PiS postawiło sobie wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o uczciwość; projekt ws. jawności wynagrodzeń w NBP to nasza odpowiedź, na głosy w tej sprawie; jesteśmy za tym, żeby wszystkie działania były absolutnie transparentne - mówiła w środę rzeczniczka PiS Joanna Kopcińska.
Sejm zajmie się w środę projektami nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, które dotyczą m.in. jawności wynagrodzeń w tym banku. Projekty zmian zgłosiły kluby PiS, PO-KO oraz Kukiz‘15.
We wtorek nad projektami w pierwszym czytaniu pracowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Podczas 5-godzinnej dyskusji posłowie ustalili, że komisja przedstawi Sejmowi wspólne sprawozdanie z trzech projektów. Wiodącym będzie projekt PiS. Do projektowanych zmian zaproponowano szereg poprawek.
Propozycja zakłada, że zasady wynagradzania pracowników NBP ustalane są przez zarząd NBP w drodze uchwały. Ponadto, zarząd NBP kształtuje wynagrodzenie dla poszczególnych kategorii stanowisk przy założeniu, że maksymalne wynagrodzenie nie może przekroczyć 0,6-krotności wynagrodzenia całkowitego prezesa NBP.
Zgodnie z projektem, wysokość wynagrodzeń prezesów, wiceprezesów, członków zarządu i osób pełniących kierownicze stanowiska w NBP będzie publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej, a osoby sprawujące funkcje kierownicze w NBP będą składały oświadczenia majątkowe.
Przygotowane przez posłów zmiany w sposobie kształtowania płac w NBP są konsekwencją doniesień medialnych dotyczących wynagrodzeń współpracowniczek prezesa NBP Adama Glapińskiego - szefowej departamentu komunikacji i promocji Martyny Wojciechowskiej oraz dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamili Sukiennik. Pod koniec grudnia ub.r. „Gazeta Wyborcza” donosiła, że zarobki Wojciechowskiej wynoszą ok. 65 tys. zł „wraz z premiami, dodatkowymi dochodami i bonusami”, czemu bank zaprzeczył.
Kilka tygodni temu zastępca dyrektora departamentu kadr w NBP Ewa Raczko zapewniała podczas konferencji prasowej, że ”żaden z dyrektorów w NBP nie otrzymuje powszechnie i nieprawdziwie podawanego w mediach miesięcznego wynagrodzenia w wysokości ok. 65 tys. zł bądź wyższego”. Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że pod ustawą dotyczącą jawności wynagrodzeń w NBP podpisze się „obydwoma rękoma”.
Rzeczniczka rządu była pytana, czy złożony przez PiS projekt ustawy ws. jawności zarobków kadry kierowniczej w NBP, „kończy sprawę wynagrodzeń w NBP”.
To jest odpowiedź Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy. My jesteśmy za tym, żeby wszystkie działania były absolutnie transparentne. PiS postawiło sobie wysoko poprzeczkę, jeżeli chodzi o uczciwość pod każdym względem. I tu również, wsłuchując się w liczne głosy, jesteśmy za tym, żeby jak tylko można w zgodzie z prawem przedstawić informację, którymi żyje opinia publiczna stąd propozycje, które składamy i które będą procedowane
— powiedział Kopcińska dziennikarzom w Sejmie.
Nie jestem pracownikiem banku, nie mogę odpowiadać za decyzje indywidualne, chcę tylko opowiedzieć, że również tym przypadku Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa. Były postulaty, żeby zarobki w NBP były transparentne. Poszliśmy nawet o krok dalej i jest projekt, który procedujemy. Mam nadzieję, że opozycja również przystąpi do wspólnych, konstruktywnych prac dzisiaj nad tym, aby zgodnie z ich również postulatami przedstawić, jak wygląda sprawa tak, by nie było najmniejszych wątpliwości
— powiedziała Kopcińska dopytywana o to, że wprowadzenie w życie rozwiązań proponowanych prze PiS może doprowadzić do rezygnacji z pracy wielu pracowników NBP.
W opinii, do której dotarła PAP Biznes, NBP wskazał, że wejście w życie projektu noweli autorstwa grupy posłów PiS w obecnym kształcie, zmieniającej zasady wynagradzania w banku, zagroziłoby ciągłości działalności banku. W ocenie NBP, zapisy noweli mogłyby doprowadzić do utraty nawet 35 proc. ogółu pracowników NBP.
ems/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/431769-sejm-zajmie-sie-ustawa-o-jawnosci-wynagrodzen-w-nbp
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.