Okazuje się, że w ministerstwie finansów doskonale zdawano sobie sprawę z przekrętów, do których dochodziło w obrocie paliwami! Zmiany wprowadzono jednak dopiero w 2013 roku. Janusz Cichoń, były wiceminister finansów sam to przyznał, zasłaniając się jednak opinią, którą stworzono nie w niezależnej instytucji, ale w Instytucie Obywatelskim, finansowanym przez Platformę Obywatelską!
CZYTAJ TAKŻE:PO zaklina rzeczywistość! Poseł Schetyny przed komisją VAT: „Luka w naszych czasach nie wzrosła”
Cichoń znów powoływał się na tzw. „procykliczność”,czyli zaklęcie, którym zasłaniają się politycy Platformy Obywatelskiej. Zrzucał tez odpowiedzialność za niższe wpływy z VAT na rzekomy kryzys gospodarczy.
Tymczasem w Europie było przynajmniej 20 kraków z gorsza sytuacją gospodarczą niż Polska, w których ściągalność podatków była o wiele większa niż w Polsce.
– odpowiadał Marcin Horała.
Nie znajduję w materiałach ministerstwa żadnych śladów tej „procykliczności”
– dodał poseł Kazimierz Smoliński.
Po serii pytań przewodniczącego Horały, świadek przyznał, że problem przekrętów i oszustw istniał.
Mieliśmy świadomość tego, że w branży paliwowej są poważne wyłudzenia i są postulowane zmiany legislacyjne, aby ograniczyć wyłudzenia i eliminować nieuczciwe podmioty z rynku.
– powiedział przed komisją śledczą ds. VAT b. wiceminister finansów Janusz Cichoń.
Przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) pytał świadka, czy w czasie kiedy podlegał mu Departament Podatku od Towarów i Usług miał świadomość, że niewystarczające są rozwiązania w zakresie walki z wyłudzeniami.
Oczywiście mieliśmy świadomość tego, że w tej branży są poważne wyłudzenia i są także postulowane rozwiązania legislacyjne, które te wyłudzenia ograniczą i pozwolą nam skutecznie eliminować nieuczciwe podmioty z tego rynku.
– powiedział Cichoń.
Horała pytał również o ograniczenie rozliczeń kwartalnych dla podmiotów nowo rejestrowanych rozpoczynających działalność na rynku obrotu paliwami.
Jeśli chodzi o rozliczenia kwartalne, to je znieśliśmy w 2013 roku, jeśli chodzi o branżę paliwową i ona miała obowiązek rozliczeń miesięcznych.
– powiedział Cichoń.
Szef komisji wskazywał, że Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego kierując pisma m.in. do Cichonia wskazywała, że są to rozwiązania niewystarczające. Jak mówił Horała, w notatce z grudnia 2013 roku dyrektor (Tomasz) Tratkiewicz pisał do Cichonia, że „w opinii Departamentu Podatku od Towarów i Usług zasadne byłoby uzupełnienie wprowadzonych w Polsce środków legislacyjnych o wyłączenie możliwości składania deklaracji kwartalnych przez wszystkie nowo zarejestrowane podmioty”.
Horała pytał świadka, jak była jego reakcja na te sygnały.
Przypomnę, że tak naprawdę rozliczenia kwartalne, zwłaszcza dla małych podmiotów, przyjmowaliśmy olbrzymią większością głosów wskazując także wtedy, że to są rozwiązania, które zmierzają do zrównania warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
– powiedział Cichoń.
Powinna istnieć równowaga pomiędzy interesem publicznym, a interesem podatnika. Dostrzegając rolę polskich przedsiębiorców w budowaniu podstaw naszej egzystencji i funkcjonowania państwa, bez ich pracy i zaangażowania trudno byłoby marzyć o wzroście gospodarczym i dochodach pozwalających dla budowy państwa.
– dodał Cichoń.
Szef komisji dopytywał, jaka była reakcja Cichonia w grudniu 2013 roku na sygnał z podległego mu departamentu, że należałoby odejść od rozliczeń kwartalnych dla wszystkich podmiotów nowo rejestrowanych. „Wiemy, że to nie zostało przeprowadzone” - powiedział Horała. Wskazywał, że dla kontroli wygodniejsze jest rozwiązanie z krótszym okresem rozliczeniowym.
Natomiast nie są to rozwiązania korzystne z puntu widzenia podatnika, musieliśmy jednak brać pod uwagę i interes podatnika także i ostatecznie zdaje się stąd wstrzymaliśmy czy nie realizowaliśmy tego postulatu.
– powiedział świadek. (PAP)
WB,PAP
-
Wyjątkowy PREZENT dla prenumeratorów!
Super oferta dla czytelników tygodnika „Sieci”! Zamów i opłać roczną prenumeratę pakietu: tygodnik „Sieci” i miesięcznik „wSieci Historii”, a książkę Andrzeja Fedorowicza „Słynne ucieczki Polaków” otrzymasz GRATIS!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/432925-pozwalali-na-przekrety-vat-by-nie-zaszkodzic-gospodarce