amerykański sekretarz stanu. Przypomniał, że niedawno w USA zmarł Frank Blaichman - „jeden z żydowskich partyzantów, którzy ryzykowali życiem przeciwstawiając się nazistowskiej machinie wojennej”.
„Jego życie było świadectwem niezłomności polskiego ducha o oddania amerykańskim ideałom, które mówią, że każdy, kto przykłada się do pracy może osiągnąć swój cel” - powiedział Pompeo.
Warto jedna sięgnąć do pełnego zapisu konferencji prasowej, dostępnej na stronie Sekretariatu Stanu USA. Czytamy w nim:
We also appreciate the importance of resolving outstanding issues of the past, and I urge my Polish colleagues to move forward with comprehensive private property restitution legislation for those who lost property during the Holocaust era.
Doceniamy również wagę rozwiązywania nierozstrzygniętych kwestii z przeszłości i wzywam/namawiam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu.
Fragment ten można odsłuchać w poniższym nagraniu od 3 minuty:
Czy to nawiązanie do przygotowania gruntu legislacyjnego w Polsce, powiązanego z głośną ustawą 447, tzw. JUST („Justice for Uncompensated Survivors Today” - „Sprawiedliwość dla osób, które po dziś dzień nie uzyskały rekompensat”).
Co naprawdę zawiera przyjęta przez Kongres USA ustawa 447 i w czym jest niebezpieczna dla Polski?
kpc/PAP/Twitter/state.gov
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/433722-holokaust-i-restytucja-mienia-mowil-o-tym-pompeo