Zaapelowaliśmy do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o arbitraż, ze względu na jego obietnicę złożoną w kampanii wyborczej, że będzie chronił humanistykę
— mówi portalowi wPolityce.pl Aleksander Temkin, przewodniczący Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.
wPolityce.pl: Za nami Nadzwyczajny Kongres Nauk Humanistycznychpoświęcony jednej sprawie, Konstytucji dla Nauki, wprowadzanej przez wicepremiera Jarosława Gowina. Czy środowisko humanistyczne porozumiało się w sprawie wspólnych działań?
Aleksander Temkin: Zaapelowaliśmy do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o arbitraż w tej sprawie, ze względu na jego obietnicę złożoną w kampanii wyborczej, że będzie chronił humanistykę. Uchwała zostanie przesłana do głowy państwa. Powołaliśmy komitet, który będzie koordynował wystąpienia środowiska humanistycznego. Będziemy mówić jednym głosem. Decyzje będziemy podejmować kolegialnie. Minister Jarosław Gowin nie będzie już mógł wygrywać jednych naukowców przeciwko drugim.
A miało to miejsce?
Teraz minister dobiera sobie rozmówców. Po zjednoczeniu środowiska naukowego wokół Polskiej Akademii Nauk będzie musiał się liczyć z oficjalną reprezentacją.
Kto wejdzie w jej skład?
Przewodniczący komitetów Nauk Humanistycznych Polskiej Akademii Nauki. Do jego składu został zaproszony prof. Andrzej Nowak, ja jako przewodniczący Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, przedstawiciele dziekanów wydziałów humanistycznych oraz studenci. Prof. Nowak z racji swoich licznych obowiązków nie mógł się pojawić, ale przysłał nam piękny list, napisany bardzo dobrą polszczyzną. Precyzyjnie wyjaśnił, jaka jest stawka cywilizacyjna, społeczna i kulturalna reformy nauki wprowadzanej przez ministra Gowina.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Prof. Nowak: Nie chciałbym, żeby prezes Kaczyński przeszedł do historii jako likwidator polskiej humanistyki
Wybrano już szefa komitetu? Czy może pan nim zostanie?
Nie mógłbym być jego szefem. Być może wcale nie będzie szefa. Komitet będzie reprezentowało prezydium. Głównym koordynatorem wybrano prof. Krzysztofa Mikulskiego, wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Zjazd jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się sformułował ostrzeżenie do wicepremiera Gowina w sprawie przepisów wykonawczych do ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, które zdaniem kongresu, prowadzą do marginalizacji nauk humanistycznych. Czego naukowcy oczekują od ministra Gowina?
Czekamy 30 dni na odpowiedź. Jeżeli w tym czasie jej nie otrzymamy, przejdziemy do dalszych działań.
Jakich działań?
Zadecyduje o nich komitet. Nie wykluczam strajków wydziałów naukowych.
Czy na Nadzwyczajny Kongres Nauk Humanistycznych zaprosiliście Państwo przedstawiciela Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego?
Tak, ale nikt z ministerstwa nie przyjął zaproszenia. Pojawił się prywatnie były wiceminister nauki, pan senator PiS Aleksander Bobo. Próbował polemizować z zebranymi, ale jego argumenty nie były przekonujące.
Rozmawiał Tomasz Plaskota
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/431325-temkin-nie-wykluczamy-strajku-wydzialow-naukowych